Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ταιριασμα μπρατσου - σωματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Εχω την εξής απορία,

 

έχω μια κιθάρα bolt on σαν αυτή (δεν βρισκω το ακριβές μοντελο στο internet αλλα δεν παιζει ρόλο στην ερώτηση μου)

 

http://blog.sharemyguitar.com/wp-content/uploads/2010/09/SMG_Jackson.jpg - 24 ταστα

 

και για διάφορους λόγους θέλω να αλλάξω το μπράτσο με ενα τετοιο:

http://www.edroman.com/guitars/jackson/images/jackson-rr3-bk.jpg - 22 ταστα

 

AN υποθέσουμε ότι ταιριάζει στο neck pocket, υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με το Intonation του οργάνου εξαιτίας της αλλαγής απο 22 σε 24 τάστα; To scale length και στα δύο όργανα είναι το ίδιο.

 

Και αν ναι υπάρχει τρόπος να κάνω καποιες μετρήσεις πιο πριν χωρίς να χρειαστεί να ενώσω τα δύο μέρη;

 

Επίσης αν υποθέσουμε ότι το νέο μπράτσο είναι 24αρι οπως αυτο

http://angeldust.com.ua/wp-content/uploads/2014/01/gitara-jackson_soloist-sl3-01.jpg

 

και ΔΕΝ έχω πρόβλημα στο neck pocket υπάρχει περιπτωση να έχω πρόβλημα στο intonation?

 

Με λίγα λόγια η αλλαγή μπράτσου υπάρχει περίπτωση να αλλοιώσει το intonation τόσο πολύ που να μην μπορεί να έρθει;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει κανένα θέμα intonation.

 

Επειδή όμως δεν είσαι σαφής αν θέλεις να αλλάξεις από 22 σε 24 τάστα ή από 24 σε 22, στην πρώτη περίπτωση μπορεί να έχεις θέμα με το neck μαγνήτη που θα είναι τοποθετημένος ψηλά (λόγω 22 τάστων) και δεν θα μπαίνει το νέο μανίκι με τα 24 τάστα επειδή θα βρίσκει στο μαγνήτη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για την απαντηση σου!

 

η αλλαγή θα είναι

24 σε 22

ή 24 σε 24

 

Παντα με δεδομενο οτι ταιριαζει το μπρατσο στο σώμα!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει κανένα θέμα intonation.

 

 

Πέρα από το θέμα της αλλαγής από 24 τάστα σε 22, αυτό δε θα το έπαιρνα ως δεδομένο χωρίς να έχουν μετρηθεί οι διαστάσεις και στις δύο κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το θέμα της αλλαγής από 24 τάστα σε 22, αυτό δε θα το έπαιρνα ως δεδομένο χωρίς να έχουν μετρηθεί οι διαστάσεις και στις δύο κιθάρες.

 

 

Θα μπορουσες να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμενος σχετικά με το ποιες αποστάσεις θα πρέπει να μετρήσω στην κιθάρα;

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα πρέπει και στις δύο περιπτώσεις, το 12ο τάστο να σου κάτσει στο ίδιο ακριβώς σημείο-σε σχέση με το bridge. Mε άλλα λόγια, και πολύ χονδρικά, η απόσταση από τη μέση του 12ου τάστου, έως το saddle της Ε ψιλής, να είναι το μισό του scale length +2mm, πάντα.

 

Aν αντικαταστήσεις το 24άρι με αντίστοιχο, πιθανόν να μην έχεις πρόβλημα intonation (ή αν έχεις, διορθώνεται με λίγο 'φάγωμα' μανικιού ή γέμισμα neck pocket.

 

To 24 να πάει 22 είναι πιο δύσκολο και κατά 99% δεν θα κάτσει και πιθανόν να χρειαστεί, νέες τρύπες, αρκετά μεγάλο γέμισμα του neck pocket κ.ο.κ.

 

Επίσης, θα πρέπει να προσέξεις το πάχος του μανικιού στο heel. Aν είναι μικρότερο από αυτό που έχεις, θα πρέπει να "σηκωθεί" το neck pocket με καπλαμάδες ή λεπτή φέτα ξύλου. Αν είναι μεγαλύτερο, απλά θα σηκωθεί πιο ψηλά το FR.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου