Προς το περιεχόμενο

Mini Humbucker σε θέση Humbucker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω ουσιαστικά αυτό που λέει και ο τίτλος... Για να γίνω λίγο πιο ακριβής στο τι εννοώ, ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια κιθάρα με humbucker spacing και θέλουμε να της βάλουμε mini-hums. Υπάρχουν πλαίσια (αυτά τα πλαστικά εννοώ που περιβάλλουν τους μαγνήτες) των οποίων οι εξωτερικές διαστάσεις να ταιριάζουν σε κιθάρα με humbucker spacing αλλά στις εσωτερικές να ταιριάζει mini-humbucker???

 

Αν δεν έγινα κατανοητός, φωνάξτε το να κάνω και σχεδιάκι! ;)

 

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω ουσιαστικά αυτό που λέει και ο τίτλος... Για να γίνω λίγο πιο ακριβής στο τι εννοώ, ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια κιθάρα με humbucker spacing και θέλουμε να της βάλουμε mini-hums. Υπάρχουν πλαίσια (αυτά τα πλαστικά εννοώ που περιβάλλουν τους μαγνήτες) των οποίων οι εξωτερικές διαστάσεις να ταιριάζουν σε κιθάρα με humbucker spacing αλλά στις εσωτερικές να ταιριάζει mini-humbucker???

 

Αν δεν έγινα κατανοητός, φωνάξτε το να κάνω και σχεδιάκι! ;)

 

 

Τυχαία παραδείγματα έχεις κατά νου να υποθέσω κύριε Δημήτρη μας; ;D ;D ;D

 

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο (pickup ring για την εν λόγω πατέντα), αλλά έχω την αμυδρά εντύπωση πως, πολύ περιορισμένα, υπάρχουν mini HB σε ΗΒ format. Στη boutique αγορά λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα...τώρα, για πιό οικονομικά... ??? ???

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στα υπ' όψιν, απλά σκέφτηκα ότι ένα τέτοιο ανταπτοράκι (γιατί ουσιαστικά το ρόλο του αντάπτορα θα παίζει το pickup ring το οποίο περιγράφω παραπάνω) θα δίνει πολύ περισσότερες επιλογές στην επιλογή μαγνητών για μια κιθάρα με humbucker routing. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορεί να πλησιάσει κάποιος τον ήχο κάποιων mini-hums με κανονικούς humbuckers (σε αυτή την περίπτωση η ερώτηση μου και η χρησιμότητα του αντάπτορα αυτοακυρώνονται) απλά πολλοί πίνουν νερό στο όνομα των mini-hums και είπα να ρωτήσω.

 

Αν πάντως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (έκανα μια σχετική έρευνα στο νετ και δεν βρήκα κάτι) ήδη σκέφτομαι να το πατεντάρω και να το πουλήσω είτε στον GFS είτε στον Thomann (αναλόγως φυσικά το ποιός θα μου δώκει τα πιο πολλά φράγκα  8)) και μετά θα ζήσω ζωή και κότα με τα λεφτά που θα έχουν προκύψει από την εφυία μου χωρίς να ανησυχώ για δουλειές και τέτοια πεζά πράγματα  ;D ;D ;D(εννοείται ότι τα πνευματικά δικαιώματα της ιδέας κατοχυρώνονται με το πρώτο μου ποστ στο θέμα  ;))... Άντε το πολύ πολύ να γίνω επιχερηματίας... ::) ::) ::) :P

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πιανουν τα χερια σου φτιαξε πλαισια ξυλινα ,οποτε το εσωτερικο ανοιγμα

το κανεις σε οτι διασταση θελεις  , θα ειναι και πολυ μουρατα ......

 

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπάρχει απλά η δυνατότητα να βάλεις διαγώνια τον mini humbucker ( αν κατάλαβα εννοείς διπλοπηνιακό μονό, έτσι?), ή ακόμα καλύτερα να βάλεις δύο μονούς μαζί στην ίδια θέση (απλά σε βάση humbucker) και να τροποποιήσεις ανάλογα το pickup switch, ή βάζοντας κάποιο push/pull ποτενσιόμετρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπάρχει απλά η δυνατότητα να βάλεις διαγώνια τον mini humbucker ( αν κατάλαβα εννοείς διπλοπηνιακό μονό, έτσι?), ή ακόμα καλύτερα να βάλεις δύο μονούς μαζί στην ίδια θέση (απλά σε βάση humbucker) και να τροποποιήσεις ανάλογα το pickup switch, ή βάζοντας κάποιο push/pull ποτενσιόμετρο...

 

Όχι, δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Βασικά δες εδώ κι εδώ για να δεις πως είναι οι mini humbuckers.

 

Δες και πως φαίνονται πάνω στη κιθάρα (τυχαία τη διάλεξα τη white falcon, μη βαράτε! :P :P :P :-X ;D ;D):

2400105841.JPG

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα, άκυρο τότε. Μπορείς απλά να βάλεις λίγο μονωτικό αφρολέξ ανάμεσα στα κενά (σαν αυτό που τοποθετούν μερικές φορές κάτω από τους μαγνήτες) για να γεμίσεις το κενό, αυτό μου'ρχεται μόνο τώρα, δεν έχω δεί κάτι σαν αυτό που ψάχνεις (είμαι τρελή βοήθεια, έτσι?  ;D)

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ τις γουστάρω αυτές τις κιθάρες!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη τσόντα μετά τις 12...

 

135497677_d97e04c44e_o.jpg

 

1971-gibson-les-paul-deluxe-goldtop-l.JPG

 

100_5672.jpg

 

wFullguitar.jpg

 

 

Στη δεύτερη φωτό αν δεν απατώμαι έχει γίνει πατέντα από κανονικό μέγεθος σε μίνι.

 

edit: τελικά απατώμαι, είναι rings για P-90 (από Wikipedia):

 

"Deluxe

The "Deluxe" was among the "new" 1968 Les Pauls. This model featured "mini-humbuckers", also known as "New York" humbuckers, and did not initially prove popular. The mini-humbucker pickup fit into the pre-carved P-90 pickup cavity using an adaptor ring developed by Gibson (actually just a cut-out P90 pickup cover) in order to use a supply of Epiphone mini-humbuckers left over from when Gibson moved Epiphone production to Japan."

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου