Προς το περιεχόμενο

Balanced vs Unbalanced...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν ποστάρει κάποιος moderator λέγοντας πως το θέμα έχει ξαναειπωθεί 16534689,618 φορές, να τονίσω πως το θέμα είναι συγκεκριμένο και δεν αναφέρεται γενικά στα προτερήματα-μειονεκτήματα των 2 συνδέσεων..

 

 

Το θέμα: ;D

Κάποιες κάρτες ήχου (βλ. m-audio fast track pro, mackie onyx satellite) έχουν balanced outs ενώ άλλες (βλ. tascam us-122l, presonus inspire) έχουν unbalanced outs... Αν εγώ πάρώ κάποια κάρτα με unbalanced outs θα έχω κάποιο πρόβλημα, δεδομένου ότι θα στέλνω το σήμα σε 2 active monitors κοντά στον υπολογιστή? Θα έχω μήπως θόρυβο?

Ευχαριστώ!! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα σου το πω στα γρήγορα για να μη φάμε χρόνο.

 

1.

Εάν μέσα σ'αυτή την απόσταση (κάρτα - ηχεία) δεν μαζέψουν από κάπου θόρυβο τα καλώδιά σου, τότε όχι. Δηλαδή δεν θα έχεις διαφορά όσον αφορά τον θόρυβο. Ειδικά αν μιλάς για πολύ μικρή απόσταση.

Εάν ναι (δηλαδή μαζέψουν θόρυβο), τότε θα έχεις κάποιο θόρυβο. Το πόσο θόρυβο θα έχεις, δεν μπορώ να το ξέρω. Υπάρχει και θόρυβος που δεν ακούγεται σε μικρές εντάσεις. Μιά δοκιμή δεν βλάπτει.

 

2.

Στην περίπτωση των balanced παίζεις στα +4dB και φυσικά δεν υπάρχει ο "ίσως" θόρυβος που θα είχες στην περίπτωση unbalanced.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα χωρίς πολλές λεπτομέρειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx φίλε, ήσουν κατατοπιστικότατος!! :)

 

Αν (λέμε τώρα) παρουσιαστεί θόρυβος, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποι DI box για να μετατρέψω το σήμα από unbalanced σε balanced?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μμμμμμ.........

Εντελώς προσωπική μου άποψη. Καλύτερα όχι.

Εάν σε αυτή τη μικρή απόσταση μαζέψει θόρυβο το καλώδιο από κάπου τριγύρω, τότε καλύτερα κάρτα με balanced εξόδους.

 

Το DI (για μάζεμα θορύβου) μόνο σε περίπτωση κάποιας απόστασης που είσαι σίγουρος ότι το καλώδιο θα μαζέψει θόρυβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο? Όταν λες ''να μαζέψει θόρυβο από κάπου'' τι ακριβώς εννοείς? Υπάρχει κάτι που συνήθως είναι ένοχο για τον θόρυβο (όπως π.χ. οι crt οθόνες)?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σαφώς. Ότι δουλεύει με ρεύμα και ειδικά AC είναι ένοχο αφού μπορεί (θεωρητικά και πρακτικά δημιουργεί) να δημιουργήσει ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές.

Εάν δεν είσαι balanced, όλα αυτά τα "σκουπίδια" καταλήγουν πολύ πιό εύκολα και ανενόχλητα στον ήχο σου ως ... θόρυβος.

Βέβαια, όχι πάντα αφού εξαρτάται και από την ποιότητα των μηχανημάτων, καλωδίων και γενικότερα του εξοπλισμού σου. Ειδικά στις μικρές στάθμες (gain) μπορεί να μην είναι και τόσο αντιληπτό. Στις μεγάλες όμως...

Μην ξεχνάμε και την καθαρότητα της πηγής σου που είναι: α) το ηλεκτρό ρεύμα και β) η καθαρότητα των ηχομονάδων (sound modules, synths, κάρτες ήχου και ότι άλλο προκύψει από τον Η/Υ). Μεγάλο κεφάλαιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου