Προς το περιεχόμενο

T-rex room mate reverb αξιζει??


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχοντας αγορασει εναν πλεξι πριν κανα μηνα και εχοντας τρελαθει με τον ηχο του μετα απο ψαξιμο θελω να κανω οτι καλυτερο μπορω στο να τον συμπληρωσω με τα καλυτερα πεταλια που μπορω να βρω...αρχιζοντας απο το tonebone classic που εχω παραγγειλει ψαχνω απεγνωσμενα για reverb ...εδω τα πραγματα σκουραινουν αρκετα...θελω να παω σε κλασσικη λαμπατη λυση για να κρατησω οσο πιο ζεστο μπορω τον ηχο μου...

 

ετσι μετα απο ψαξιμο(hughes+kettner replex,t-rex room mate,fender reverb)  καταληγω και λογω οικονομιας στο t-rex...

 

επειδη μιλαμε για πεταλι που κοστιζει περιπου οσο ενα κεφαλι ενισχυτη(κοντα 400 ευρο) εχω φαει τρελο κολλημα...αλλα επειδη οπως ειπα θελω να παρω κατι και να μεινει και να ειμαι σιγουρος πως ηταν οτι καλυτερο μπορουσα γι αυτο σας ρωταω αν πιστευετε πως αξιζει η να παω σε αλλες λυσεις μη λαμπατες οπως ehx holier grail,tc electronics nova reverb κλπ???

 

γιατι επισης αν ακολουθησω και αλλα εφφε της εταιριας(t-rex delay 500 euro) θα φτασουμε σε τρελα επιπεδα και δεν ξερω αν πραγματικα αξιζει η ολη φαση...αυτο που θελω ειναι να κρατησω τον vintage χαρακτηρα του ενισχυτη μου και να μην τον χαλασω μεσω καθαρα ψηφιακων εφφε...γι αυτο και εψαξα για λαμπατα πεταλια...

 

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο vintage χαρακτήρας του ενισχυτή σου δεν θα χαλάσει από τα ψηφιακά εφφέ, και σε αρκετές περιπτώσεις δεν θα "ληστέψουν" καθόλου από την ζεστασιά του, αρκεί να ξέρεις ποιο να διαλέξεις. Είναι ένα άγχος που το έχουν όλοι στην αρχή: ότι ο πολύτιμος ήχος τους θα χαλάσει από την "ψηφιακίλα", και που (κατά τη γνώμη μου) μόνο οι πιο ανοιχτόμυαλοι αποβάλλουν αργότερα, με την προϋπόθεση ότι βρουν τα σωστά μηχανήματα.

 

Με κίνδυνο να χαρακτηρισθώ γραφικός, το τι είναι καλύτερο θα σου το πουν μόνο τα αυτιά σου. Υπάρχουν πάρα πολλά ψηφιακά πετάλια που ακούγονται πολύ καλύτερα από αναλογικά, και βεβαίως καταλαβαίνεις ότι αν θες οπωσδήποτε να τα αποφύγεις, δεν είναι ανάγκη να πας κατευθείαν στα λαμπάτα αλλά απλά στα αναλογικά. Και στα λέει αυτά ένας ο οποίος έχει πραγματικό έρωτα με αναλογικά και λαμπάτα εφφέ.

 

Κάτι άλλο που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι ότι όταν έχουμε μια λαμπάτη σχεδίαση (όχι σε ενισχυτή αλλά πχ. σε πετάλι ή rack), απαιτείται πολύ καλός σχεδιασμός έτσι ώστε να μην γίνει εισαγωγή θορύβου στο σήμα. Εγώ πχ γενικά αποφεύγω τα λαμπάτα εφφέ γιατί τα πιο πολλά είναι επιρρεπή στην εισαγωγή αχρείαστου θορύβου, κάτι που τα ψηφιακά δεν θα σου το κάνουν ποτέ, και που επίσης τα αναλογικά το κάνουν σε μικρότερο βαθμό.

 

Το πετάλι της T Rex που λες το έχω ακούσει και δεν με ενθουσίασε. Είμαι σίγουρος πάντως ότι πάρα πολλοί εδώ πίνουν νερό στο όνομά του. Για να μην μακρυγορώ όμως, η μικρή μου συμβουλή είναι να ξεκινήσεις από τις πιο φτηνές και κλασσικές λύσεις, όπως πχ. το Electroharmοnix Holy Grail. Kι αν ήμουν στη θέση σου, μπορεί και να μην επένδυα καν σε ξεχωριστό πετάλι reverb αλλά σε ένα ωραίο delay, που με τις σωστές ρυθμίσεις θα εκτελούσε χρέη reverb. Όσον αφορά στις καλύτερες ψηφιακές λύσεις σε reverb, θα χρειαστεί να σου προτείνουν τα άλλα παιδιά κάτι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη τρελλαθουμε τελειως...

 

Το T REX ειναι ΨΗΦΙΑΚΟ πεταλι...απλα εχει μια λυχνια (η οποια παντως δουλευει στα 300 volt αρα οντως "παιζει μπαλα") η οποια προφανως δουλευει σαν προενισχυση "ζεσταινοντας" (λεμε τωρα...) το σημα...

 

400 ευρω για reverb μου φαινονται τραγικα πολλα εκτος κι αν βασιζεις τον ηχο σου εκει (εγω το μισω το reverb & δεν το χρησιμοποιω ποτε μου για αυτο ισως και να ειμαι λιγο προκατειλημενος... ;D)

 

 

Παντως αν ηταν να δωσω τοσα λεφτα για λαμπατο εφε για να εχω "vintage" ηχο θα επαιρνα το original

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0217500000

 

το οποιο κακα τα ψεμματα δεν εχει ξεπεραστει ακομα (& ουτε θα ξεπεραστει ποτε...)

 

Μη μασας παντως με την "ψηφιακιλα" ειναι ακομα ενα τεραστιο μαμπο τζαμπο που καποιοι επιτηδειοι εκμεταλευονται για να πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες...εμπιστευσου ΜΟΝΟ τα ΔΙΚΑ σου ΑΥΤΙΑ.... ;)

 

α,μια και ψαχνεις για delay και εκει αναγκαστικα θα καταληξεις σε ΨΗΦΙΑΚΗ λυση (οπως το 99,9% των κιθαριστων του πλανητη) γιατι απλα καποια πραγματα δεν γινονται απο αναλογικα delay πεταλια ;)

 

εγω στη θεση σου θα επαιρνα το t.c electronics reverb & το t.c electronics nova delay τα οποια προσφατα ακουσα και μου αρεσαν παρα πολυ (ηταν σχεδον τοσο καλα οσο τα απιστευτα delay & reverb της αγαπημενης μου tonelab)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α,μια και ψαχνεις για delay και εκει αναγκαστικα θα καταληξεις σε ΨΗΦΙΑΚΗ λυση (οπως το 99,9% των κιθαριστων του πλανητη) γιατι απλα καποια πραγματα δεν γινονται απο αναλογικα delay πεταλια ;)

 

 

πως δε γινονται?

-------->http://www.dancetech.com/aa_dt_new/hardware/item.cfm?threadid=305&lang=0

 

αν και υπαρχουν και πιο φθηνες λυσεις στα αναλογικα αν δεν κανω λαθος(δεν ειμαι κιθαριστας οποτε τα πεταλια δεν τα εχω ψαξει ιδιαιτερα)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι κιθαριστας οποτε τα πεταλια δεν τα εχω ψαξει ιδιαιτερα)

 

αυτο...φαινεται.. :) :) :)

 

tap tempo ας πουμε ή overdubbing πως θα κανεις με τη...γκουμουτσα που λινκαρες αρχηγε μου?? :) :)  (ειχα δυο απο αυτες αλλα ηταν πολυ μανουρα....)

 

κι αν θες παραπανω απο 2 sec delay τι θα κανεις?? :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε μια χαρα κανει για κιθαριστες (κιθαριστες το χρησιμοποιουσαν καποτε και το χρησιμοποιουν ακομα) απλα δεν κανει για ΟΛΕΣ τις δουλειες... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μιλαμε για πεταλι που κοστιζει περιπου οσο ενα κεφαλι ενισχυτη(κοντα 400 ευρο) .... αλλα εφφε της εταιριας(t-rex delay 500 euro)..

 

Ρε μαν, αυτές τις τιμές πού στο καλό τις είδες ??

 

Το βάθος δεν ξεπερνά τα €310 στην Αθήνα, και το Delay πωλείται σίγουρα κάτω απο €390... ??? ???

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μιλαμε για πεταλι που κοστιζει περιπου οσο ενα κεφαλι ενισχυτη(κοντα 400 ευρο) .... αλλα εφφε της εταιριας(t-rex delay 500 euro)..

 

Ρε μαν, αυτές τις τιμές πού στο καλό τις είδες ??

 

Το βάθος δεν ξεπερνά τα €310 στην Αθήνα, και το Delay πωλείται σίγουρα κάτω απο €390... ??? ???

 

Όντως οι τιμές είναι αυτές που παραθέτει ο silot, ενδεχομένως να τα βρεις και πιο φθηνά ακόμα, χωρίς να σημαίνει ότι είναι ευκαταφρόνητα αυτά τα ποσά.

 

Εγώ έχω και τα δύο πετάλια, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητά τους, αλλά σε σχέση με το reverb -αν ξαναέκανα την αγορά- ίσως να κοίταζα κάποιο της σειράς ehx.

 

Για το room-mate έχω να πω στα συν του, ότι δεν αλλάζει τον τόνο της κιθάρας, είναι παντελώς αθόρυβο και πολύ ζεστό. Στα μείον, ότι κανένα από τα 4 preset δεν είναι spring reverb :-\ Eπίσης θα ήταν συμπαθητικό να έχεις τη δυνατότητα να ρυθμίσεις την ουρά του reverb.

 

Πάντως το καλύτερο είναι να πας να το ακούσεις ο ίδιος και να κρίνεις. Όπως βλέπεις ήδη οι απόψεις εδώ διίστανται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου