Προς το περιεχόμενο

Jbl lsr305. Τελικά άξιζαν τον ντόρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμώμενος τον ντόρο που είχε γίνει και στο εξωτερικό αλλά και εδώ στο site προ 4ετιας για τα συγκεκριμένα monitors, αναρωτιέμαι όσοι τα έχετε δουλέψει αν ήταν τελικά αυτό που περιμένατε;

Μου κάνει εντύπωση που η τιμή τους όλο και πέφτει.

Ολοκληρώσατε καμία δουλειά σε αυτά; Εντυπώσεις;

Ήταν όντως το καλύτερο ηχείο στην κατηγορία του και μέχρι και την διπλάσια τιμή όπως λέγαν κάποιοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμώμενος τον ντόρο που είχε γίνει και στο εξωτερικό αλλά και εδώ στο site προ 4ετιας για τα συγκεκριμένα monitors, αναρωτιέμαι όσοι τα έχετε δουλέψει αν ήταν τελικά αυτό που περιμένατε;

Μου κάνει εντύπωση που η τιμή τους όλο και πέφτει.

Ολοκληρώσατε καμία δουλειά σε αυτά; Εντυπώσεις;

Ήταν όντως το καλύτερο ηχείο στην κατηγορία του και μέχρι και την διπλάσια τιμή όπως λέγαν κάποιοι;

 

Εγώ τα έχω και για την κατηγορία τους δεν τα αλλάζω.

Είναι πολύ καλά.

Έχω ολοκληρώσει πολλές δουλειές (το τι δουλειές είναι αυτές βέβαια είναι άλλο θέμα χαχαχα) αλλά επειδης έχω δοκιμάσει αρκετά, θεωρώ πως είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους.

Μου δίνουν αυτό που χρειάζομαι.

Τότε ήμουν μεταξύ αυτών και των αντίστοιχων yamaha, αλλά ακούγοντάς τα και τα δύο τότε, προτίμησα αυτά, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η απόδοση του μπάσου που ήταν και ουδέτερη αλλά το απέδιδαν πιο γλυκά και πιο σωστά στα αυτιά μου.

 

Και τα αντίστοιχα rokit που θεωρούνται καλά και δεν τα απαξιώνω, δυστυχώς τα βρήκα σε σχέση με τα lsr πολύ μουντά και καθόλου ουδέτερα. Τα απέρριψα από την πρώτη στιγμή, ενώ μου άρεσε το design.

 

Και τα yamaha ομως τα αντίστοιχα................. ήταν δύσκολη η επιλογή τότε, γιατί ψηνόμουν να πάρω αυτά, μου έλεγαν άλλοι πως θα το μετανιώσω αν δεν τα πάρω, αυτά να πάρω, αλλά ................

 

Επι της ευκαιρίας θα ποστάρω ξανά αυτό, που νομίζω το είχα ξαναποστάρει παλιά σε μια συζήτηση

 

 

Πραγματικά για εμένα αυτό το βίντεο είναι πετυχημένο που τα συγκρίνει γιατί επειδή τα έχω συγκρίνει στην πραγματικότητα σε φίλους που είχαν τα yamaha και τα krk τα συγκεκριμένα, αυτό είναι το αποτέλεσμα. Η διαφορά τους αποτυπώνεται στο βίντεο αυτό. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι όποιος τα αγοράσει από ελληνικό μαγαζί του βγαίνουν πιο φθηνά από τον Θωμά (κόστος +μτφ).

Και επίσης τώρα με βάζετε στην πρίζα, είδα και τις άριστες αξιολογήσεις στον Θωμά, ε δε θέλει και πολύ κάποιος να παρασυρθεί  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα έχει προσφορά στον Thomann στα 99 ευρώ το ένα. Τα παρήγγειλα προχθές, μόλις έρθουν θα τα δω/ακούσω αναλυτικά και θα κάνω review.

 

Τα πήρα για να ακούω από αυτά το Helix Native για αρχή και αργότερα την πεταλιέρα που θα αγοράσω, οπότε ήθελα μία ποιοτική FRFR λύση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχει προσφορά στον Thomann στα 99 ευρώ το ένα. Τα παρήγγειλα προχθές

Θα μπορούσες να τα πάρεις από Ελλάδα και να σου έβγαιναν πιο φθηνά συνολικά. Όχι ότι είναι τεράστια η διαφορά, αλλά αν έχεις κάποιο θέμα με οτιδήποτε πιο εύκολα πας εδώ στο μαγαζί παρά να τα στέλνεις πίσω και να είσαι στο περίμενε συνέχεια, αλλά anyway  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον οι άλλοι απογοητεύτηκαν :P

 

καλά παίζει και η περίπτωση, οι καημένοι επειδή κατέχουν πλέον ένα ηχείο με "επαρκή monitor στοιχεία", να το χουν ρίξει στη "δουλειά" για την οποία προορίζονται και να μην έχουν χρόνο για απαντήσεις σε "εξυπνακισμούς" επί του θέματος... ;) :)

 

Θυμώμενος τον ντόρο που είχε γίνει και στο εξωτερικό αλλά και εδώ στο site προ 4ετιας για τα συγκεκριμένα monitors, αναρωτιέμαι όσοι τα έχετε δουλέψει αν ήταν τελικά αυτό που περιμένατε;

 

"Θυμώμενος"?... περισσότερο για  "Θυμωμένος" μου φαντάζεις... :P ;D

 

στα σοβαρά τώρα, αυτό που "περιμένει" ο καθένας ποσώς αποτελεί ποιοτικό κριτήριο για ένα near field studio monitor... υπάρχουν "αντικειμενικά προσόντα" που πρέπει να διαθέτει όπως πχ η συχνοτική ισοροπία, η διαφάνεια, η σωστή διαχείριση των δυναμικών, η έλλειψη χρωματισμών, η στερεοφωνική εικόνα, το επαρκές για τις ιδιαίτερες ανάγκες μιας μίξης sweet spot, κλπ...

 

σύμφωνα με αυτά λοιπόν, παραμένει ακόμα το "ΚΑΛΥΤΕΡΟ" στην κατηγορία του (μια και δεν κυκλοφόρησε κάποιο ικανό να το ανταγωνιστεί στα "ίσα" στην αγορά) και αρκετά ψηλότερα, ειδικά τώρα που έπεσε η τιμή τους...

 

Μου κάνει εντύπωση που η τιμή τους όλο και πέφτει.

 

η περίπτωση κατά πάσα πιθανότητα ανήκει σε αυτές κατά τις οποίες μια εταιρεία που αποσβένει σχετικά γρήγορα τα ποσά σχεδίασης και ανάπτυξης-μετατροπής των γραμμών παραγωγής, δύναται στη συνέχεια να ρίχνει αρκετά την τιμή, διατηρώντας για χρόνια στην αγορά το προϊόν αναλλοίωτο και με καλές πωλήσεις, κόντρα στην "κόπωση" των καταναλωτών ή τις κινήσεις των ανταγωνιστών...

 

Jbl lsr305. Τελικά άξιζαν τον ντόρο?

 

τέλος και ως άμεση απάντηση στην απορία σου, ΝΑΙ ΑΞΙΖΑΝ και ακόμα τον αξίζουν (όπως και ο ανάλογος για τα tascam που διαδέχθηκαν)...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον οι άλλοι απογοητεύτηκαν :P

 

Δεν τα έχω πάρει ακόμα φίλε OP, συγγνώμη που περίμενες, τα παράπονα στην DHL.

 

Στο ενδιάμεσο μπορείς να διαβάσεις αυτό το θέμα που είναι αναλυτικότατο.

https://www.noiz.gr/index.php?topic=205662.0

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τι γίνεται όμως εαν ο υποψήφιος αγοραστής θέλει να τοποθετήσει τα monitors του πολύ κοντά σε τοίχο; Μήπως  είναι μονόδρομος το front ported reflex?

Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει το σκοπό του rear ported reflex ,τι όφελος έχει έναντι του front ported,και γιατί είναι απαραίτητα λάθος η τοποθέτηση του rear ported κοντά σε τοίχο. Έτσι κ αλλιώς οι εντάσεις σε 5 ιντσα ηχέια δεν είναι και τόσο υψηλές ετσι ώστε να δημιουργήσουν τις εξαιρετικά ευδιάκριτες ακυρώσεις λογω ανακλάσεων. Άλλωστε , το reflex στην αντανάκλαση δεν αποσκοπεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το bass reflex, ουσιαστικά είναι (τουλάχιστον) μία "τρύπα" σε μια πλευρά της καμπίνας ενός ηχείου (κατά κανόνα μπρος ή πίσω), που ως επέκταση ενός "σωλήνα", επιτρέπει μέρος της ακουστικής ενέργειας που συσσωρεύεται στο εσωτερικό της, να εκτονώνεται σε "φάση" με την εμπρόσθια του μεγαφώνου... σε συνδυασμό με μια ενδελεχώς μελετημένη προκαθορισμένη συχνότητα συντονισμού, ως πρακτικό αποτέλεσμα  έχουμε μια αρκετά μεγαλύτερη έκταση στις χαμηλές συχνότητες από ότι θα επέτρεπε ο όγκος της αν παρέμενε "κλειστή" (ακουστικής ανάρτησης)...

 

ο όλος σχεδιασμός του (ώστε η θετική του επίδραση ως προς την έκταση χαμηλών να μην συνοδευθεί με artifacts όπως πχ η απώλεια ελέγχου τους) είναι μια δύσκολη υπόθεση, που παρ όλη την βοήθεια σύγχρονων σύνθετων υπολογιστικών αλγόριθμων, απαιτεί ακόμα αρκετό χρόνο σε πειραματισμό για το βέλτιστο αποτέλεσμα...

 

τώρα ως προς το αν τελικά θα τοποθετήσει στην εμπρόσθια ή την οπίσθια μπάφλα του ηχείου το bass reflex, ο κάθε κατασκευαστής πλέον των τεχνικών λόγων που θα του επιβάλει η σχεδιαστική προσέγγιση, είναι υποχρεωμένος (ειδικά όταν πρόκειται για near field υλοποιήσεις) να λάβει υπόψη του και κάποιους "πρακτικούς" (που όντως συχνά βρίσκουν "εύκολα" την λύση τους με την τοποθέτηση πίσω)... πχ την απρόσκοπτη χωροθέτηση των μεγαφώνων εμπρός και τον "αέρα" και τον στροβιλισμό του στον σωλήνα που με τις εκροές του σε μικρές αποστάσεις όταν η ένταση ανεβαίνει για μια ικανοποιητική συνθήκη μίξης, γίνεται ιδιαίτερα ενοχλητικός...

 

κλείνοντας να πω ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερος "πανικός"...

στην τοποθέτηση ενός ηχείου κυρίως μας ενδιαφέρει η απόσταση από τις γωνίες... σε σχέση με τον πίσω τοίχο ένα καλό near field monitor (με δεδομένη την καλή συμπεριφορά του εν γένει στο φάσμα των χαμηλών), μπορεί κατά κανόνα να "παίξει" άνετα μεταξύ 15-50 πόντους απόσταση από αυτόν... σε συνεργασία με το room correction του ηχείου και λίγο πειραματισμό βρίσκεται εύκολα η βέλτιστη θέση δίνοντας μας και δυνατότητα για δημιουργικό micro tuning... ;)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου