Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι ο κατάληλος μαγνήτης ???


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον θελω να παρω 2 2πλους μαγνητες εναν για

bridge: θελω να ειναι μπασος+πριμος (-καθολου μεσαια) γιατι τον θελω για σφιχτα και βαρια riffs (iced earth style)

 

neck:Μπασα+μεσαια (καθολου πριμα),για ζεστα καθ γλυκα σολο

 

θελω και οι 2 να ειναι πολυ high gain και οχι ψωφιμια  :P

 

ο emg81 δεν μου αρεσε παρα πολα πριμα ..

 

καμια προταση?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες active μπορείς να βάλεις 85/85 ή 85/60. Τώρα μαγνήτες με κομμένα μεσαία εντελώς δεν νομίζω να υπάρχουν, μπορεί και να κάνω λάθος. Πάντως να ξέρεις ότι μεγάλο ρόλο παίζουν και τα ξύλα στην κιθάρα σου. Μια κιθάρα από μαόνι π.χ. υποστηρίζει (κατ'εμέ) καλύτερα ένα 81, γιατί "γεμίζει" ο ήχος, σε alder/basswood κλπ. ακούγεται όντως αρκετά πρίμος. Οπότε αν μας πείς και τι ξύλο είναι η κιθάρα σου ίσως βοηθήσουμε περισσότερο. Πάντως να ξέρεις πως οι μαγνήτες είναι ένα μικρό ποσοστό του ήχο, ειδικά αν περνάει από πετάλία/πεταλιέρες, διαφορετικούς ενισχυτές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαονι δεν ειναι..ειναι η alder or basswood..δεν ξερω,,μεταχειρισμενη δεκαετιας ειναι Ibanez rg japan, αλλα ειναι πιο ελαφρια απο την τελε που εχω και ειναι alder

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον basswood είναι, αν και δεν είμαι 100% σίγουρος. Κατ'αρχήν, ο 89 δεν είναι ίδιος με τον 85. Παίρνει χαρακτηριστικά και από τον 85 και από τον SA, αλλά σε καμιά mode δεν είναι ίδιος μ'αυτούς τους μαγνήτες. Τώρα ο 60 είναι φαντάσου μια πιο "light" εκδοχή του 85. Είναι γενικά πιο χαλαρός μαγνήτης, έχει λιγότερο output και είναι λίγο πιο smooth απ'τον 85. Κάνει καλό σετάκι με τον 85 στη bridge αν θες πιο high gain καταστάσεις, αν και γι'αυτό που θες (metal υποθέτω) θα επέλεγα το σετ 85/85. Τώρα πέραν των active υπάρχουν και ορισμένοι πολύ καλοί passive, και αρκετά δυνατοί, αλλά να ξέρεις πως οι δυνατοί passive (πολύ high output δηλαδή) δεν συμμαζεύονται εύκολα, και δεν είναι τόσο "ήσυχοι" όσο οι active. Κι εγώ metal παίζω, κι έχω αλλάξει αρκετούς μαγνήτες, αλλά στην τελική έβαλα medium output μαγνήτες, και μπορώ να παίξω τα πάντα άνετα. Ίσως και το σετάκι JB + Jazz (κλασσικό) δουλέψει μια χαρά για σένα, αφού και οι δύο μαγνήτες έχουν κάποια απ'τα χαρακτηριστικά που θες. Σε active έχω ακούσει επίσης καλά λόγια και τους livewire του Mustaine, οι οποίοι ουσιαστικά είναι οι active εκδοχή των JB + Jazz, με ότι το θέμα active συνεπάγεται (πιο ήσυχοι, πιο δυνατοί κλπ.). Γενικά πάντως μπορείς για passive να κοιτάξεις σε όχι και τόσο γνωστές μάρκες, και μπορείς να βρείς πολύ καλούς μαγνήτες. GFS, Rockfield, αυτοί οι Tonerider κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για μεταλ τους θελω.

σκεφτομαι για 2 85αριδες..πληρουν την "γλυκαδα" και το γκαζι που θέλω? απο BzZzZz πως πανε? αν και λογικα πρεπει να ειναι τελειως αθόρθβοι

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ο 85 δεν είναι με τίποτα 81, οπότε πιστεύω θα'σαι μια χαρά. Ως active δεν κάνουν πολύ θόρυβο, αλλά ότι και να'χεις πάνω αν ανεβάσεις τέρμα το gain και το volume του ενισχυτή θα'χει πάλι αυτό το buzzing έως ένα βαθμό, δεν σημαίνει ότι είναι 100% ήσυχοι, απλά σίγουρα πολύ πιο χαλαροί από high output passive μαγνήτες. Πιστεύω θα σου κάνουν τη δουλειά σου μια χαρά. Απλά ένα θέμα είναι αν έχεις χώρο στο cavity των ηλεκτρικών της κιθάρας σου για τη μπαταρία. Δεν νομίζω να μη χωράει, απλά ορισμένες κιθάρες έχουν πολύ μικρό cavity και στριμώχνονται αρκετά τα καλώδια και τα ποτενσιόμετρα άμα βάλεις και τη μπαταρία. Αλλά γενικά στο routing δεν νομίζω να'χεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους πάρεις καινούριους λογικά μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αφού οι EMG έχουν τα quick connect cables, κι έρχονται μαζί με ποτενσιόμετρα, οπότε δεν νομίζω να'ναι πρόβλημα, το πολύ πολύ να χρειαστεί να κάνεις καμιά κόλληση. Αν σου φανεί δύσκολο απλά πάνε σε κανένα μάστορα και θα στο βάλει, δεν είναι τίποτα. Εγώ σου προτείνω τον telegun πάντως, αν και μπορείς να τους πας και στον Τσέλιο, δεν νομίζω να σου πάρουν πολλά, δεν είναι μεγάλη δουλειά, ειδικά με τους EMG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου