Προς το περιεχόμενο

Συνδεσα το synth στην κάρτα και δεν ακούγεται στα ηχεία


fendercustomshop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί,

έχω μπλέξει άσχημα και θέλω τα φώτα σας

Έχω την mbox2 pro της digidesign (AVID ΤΏΡΑ) σε pci7 6gb klp.

αφού έχω τραβήξει τα πάνδεινα με την ορθή λειτουργία των protools le με θέματα που αφορουν upgrades, drivers klp. πρόσφατα αγόρασα το record της propellerheads για πιο άμεσο recording και ένα synth (yamaha motif xs6)..

το πρόβλημά μου είναι ότι έχω συνδέσει μικρόφωνο κιθάρα και synth στην κάρτα και δεν μπορώ να ακούσω το synth με τίποτα από τα ηχεία (το σύνδεσα με απλά καλλώδια αναλογικά και αργότερα με spdif)....βλέπω στην οθόνη να ανεbαίνει η πράσιμνη μπαρίτσα του inpun αλλά output....ΤΙΠΟΤΑ.

Άκουσα ότι θα έπρεπε να είχα πάρει κάρτα που να είναι και digital mixer at the same time όπως η motu iltralite mk3 hybrid, η  tc electronics impact twin Κλπ

και τότε λέει θα μπορούσα να έκανα monitoring ότι συνέδεα στην καρτα χωρίς εξάρτηση από το dow μου....(να ανοίγω δηλαδή τα protools να κάνω record enable τα κανάλια κλπ.)

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ MBOX2PRO ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΗΣ ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο..... :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχηγε, πρεπει κατι παιζει στις ρυθμισεις της καρτας

Εννοεις οτι το μικροφωνο και την κιθαρα τα ακους οκ και μονο με το συνθ εχεις προβλημα?

Αν ναι, δεν θα επρεπε αφου το συνδεεις audio, θα επρεπε να συμπεριφερεται οπως και στην κιθαρα

Για κοιταξε παλι τις ρυθμισεις στο συνθ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς ότι πρέπει να αλλάξω κάτι στα utility στο synth....? κανονικά δεν θα έπρεπε αφού στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ...οι πράσινες μπάρες ανεβοκατεβαίνουν όταν πατάω τα πλήκτρα, στο Input..., εκεί που δεν κουνιέται τπτ είναι στο output...για αυτό είπα ότι πρέπει να παίζει κάτι με την κάρτα...

πάντως μεγάλο νταβατζιλίκι αυτό με τα protools και τις mbox κάρτες....έμαθα ότι στις καινούριες  μπορείς να κάνεις audio και χωρίς να μπερδευτείς με τα protools.....oRAIA NEA

και τις παλιες θα τις πετάξουμε? τσαμπα 690ευρο?

:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ τωρα ειδα οτι ειχες απαντησει

 

Εχεις πατησει στο καναλι που ηχογραφεις το ΜΟΝΙΤΟΡ ωστε να εχεις ηχο στο out?

Δεν εχει σημασια αν εχεις In, αν δεν πατησεις το monitor (το ηχειακι διπλα στο arm rec στο Cubase) δεν εχεις ηχο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου