Προς το περιεχόμενο

Αναγνωρίζετε αυτή την κιθάρα;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκυρο, το βρήκα...  8)

 

Η μάρκα λέγεται "Italia guitars" τελικά και το συγκεκριμένο μοντέλο "Maranello Classic":

 

GUITAR_1_front.jpg

 

http://www.italiaguitars.com/guitarDetail_outer.php?thisGuitarId=1

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κάνει αρκετές φορές review το περιοδικό Guitarist... ;)

πάντως φαίνονται Τανκ  :o ρε παιδί μου! :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες είχαν βγει στα 50s - 60s στην Ιταλία, και δεν είχαν ιδιαίτερη επιτυχία. Αυτές είναι reissues με βελτιώσεις στον σχεδιασμό, o oποίος είναι Βρετανικός και η κατασκευή Κορεάτικη. Δανείζονται πολλά στοιχεία που είχαν "δανειστεί" τα original σχέδια από κιθάρες Supro, Ηagstrom, Hopf, Τeisco κλπ. Συνδυάζουν περίεργα υλικά (δημοφιλή τότε), πχ. πλεξιγκλάς με ξύλο. Η καθεμιά έχει κάτι το ιδιόμορφο (πέρα από το design και τα κιτς παλιομοδίτικα χρώματα), πχ piezo + humbuckers, 6 περίεργους split τοποθετημένους μαγνήτες (η Imola) κλπ.

 

Νομίζω ότι ο διανομέας είναι αρκετά δραστήριος, εγώ τουλάχιστον τις βλέπω παντού εδώ. Aν και ο ήχος της Mondial δεν με εμπνέει και μου φαίνεται κάπως "λίγος" (εξαίρεση η Imola - πραγματική αποκάλυψη!), το σίγουρο είναι πως με μικρό κόστος θα ξεχωρίζετε από το πλήθος και θα κάνετε εύκολα customizing (εκτός από τα ιδιόμορφα σχέδια όπως της Imola - άντε να βρεις τέτοιους μαγνήτες αν θες να τους αλλάξεις).

 

imola_standard_electric_guitar.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου