Προς το περιεχόμενο

T-rex room mate reverb αξιζει??


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όλα όσα λέει ο SF αλλά δυο επισημάνσεις:

 

 

Το T REX ειναι ΨΗΦΙΑΚΟ πεταλι...απλα εχει μια λυχνια (η οποια παντως δουλευει στα 300 volt αρα οντως "παιζει μπαλα") η οποια προφανως δουλευει σαν προενισχυση "ζεσταινοντας" (λεμε τωρα...) το σημα...

 

Σαν "σπασικλάκι" με τα πετάλια να σημειώσω ότι υπάρχει μια εξαίρεση στην υψηλή τάση που χρειάζεται για μια λάμπα... τα Vox Cooltron (που τα έχουμε ξανασυζητήσει εδώ) δουλεύουν με 9V, και να δεις μια μπάλα που παίζουν...  ;D

 

 

α,μια και ψαχνεις για delay και εκει αναγκαστικα θα καταληξεις σε ΨΗΦΙΑΚΗ λυση (οπως το 99,9% των κιθαριστων του πλανητη) γιατι απλα καποια πραγματα δεν γινονται απο αναλογικα delay πεταλια ;)

 

ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπερβολή. Δηλαδή ΟΛΟΙ παίζουν με ψηφιακά και ΚΑΝΕΙΣ με Maxon, Ibanez, Deluxe Memory Man, Guyatone, Analogman, SIB, Moog, BBE (καινούργιο), Echoplex, Fulltone Tape Echo, Diamond, Carl Martin κι άλλα που δεν ξέρω; E όχι...

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες looper,tap tempo & τεραστιους χρονους delay σε ΛΟΓΙΚΗ τιμη αναγκαστικα θα καταληξεις σε μια digital λυση ;) αυτο ενοοω με το "καποια πραγματα"

 

Και εγω οταν ημουν μικρος....:) και επαιζα με πεταλακια... λατρευα και ειχα στη πεταλιερα μου 2 αναλογικα delay αλλα ειχα και ενα ψηφιακο γιατι απλα καποια πραγματα δεν γινονται με τα αναλογικα (αλλα και για να ΕΧΩ τον ΚΑΘΑΡΟ "ψυχρο" ψηφιακο ηχο που το analog delay ΔΕΝ εχει...)

 

 

το εχει η...οικογενεια φαινεται.. :) στην Tonelab να δεις τι δουλεια κανουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έτσι είναι, αν και για την Τρισκατάρατη δεν ομιλώ.  ;D 

 

Τώρα αν συγκρίνουμε μόνο τον ήχο κι όχι τις ευκολίες, υπάρχουν τα ψηφιακά που είναι voiced σαν... ψηφιακά, και τα ψηφιακά που είναι voiced σαν αναλογικά (πολλά μάλιστα και άψογα). Απλά τα πρώτα έχουν τόσο γεμάτο ήχο που κάποια στιγμή σε πνίγει (!!!) και μοιραία γυρνάς στα analog voiced ή στα πραγματικά analog.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου