Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για κλιμακες ταστιερας (οχι μουσικες σκαλες)


ananas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Jackson DK2 και το προβλημα μου ειναι οτι δε χωρανε τα δαχτυλα μου ανετα απο το 15 ταστο και πανω. Ειδα οτι η ταστιερα εχει κλιμακα 25.5". Το περιεργο ειναι οτι σε μια Στρατοκαστερ ενος φιλου μου, τα δαχτυλα μου χωραγαν πολυ πιο ανετα μεχρι και το 20ο ταστο. Νομιζα οτι ο Στρατος θα εχει μεγαλυτερη κλιμακα στην ταστιερα αλλα ειδα οτι εχει την ιδια -25,5". Πως γινεται αυτο;

 

Θα πρεπει να στραφω σε κλιμακες 26,5-27'' ;

Ξερετε καποια καλη κιθαρα για hard rock & metal σε αυτη την κλιμακα;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πρόβλημα σου μάλλον είναι το πάχος των τάστων. Όσο πιο παχιά είναι τόσο μειώνεται η μεταξύ τους διαφορά. Η Στρατ προφανώς είχε πιο λεπτά τάστα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου μάλλον είναι το πάχος των τάστων. Όσο πιο παχιά είναι τόσο μειώνεται η μεταξύ τους διαφορά. Η Στρατ προφανώς είχε πιο λεπτά τάστα.

 

Kι εγω αυτο υποψιαζομουν. Nα βαλω Dunlop 6105?

Υποτιθεται οτι ειναι ψηλα και στενα. Τι αλλαγες θα υπαρξουν στο παιξιμο και στον ηχο της κιθαρας με την αλλαγη ταστων;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγω αυτο υποψιαζομουν. Nα βαλω Dunlop 6105?

Υποτιθεται οτι ειναι ψηλα και στενα. Τι αλλαγες θα υπαρξουν στο παιξιμο και στον ηχο της κιθαρας με την αλλαγη ταστων;

 

Ευχαριστω

 

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτο των δακτύλων σου. Γιατί θα πρέπει λογικά να αντιμετωπίζεις σοβαρό ανατομικό πρόβλημα για να μην μπορείς να παίξεις, με οποιαδήποτε κιθάρα στα πάνω τάστα.  :P

 

Πέρα από την πλάκα τώρα... όσο χοντρά δάκτυλα κι αν έχεις, μάλλον είναι θέμα τεχνικής. Μην βιαστείς να αλλάξεις τάστα πριν το λύσεις αυτό.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέρα από την πλάκα τώρα... όσο χοντρά δάκτυλα κι αν έχεις, μάλλον είναι θέμα τεχνικής. Μην βιαστείς να αλλάξεις τάστα πριν το λύσεις αυτό.  ;)

 

Τα δαχτυλα μου ειναι μαλλον λεπτα αλλα πραγματικα μου αρεσε παρα πολυ το γεγονος οτι χωραγαν καλυτερα στο Στρατο και οτι ακουμπαγα περισσοτερο το ξυλο. Η αισθηση ηταν πολυ καλυτερη. Το μονο που με ξενερωσε ηταν το χοντρο μανικι.

 

Αν αλλαξω μονο τα ταστα απο το 16 και πανω, θα κανω την κιθαρα για πεταμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθισε το. Δεν είναι ανάγκη να ακουμπάς ξύλο. Είχα κι εγώ το ίδιο "πρόβλημα" με την Prestige μου αλλά το συνήθισα. Καλό σου κάνει - σου ελαφρώνει και το πάτημα ώστε "τρέχεις" πιο εύκολα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθισε το. Δεν είναι ανάγκη να ακουμπάς ξύλο. Είχα κι εγώ το ίδιο "πρόβλημα" με την Prestige μου αλλά το συνήθισα. Καλό σου κάνει - σου ελαφρώνει και το πάτημα ώστε "τρέχεις" πιο εύκολα...

 

Λογικα με εξισου ψηλα αλλα πιο στενα ταστα, θα μπορω να εχω και το καλυτερο feel και την "ευκολη" ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου