Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για κλιμακες ταστιερας (οχι μουσικες σκαλες)


ananas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν έχω την όρεξη να συνεχίσω την ανούσια αντιπαράθεση, είναι καλό, όταν κάνεις quote, να μην κόβεις εκεί που σε βολεύει:

 

xaxaxa!!!πραγματικα φιλε iccon6  με εκανες και γελασα. μια η κριση, μια η μουρμουρα της γυναικας ειχα πολυ καιρο να γελασω ετσι.

για να καταλαβεις μια κιθαρα ειτε εχει 10 ταστα ειτε 30, οι αποστασεις δεν χωριζονται με διαιρεση της κλιμακας. τα ταστα εχουν παντα την ιδια αποσταση απο το nut.  αρα για να μην μπαιρδευεσαι μια κιθαρα με 10 ταστα θα εχει ακριβως τις ιδιες αποστασεις με αυτην που εχει 24 (στα 10 πρωτα ταστα εννοειτε). αν σε μια κιθαρα με 21 ταστα θελεις να προσθεσεις αλλα 5 ταστα, δεν σημαινει οτι θα αλλαξουν θεση τα 21 προηγουμενα, δεν τα στριμωχνουμε για να χωρεσουν. απλως πλησιαζουμε περισσοτερο στην γεφυρα.

ελπιζω να το καταλαβες οπως το εξηγησα.

υ.γ. μην παρεξηγηθεις με το γελιο. peace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απο μενα δεν υπηρχε ιχνος ειρωνιας ειλικρινα απλα αυτο μου ηρθε οταν διαβασα το ποστ σου...ειμαι ο τελευταιος που θα το παιξει εξυπνος σε καποιον γτ ειμαι κ εγω αρχαριος και ισως πιο πολυ απο σενα...

οπως και σε αυτο που εγραψα εγω!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου mustafank ουτε εγω εχω ορεξη να τσακωνομαι,απλα δεν θελω να δειχνω "κακος" χωρις να φταιω..

Δεν κοβω οπου με βολευει...με πειραξε ο τροπος παρολο το peace :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ας βαλουμε τα μαχαιριά μεσα  ;D ;D ;D

Πιστευω μετα το κατατοπιστική μακροσκελής απαντηση που εγραψε ο messalion το θεμα ειναι λήξαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρεξηγησαι, αλλωστε στο εγραψα απο το πρωτο μου ποστ. αν ηθελα απλα να γελασω μαζι σου δεν θα καθομουνα να προσπαθω να σου εξηγησω 5 πραγματα ενω εσυ επιμενεις χωρις λογο να μην τα δεχεσαι. θα σου αρεσε καλυτερα αν απλα δεν ειχα ασχοληθει καθολου?  τωρα το παλιος και νεος μου θυμιζει στρατο  >:( .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια ειναι στον στρατο?εγω ψηλοανυπομωνω να παω ;ρ

Νταξει λοιπον αφου φενομαι τοσο λαθος σε ολους δηλωνω ενοχος..και ελπιζω το θεμα να τελειωσει εδω.

Ευχαριστω ολους οσους μου απαντησαν και καταλαβα 5 πραγματα.

Συγνωμη αν εθιξα,πειραξα,εκνευρισα καποιους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρεμένος....

 

υγ1: οχι μια χαρα ειναι, χαλαρα.... (μετα απο χρονια θα το πεθυμήσεις σαν το σχολείο)

υγ2: ως ''νεος'' στο φορουμ να ξερεις οτι ειναι πηγη γνώσης εδω αλλα εχουμε καυστικό χιουμορ

υγ3: μην ανοιξεις θεμα ποτε με ποιοτητα ξυλων - εχει ως αποτελεσμα το υγ2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά, πήρα ναρκωτικά ή μας έπιασε πρωταπριλιά??????? Είναι ακόμα μουσικό το φόρουμ ή έγινε φόρουμ κωμωδίας???? Τι καθόσαστε και λέτε για τύπους και υπολογιστές αφού μιλάμε για την ίδια κλίμακα?????? Τις ίδιες νοτες παιζουν όλες οι κιθάρες ΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!! Είναι δυνατόν να είναι αλλού και να βγάζει την ίδια νότα??? Δεν πά να έχει 666 deth τάστα!!!

 

Σούπερφανκ και εσύ?

 

Η κιθαρα σου εχει 24 ταστα ενω η στρατ 21, ειναι φυσικο λοιπον να ειναι περισσοτερο στριμωγμενα.

 

Ντροπή! Μάλλον κάτι άλλο θα διάβαζες και σου βγήκε λάθος.

 

Για μια ακόμα φορά, σχεδόν όλες οι κιθάρες με 24 τάστα που κυκλοφορούν, έχουν fretboard extension. Εξαίρεση αποτελούν κάποιες (πολύ λίγες, π.χ. παλιές Valley Arts) κιθάρες 7/8, όπου η κλίμακα είναι 24.75, στα 24 τάστα.

 

Φυσικά ούτε το extension και ο τρόπος κατασκευής παίζει ρόλο. Εννοείται ότι είναι μακρύτερο το μπράτσο και η ταστιέρα αλλιώς που θα μπουν τα ταστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά ανατροπή? Σορρυ φίλος αλλά δεν έχεις ιδέα και στο λέω με κάθε καλή διάθεση για να μάθεις και να βελτιωθείς. Κάτσε και διάβασε ένα δυο πραγματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου