Προς το περιεχόμενο

Γιατι δεν παιρνω rockinger (ακομα)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο περιεργεια και απο τη στιγμη που ειναι αρκετα οικονομικες σκεφτομουν να δοκιμασω κι εγω μια rockinger.Ποιος δεν θελει αλλωστε μια κιθαρα που ειναι εξισου καλη η και καλυτερη με τον βασιλια της κατηγοριας ( συμφωνα με ορισμενους)(παροτι παραμενω καπως δυσπιστος υστερα καποιες δικες μου αρνητικες εμπειριες με καποια προιοντα των γερμανων) και κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα???? Ειμαι μεταξυ μιας 3ης στρατ η μιας τελε......Απαραιτητη προυποθεση οτι δεν θελω ετοιμο κιτ αλλα τη θελω κομματια μια και μου αρεσουν οι κατασκευες, τα lego κ.λ.π.

Εκανα λοιπον ενα καταλογο στον οποιο αναλυτικα εγραφα οσα ακριβως θα μου χρειαζονταν για να φτιαξω την τελε και οσα για τη στρατ. Σημειωτεον οτι και στις δυο εβαλα τα απολυτως απαραιτητα χωρις κατι το extravagant.....Η τελε θα ηταν με το butterscotch blonde body ενω η στρατ με μαυρο. Το μονο "εξτρα" που υπολογισα ειναι οι fender 52 reissue μαγνητες για την τελε (μια και οι rockinger δεν με πειθουν) ενω στη στρατ δεν εβαλα καν (!!!!) μαγνητες μια και εχω αρκετους σε διαφορα συρταρια μου.... Απογοητευση πρωτη....Αφου αθροισα τις τιμες λοιπον ολων των υλικων κοιταζα και ξανακοιταζα μηπως εκανα λαθος τις πραξεις...:

715.90¤(!!!!!!!! 8O 8O !!!!!!!!!) η τελε(χωρις χορδες και χωρις μεταφορικα) και 583,40¤ η στρατ (χωρις χορδες, μεταφορικα, και μαγνητες).......

Ερωτηση : δεν ειναι παραλογο η τιμη του ετοιμου προκατ κιτ να ειναι χαμηλοτερη απο την τιμη των κομματιων μια και στη τελευταια περιπτωση δεν επιβαρυνονται με τη συναρμολογηση, σεταρισμα κ.λ.π????

 

Το μεγαλυτερο μου ερωτηματικο ειναι η υποθεση μανικι. Δεδομενου οτι και τις δυο θα εβαζα maple, οτι απεχθανομαι τα χοντρα μανικια καθως και τα πασχοντα απο μεσογειακη αναιμια ΚΑΤΑΣΠΡΑ(με εξαιρεση τα πολυ ομορφα tinted των reissue) maple fingerboards των fender τελευταιας εσοδειας διαπιστωσα οτι maple μανικι και rockinger ειναι πονεμενη ιστορια....Ειμαι λοιπον σε συγχυση:

Εχει η δεν εχει η rockinger maple ταστιερες???Ειναι πραγματικα τοσο ασχημες και "χλωμες" οσο οι (ελαχιστες) φωτογραφιες αυτων(maple) που εχει στο site?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παράξενο όντως αυτό που παρατηρείς...Γενικά η Rockinger έχει κάποια σκοτεινά σημεία (βλ. απουσία maple, σημαντικούς περιορισμούς στα χρώματα), άσε που απ'ότι θυμάμαι από εκείνα τα ατελείωτα thread της Rockinger μασονίας :D και η επικοινωνία μαζί τους είναι κάπως...βλοσυρή να την πω;

 

Καλύτερα να περιμένουμε εξηγήσεις από τους εγκάθετους τύπου elavd :lol: :lol: :lol: για το θέμα...

 

(no offense Λιάκο :wink: )

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση : δεν ειναι παραλογο η τιμη του ετοιμου προκατ κιτ να ειναι χαμηλοτερη απο την τιμη των κομματιων μια και στη τελευταια περιπτωση δεν επιβαρυνονται με τη συναρμολογηση' date=' σεταρισμα κ.λ.π????

[/quote']

Το ίδιο θα πάθεις αν πάς να πάρεις αυτοκίνητο κομμάτι-κομμάτι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως :wink:

τα μαειπλ μανικια τους ειναι ΑΒΑΦΤΑ & επομενως χλωμα... :wink:

α,ΔΕΝ ειναι γερμανικες βεβαια γιαπωνεζικες ειναι (με εξαιρεση τους μαγνητες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα, ο kaisos τα είπε όλα με μια σύντομη πρόταση, σχετικά με το κόστος... :wink: :D

 

Δεύτερον, ευτυχώς για σένα, τόσο ο fleamail (tele) όσο και ο υποφαινόμενος (strat) έχουν κάνει ήδη το 'πείραμα'. Δες εδώ για Strat:

http://www.noiz.gr/postt4360.html&sid=ee1c9cd3228f8039fce12eb138632cd8

 

Μου βγήκε περισσότερο απ'όσο έχεις υπολογίσει, καθώς αγόρασα μερικά έξτρα πράγματα (locking κλειδιά, strap locks, shielding, κλπ). Επίσης πήρα ένα από τα τελευταία βαμμένα maple μπράτσα που τους είχαν απομείνει.

 

Σχετικά με το χρώμα στο maple, αυτό οφείλεται στον τύπο του φινιρίσματος που χρησιμοποιεί ο καθένας. Εδώ λοιπόν το βερνίκι είναι τελείως καθαρό, σαφώς δεν θα δείχνει ούτε amber ούτε τίποτα.

 

Η λύση λοιπόν θα μπορούσε να είναι να πάρεις ένα άβαφτο μπράτσο και να το βάψεις εδώ, ακριβώς στην απόχρωση που θέλεις. Το μόνο κακό είναι ότι από Rockinger μπορείς να βρεις μόνο vintage maple, με μικρά τάστα...

 

Καθώς και εγώ είμαι της λογικής των .... lego, τελικά αποφάσισα να αλλάξω το 22άρι μπράτσο με ένα 21 τάστων, οπότε το δικό μου το έχω προς πώληση. Μάλλον θα πάω σε ένα allparts, μια λύση που επίσης παίζει στη δική σου περίπτωση, με μικρές διαφορές στο τελικό κόστος.

 

Πάντως, για το τελικό κόστος, ειλικρινά δεν βλέπω που μπορεί κάποιος να έχει παράπονα... Πόσο θα κόστιζε μια Fender με ελαφρύ Alder σώμα, καλή γέφυρα με steel block, κλπ? Η σύγκριση με οποιαδήποτε αντίστοιχου κόστους Φέντερ είναι τουλάχιστον αστεία... μόνο στην μεταπωλητική αξία χάνει η Rockinger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα' date=' ο kaisos τα είπε όλα με μια σύντομη πρόταση, σχετικά με το κόστος... :wink: :D

 

Δεύτερον, ευτυχώς για σένα, τόσο ο fleamail (tele) όσο και ο υποφαινόμενος (strat) έχουν κάνει ήδη το 'πείραμα'. Δες εδώ για Strat:

http://www.noiz.gr/postt4360.html&sid=ee1c9cd3228f8039fce12eb138632cd8

 

Μου βγήκε περισσότερο απ'όσο έχεις υπολογίσει, καθώς αγόρασα μερικά έξτρα πράγματα (locking κλειδιά, strap locks, shielding, κλπ). Επίσης πήρα ένα από τα τελευταία βαμμένα maple μπράτσα που τους είχαν απομείνει.

 

Σχετικά με το χρώμα στο maple, αυτό οφείλεται στον τύπο του φινιρίσματος που χρησιμοποιεί ο καθένας. Εδώ λοιπόν το βερνίκι είναι τελείως καθαρό, σαφώς δεν θα δείχνει ούτε amber ούτε τίποτα.

 

Η λύση λοιπόν θα μπορούσε να είναι να πάρεις ένα άβαφτο μπράτσο και να το βάψεις εδώ, ακριβώς στην απόχρωση που θέλεις. Το μόνο κακό είναι ότι από Rockinger μπορείς να βρεις μόνο vintage maple, με μικρά τάστα...

 

Καθώς και εγώ είμαι της λογικής των .... lego, τελικά αποφάσισα να αλλάξω το 22άρι μπράτσο με ένα 21 τάστων, οπότε το δικό μου το έχω προς πώληση. Μάλλον θα πάω σε ένα allparts, μια λύση που επίσης παίζει στη δική σου περίπτωση, με μικρές διαφορές στο τελικό κόστος.

 

Πάντως, για το τελικό κόστος, ειλικρινά δεν βλέπω που μπορεί κάποιος να έχει παράπονα... Πόσο θα κόστιζε μια Fender με ελαφρύ Alder σώμα, καλή γέφυρα με steel block, κλπ? Η σύγκριση με οποιαδήποτε αντίστοιχου κόστους Φέντερ είναι τουλάχιστον αστεία... μόνο στην μεταπωλητική αξία χάνει η Rockinger.[/quote']

 

Να πω οτι ειμαι ασχετος (στην πραξη) για τα μοντελα που θα μιλησω.

 

Αλλα με 700ευ παιρνεις την Τζιμι Βον στρατ η οποια πρεπει να ειναι ισαξια με ροκινγκερ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α' date='ΔΕΝ ειναι γερμανικες βεβαια γιαπωνεζικες ειναι [/quote']

 

τοσο το καλυτερο

 

Το ίδιο θα πάθεις αν πάς να πάρεις αυτοκίνητο κομμάτι-κομμάτι ...

 

Νομιζω πως κανεις λαθος.....εχω στο μυαλο μου αγορασμενο aUdi A3 1.6 προηγουμενης γενιας το οποιο αγοραστηκε τοτε ως καινουργιο' date=' και του αφαιρεθηκαν μηχανη, αναρτησεις (LOL.......!!!...) και εγινε S3 (ναι αυτο με τα 220 αλογα) με 3000¤ λιγοτερα της τιμης του τελευταιου ως καινουργιου.....

 

 

Πρώτα απ'όλα, ο kaisos τα είπε όλα με μια σύντομη πρόταση, σχετικά με το κόστος... icon_wink.gif icon_biggrin.gif

 

Δεύτερον, ευτυχώς για σένα, τόσο ο fleamail (tele) όσο και ο υποφαινόμενος (strat) έχουν κάνει ήδη το 'πείραμα'. Δες εδώ για Strat:

http://www.noiz.gr/postt4360.html&sid=ee1c9cd3228f8039fce12eb138632cd8

 

Μου βγήκε περισσότερο απ'όσο έχεις υπολογίσει, καθώς αγόρασα μερικά έξτρα πράγματα (locking κλειδιά, strap locks, shielding, κλπ). Επίσης πήρα ένα από τα τελευταία βαμμένα maple μπράτσα που τους είχαν απομείνει.

 

Σχετικά με το χρώμα στο maple, αυτό οφείλεται στον τύπο του φινιρίσματος που χρησιμοποιεί ο καθένας. Εδώ λοιπόν το βερνίκι είναι τελείως καθαρό, σαφώς δεν θα δείχνει ούτε amber ούτε τίποτα.

 

Η λύση λοιπόν θα μπορούσε να είναι να πάρεις ένα άβαφτο μπράτσο και να το βάψεις εδώ, ακριβώς στην απόχρωση που θέλεις. Το μόνο κακό είναι ότι από Rockinger μπορείς να βρεις μόνο vintage maple, με μικρά τάστα...

 

Καθώς και εγώ είμαι της λογικής των .... lego, τελικά αποφάσισα να αλλάξω το 22άρι μπράτσο με ένα 21 τάστων, οπότε το δικό μου το έχω προς πώληση. Μάλλον θα πάω σε ένα allparts, μια λύση που επίσης παίζει στη δική σου περίπτωση, με μικρές διαφορές στο τελικό κόστος.

 

Πάντως, για το τελικό κόστος, ειλικρινά δεν βλέπω που μπορεί κάποιος να έχει παράπονα... Πόσο θα κόστιζε μια Fender με ελαφρύ Alder σώμα, καλή γέφυρα με steel block, κλπ? Η σύγκριση με οποιαδήποτε αντίστοιχου κόστους Φέντερ είναι τουλάχιστον αστεία... μόνο στην μεταπωλητική αξία χάνει η Rockinger.

 

Πολυ ωραια η κιθαρα......οσον αφορα το κοστος θα με τρελανετε.......και πρωτοετης φοιτητης της ΑΣΟΕΕ ξερει πως οταν μια εταιρεια δεν πληρωνει εργατικα χερια(η πληρωνει ελαχιστα) για να συναρμολογησει/σεταρει κ.λ.π ενα προιον τοτε εχουμε μειωμενο κοστος παραγωγης αρα χαμηλοτερη τιμη αρα η εταιρεια ειναι ανταγωνιστικοτερη και αρα ολες οι εταιρειες πανε στη Κινα..... :D :D :D

Επισης οσον αφορα την τιμη ....η τιμη των 715¤ ναι ειναι σχετικα καλη αν τη συγκρινει κανεις με μια US FENDER . Αφου ομως μιλαμε αυτοκινητιστικα, δεν μου καθεται και πολυ η τιμη διοτι το αυτοκινητο που αποτελειται απο συνοθυλευμα unbranded parts ( τα οποια ας δεχτουμε οτι ειναι πολυ καλα παροτι εγω εχω καποια παραπονα...) εχει απωλεσει σχεδον το 75% της αξιας του μολις κυκλοφορησει πλαι στα branded fiatακια mercedes κ.λ.π.....Το συγκεκριμενο δεν με ενδιαφερει απλα για να ειμαστε 100% σωστοι.

Επιπλεον ιδου και μερικοι λογοι με βαση εμπειριες μου απο parts τους για τους οποιους δεν συμμεριζομαι και την αισιοδοξια ορισμενων οσον αφορα στην r/ger: ta scratchplates τους δεν εχουν σε ολοκληρη την εκταση τους το φυλο αλουμινιου οπως εχει η τρισκαταρατη fender παρα μονο κατω απο τα ποτενσιομετρα. Ειχα εκνευριστει δεοντως οταν διαπιστωσα πως ενα vintage 6 screw tremolo που μου ειχαν στειλει ειχε τις βιδες που κρατανε το καθε saddle σε τετοιο μεγεθος που αν τη ρυθμιζα σε σωστο intonation δεν αφηνε τη χορδη να περασει....εκλεινε την τρυπα τελειως :evil: :evil: :evil: :evil: )

 

Αν καταλαβα καλα rockinger και maple να το ξεχασω ετσι???Οποτε η μονη λυση που μου μενει ειναι η αγορα fender μπρατσου της αρεσκειας μου απο ebay κατι που ομως θετει εν αμφιβολω οικονομικα το εγχειρημα......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια η κιθαρα......οσον αφορα το κοστος θα με τρελανετε.......και πρωτοετης φοιτητης της ΑΣΟΕΕ ξερει πως οταν μια εταιρεια δεν πληρωνει εργατικα χερια(η πληρωνει ελαχιστα) για να συναρμολογησει/σεταρει κ.λ.π ενα προιον τοτε εχουμε μειωμενο κοστος παραγωγης αρα χαμηλοτερη τιμη αρα η εταιρεια ειναι ανταγωνιστικοτερη και αρα ολες οι εταιρειες πανε στη Κινα..... :D :D :D

 

Χμμμ... όχι! :-)

 

Ο kaisos έχει απόλυτο δίκιο.

 

Μιλάμε για τα ίδια ακριβώς parts, η Rockinger όταν τα χρησιμοποιεί στα kits της προφανώς κοστολογεί την παραγωγή σε τιμή λιανικής και σε ανάλογες (χαμηλές) τιμές αγοράζει. Είναι θέμα τιμολόγησης ανταλακτικών όχι κόστους παραγωγής... θα μπορούσε άνετα να πουλάει τα σώματα στα 250-270Ε όπως κάνει η Goldo (για τα ίδια ακριβώς σώματα! Αυτό πως εξηγείται 'οικονομοτεχνικά'??)

 

Επισης οσον αφορα την τιμη ....η τιμη των 715¤ ναι ειναι σχετικα καλη αν τη συγκρινει κανεις με μια US FENDER . Αφου ομως μιλαμε αυτοκινητιστικα, δεν μου καθεται και πολυ η τιμη διοτι το αυτοκινητο που αποτελειται απο συνοθυλευμα unbranded parts ( τα οποια ας δεχτουμε οτι ειναι πολυ καλα παροτι εγω εχω καποια παραπονα...) εχει απωλεσει σχεδον το 75% της αξιας του μολις κυκλοφορησει πλαι στα branded fiatακια mercedes κ.λ.π.....Το συγκεκριμενο δεν με ενδιαφερει απλα για να ειμαστε 100% σωστοι.

 

Το ίδιο ακριβώς θα συνέβαινε, μιας και μιλάμε αυτοκινητιστικά, και πίστεψέ με, έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στο χώρο, με οποιαδήποτε βελτίωση και μετατροπή θα έκανες σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο: ποτέ δεν παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

 

Αν λοιπόν εσύ ήθελες μια US Fender, αλλά με vintage tremolo, vintage tuners και άλλους μαγνήτες, τότε θα είχες μια επιβάρρυνση της τάξης των 300 ίσως ευρώ, λεφτά που δεν θα έπαιρνες ΠΟΤΕ πίσω αν την πούλαγες (άσε που θα 'χάλαγες' και το ορίτζιναλ).

 

Επιπλεον ιδου και μερικοι λογοι με βαση εμπειριες μου απο parts τους για τους οποιους δεν συμμεριζομαι και την αισιοδοξια ορισμενων οσον αφορα στην r/ger: ta scratchplates τους δεν εχουν σε ολοκληρη την εκταση τους το φυλο αλουμινιου οπως εχει η τρισκαταρατη fender παρα μονο κατω απο τα ποτενσιομετρα. Ειχα εκνευριστει δεοντως οταν διαπιστωσα πως ενα vintage 6 screw tremolo που μου ειχαν στειλει ειχε τις βιδες που κρατανε το καθε saddle σε τετοιο μεγεθος που αν τη ρυθμιζα σε σωστο intonation δεν αφηνε τη χορδη να περασει....εκλεινε την τρυπα τελειως :evil: :evil: :evil: :evil: )

 

Το pickguard το πέρασα εγώ με αλουμίνιο, όπως θα είδες στις φωτογραφίες. Τρομερό κόστος, μιλάμε για 0.03 ευρώ ή κάτι τέτοιο! :P

 

Ωστόσο, επειδή έχω και ένα ακόμα pickguard original Fender, ΔΕΝ καλύπτει όλη την επιφάνεια το αλουμινόχαρτο, συγκεκριμένα αφήνει ακάλυπτες τις βίδες, γεγονός που το καθιστά ΑΧΡΗΣΤΟ αν θέλεις να κάνεις το shielding που έκανα στην κιθάρα.

 

Για τα saddles δεν ξέρω, έχω χρησιμοποιήσει 10άρες και 9μισάρες χορδές και δεν είχα πρόβλημα.

 

Σίγουρα πάντως ελοχεύει πάντα ο κίνδυνος, κάποιο ανταλλακτικό να μην είναι 100% σωστό.

 

Αν καταλαβα καλα rockinger και maple να το ξεχασω ετσι???Οποτε η μονη λυση που μου μενει ειναι η αγορα fender μπρατσου της αρεσκειας μου απο ebay κατι που ομως θετει εν αμφιβολω οικονομικα το εγχειρημα......

 

Επειδή είμαστε κατά 50% στο ίδιο τριπάκι, θα σου πω που καταλήγω εγώ, έτσι για να έχεις μια εναλλακτική.

 

Μιας και τελικά βλέπω να φτιάχνω και μια δεύτερη Strat (η μία με τους Eric Johnson type μαγνήτες θα γίνει '50s replica και η άλλη θα είναι '60s replica με τους Suhr), κατέληξα στη λύση της Allparts για τα μπράτσα.

 

Το κόστος αν τα θέλεις βαμμένα, είναι περί τα 80-100 ευρώ πάνω από της Rockinger. Τόσο θα στοιχίσει να τα βάψεις και στην Ελλάδα, πιθανότατα με πολύ καλύτερης ποιότητας αποτέλεσμα.

 

Το καλό είναι όμως πως οι επιλογές είναι πολλές και το μόνο πρόβλημα ότι πρέπει κάποιος τεχνίτης (αν εσύ δεν έχεις την εμπειρία) να 'ταιριάξει' το σώμα με το μπράτσο.

 

Επειδή η allparts Αγγλίας φαίνεται να στελεχώνεται από middle aged κυράτσες πάσχουσες από σύνδρομο εμμηνόπαυσης (έχω ανοίξει και σχετικό θέμα με τα προβλήματα), αναζήτησα και βρήκα άλλη λύση, αν σε ενδιαφέρει στείλε pm να σου πω λεπτομέρειες. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μου έχει χρεωθεί άδικα ο τίτλος του ... εκπροσώπου δημοσίων σχέσων της Rockinger.... :lol: :lol:

 

Μακάρι να είχα να κερδίσω κάτι από αυτή την ιστορία :roll:

 

Θα γράψω την άποψή μου και θα σταματήσω οριστικά την..."προπαγάνδα " για τις Rockinger για να μην υπάρχουν μελλοντικές παρεξηγήσεις...;)

 

Προσωπικά θεωρώ τα KITS της Rockinger ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΜΙΑ για αυτό που προσφέρουν. Έχουν όλα αυτά που θα ήθελα να έχει μια strat και tele και σε τιμή αντίστοιχων ΜΙΜ Fender (500¤).

 

Μακάρι να υπήρχαν και kits με maple μπράτσο και περισσότερες χρωματικές επιλογές γιατί ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ θα επαιρνα και άλλες κιθάρες Rockinger.

 

Όσον αφορά τα parts, δεν ξέρω γιατί βγαίνουν πιο ακριβά...Πιθανόν να θέλουν με αυτόν τον τρόπο να προωθήσουν κυρίως τα kits τους. Όπως πχ έμαθα ότι η Goeldo έχει ακριβά τις κιθάρες της σε λιανική τιμή (βλ. site) γιατί θέλει να απωθήσει τους μεμονωμένους αγοραστές μιας και τους ενδιαφέρει η χοντρική πώληση (κυρίως σε αντιπροσώπους).

 

@fenderiarhs:

το tinted maple από όσο γνωρίζω θα το βρεις μόνο σε RI μοντέλα της Fender όπως (57 RI) τα οποία όμως δυστυχώς έχουν άβολα vintage specs...

 

@math2014:

Αφού είσαι ΨΗΜΜΕΝΟΣ για την JV, γιατί δε την παίρνεις να τελειώνεις??

Θυμήσου όμως αυτό...

:lol: :lol: :twisted: :twisted:

 

Αυτά από εμένα περί Rockinger ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου