Προς το περιεχόμενο

A/B/C Test Axe Fx Ultra


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Τώρα που έχω 2 εντελώς διαφορετικές κιθάρες στα χέρια μου (μια Partcaster Strat με Dimarzio HS-3 σε neck και bridge) και μια Kramer Pacer χωρίς κανένα Upgrade,ούτε καν set up δεν της έχω κάνει(που θα της κάνω γιατί είναι κακοσεταρισμένη από το εργοστάσιο και ''παίζει'' δύσκολα),αποφάσισα να σας παρουσιάσω ένα μικρό testάκι που έκανα για να βγάλω διάφορα συμπεράσματα.

 

Στο παρακάτω κλιπάκι έχουμε το ίδιο riff παιγμένο 3 φορές.Μια με την Strat,μια με την Kramer και μια με την Strat αλλά στην αλυσίδα μου έχω προσθέσει και ένα Parametric EQ.

 

Εννοείται πως και στα 3 takes χρησιμοποιώ το ίδιο preset στο Axe Fx,δηλαδή έναν pushαρισμένο Marshall JCM 800 με μια custom καμπίνα και λίγο delay.

 

Δε θα σας βάλω quiz και τέτοια.Η σειρά των takes είναι αυτή που έγραψα παραπάνω.Θα σας πω τα συμπεράσματα που έβγαλα,αφού μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.

 

*To riff που παίζω είναι το opening και main riff του κομματιού Critter των Steel Panther. 8)

 

https://soundcloud.com/billtrantos/abc-test-with-axe-fx-ultra

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω το νοημα του τεστ αλλα anyway...ο πρωτος ηχος ηταν ο καλυτερος, πιο ζεστος κτλ,  ο δευτερος πολυ χαλια, λασπωμενος μουντος, ο τριτος πολυ ξερος.

Βεβαια μεσα στη μιξη μπορει να ακουγονται διαφορετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν καταλαβαινω το νοημα του τεστ αλλα anyway...ο πρωτος ηχος ηταν ο καλυτερος, πιο ζεστος κτλ,  ο δευτερος πολυ χαλια, λασπωμενος μουντος, ο τριτος πολυ ξερος.

Βεβαια μεσα στη μιξη μπορει να ακουγονται διαφορετικα

 

Βασικά ήθελα να ακούσω ''δίπλα-δίπλα'' τις 2 κιθάρες,με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Το συμπέρασμά μου είναι ότι η Kramer θέλει σίγουρα άλλα ηλεκτρικά σε πρώτη φάση,γιατί μπορεί να έχει σώμα από μαόνι,αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τέτοια μουντίλα,εφόσον το EQing που έκανα ήταν ώστε να βγάλω αρκετά μπάσα.

 

Επίσης κατάλαβα ότι μέχρι να αλλάξω και μαγνήτες στην Kramer,η Strat θα είναι η πρώτη μου κιθάρα,μου αρέσει που έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια.Για μένα καλύτερος ήταν ο τρίτος ήχος,μου ακούστηκε πιο ''γεμάτη'' η Strat.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι πιθανον να φταινε και τα διαφορετικα ηχεια μας. Ο τριτος μου κανει πιο rhythm ενω ο πρωτος πιο lead. Περι ορεξεως...

 

Μάλλον εσύ έχεις δίκιο.Έχω άθλια ηχεία,είναι η επόμενη αγορά που θα κάνω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα ο πρώτος ήχος μου άρεσε περισσότερο!  :)

 

Μου ακούστηκε πιο «ζωντανός» από τους άλλους δύο. Δεύτερος σε προτίμηση έρχεται ο τρίτος ήχος και τελευταίος ο δεύτερος που δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και μένα ο πρώτος ήχος μου άρεσε περισσότερο!  :)

 

Μου ακούστηκε πιο «ζωντανός» από τους άλλους δύο. Δεύτερος σε προτίμηση έρχεται ο τρίτος ήχος και τελευταίος ο δεύτερος που δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα.

 

Η Kramer θέλει ΠΟΛΛΗ δουλειά για να ακουστεί όπως θέλω.Σε πρώτη φάση set up και αλλαγή χορδών.Σε 2η φάση αλλαγή μαγνητών και ηλεκτρικών.Γενικά 200-300 ευρώ θα τα χρειαστεί,αλλά θα γίνει εξαιρετική κιθάρα,ακόμα και για 600 ευρώ σύνολο.

 

Η Strat είναι ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει,ever! 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου