Προς το περιεχόμενο

emg 85 OR emg 60


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Mέσα σε ξεφύλλισμα 40 δευτερολέπτων διάβασα ό,τι θα χρειαζόμουν να μάθω αν ήμουν στη θέση σου... αλλά επειδή δεν είμαστε το ίδιο, οι άλλοι συνφορουμίτες θα σε βοηθήσουν (πιστεύω).  :)

 

Και να έλεγε κανείς ότι δεν το έχουν κάνει ήδη.  :)

 

 

Εδώ ax1s μου, πήρες την απάντηση από τον ειδικό EMGολόγο ( ;D ) του noiz.

 

...

Εκει που κανεις το πιο μεγαλο λαθος ειναι στον neck μαγνητη. Δεν βαζουμε ποτε σε αυτη τη θεση πολυ μπασο-μεσαιο μαγνητη γιατι μια και απο τη φυση της η θεση αυτη ειναι αρκετα boomy, και μπασα, το αποτελεσμα θα ειναι ο ηχος σου να βγει λασπωμενος. Ο μαγνητης που δεν θα εβαζα ποτε σε αυτη τη θεση ειναι ο tone zone (εδω και στη bridge pos. παλι ψιλολασπη ακουγεται, ασε που εχει και μια τελειως "τεχνητη" χροια...). Στον neck χρειαζεσαι πριμα......εγω θα εβαζα pearly gates η αν το output ειναι τοσο σημαντικο για εσενα Duncan Distortion neck. Στην περιπτωση που προτιμας active τον 60.

 

Προσωπικά, αν ήταν να πάρω EMG στα τυφλά (μάλλον στα... "κουφά"), τον fenderiarhs θα άκουγα και όχι κάποιον ανώνυμο στο harmony central.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο προηγουμενο ποστ του fenderiadh απλα μου λεει γιατι δεν κανει ενας πολυ μπασο μεσαιος μαγνητης για neck και οχι γιατι να προτιμησω 60 αντι του 85...μαλιστα λιγο πιο κατω αναφερω να βαλω μηπως 85 για neck? τεσπα εγω ψαχνω τις τεχνικες διαφορες των 2 με ποσά για bass,midle and treble,δηλαδη πιο πολυ..τεχνικα στοιχεια.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και την προσωπική μου άποψη, σε μια σύγκριση συνδυασμού 81+85 και 81+60 ΣΕ ίδιες (όσον αφορά τα ξύλα και την κατασκευή) κιθάρες, ο 60 μου φάνηκε πολύ ψόφιος για τα γούστα μου. Βέβαια εγώ είμαι και κάφρος, αλλά γενικά αν έχεις τον 81 ή τον 85 στην bridge δεν θα σου τον πρότεινα τον 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εφω καφρος ειμαι.. ;D για bridge ειναι στανταρ ο 85 οποτε μαλλον παω για 85 neck ...και αυτοι οι 2 που θα μπουνε??? στην τελε που εχω στην φωτο...

 

ειμαι λιγακι παλαβος!

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΟΚ, χαίρομαι που κατέληξες στον 85 (και στην αυτοκριτική) μετά από αυτόν τον καταιγισμό τεχνικών προδιαγραφών.  ;D

Η τέλε σου -μιλάμε- θα απογειωθεί.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα τεχνικα specs στο web  ..οποτε ολα καλα βεβαια στο περιπου ειναι απο διαφορα ατομα που τα λενε εμπειρικα..παντως εχει πολα 85 vs 60 topics στο google ...

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου