Προς το περιεχόμενο

"Φοβάμαι"...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσε σήμερα στα χέρια μου μια κόπια του δίσκου "Φοβάμαι" του Βασίλη Παπακωνσταντίνου...Παρόλο που είχα ακούσει 1-2 από τα τραγούδια του δίσκου, κυρίως live, ήταν η πρώτη φορά που άκουσα τον δίσκο ολόκληρο και φυσικά δεν μπορούσα παρά να προσέξω τόσο τις κομματάρες που περιέχονται (ίσως από τους top δίσκους του καλλιτέχνη) όσο και τις πολύ καλές ερμηνείες του τραγουδιστή, αλλά και τις εκτελέσεις των μουσικών...σίγουρα πρόκειται για δίσκο-διαμάντι στο ελληνικό Rock και μια από τις πλέον σοβαρές δουλειές που έχουν γίνει στον χώρο αυτό...

...Και για να έρθω στα δικά μου ως μπασίστας, αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση απ'όλον το δίσκο είναι οι ΦΟΒΕΡΕΣ εκτελέσεις του μπασίστα, ο οποίος κυριολεκτικα ζωγραφίζει με το fretless κυρίως στα κομμάτια "Στέλλα" και "Πρέβεζα"...μήπως κανείς εδώ μέσα ξέρει ποιος είναι αυτός ο κύριος και που αλλού παίζει/έχει παίξει????

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, εκπληκτικός δίσκος, που έχει σημαδέψει την εποχή του και τις επόμενες. Μακάρι και οι υπόλοιποι δίσκοι του Παπακωνσταντίνου να ήταν σ' αυτό το επίπεδο.

 

Ο μπασίστας είναι ο Γιώργος Ζηκογιάννης, ένας από τους καλύτερους Έλληνες μπασίστες, και έχει παίξει κυριολεκτικά με όλο τον κόσμο. Κάνε μία αναζήτηση στο Google και θα βρεις πολλά στοιχεία.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να έρθω στα δικά μου ως μπασίστας' date=' αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση απ'όλον το δίσκο είναι οι ΦΟΒΕΡΕΣ εκτελέσεις του μπασίστα, ο οποίος κυριολεκτικα ζωγραφίζει με το fretless κυρίως στα κομμάτια "Στέλλα" και "Πρέβεζα"...μήπως κανείς εδώ μέσα ξέρει ποιος είναι αυτός ο κύριος και που αλλού παίζει/έχει παίξει????[/quote']

προσωπικά πιστεύω πως είναι απτής πιο κακόγουστες και φλύαρες μπασογραμμες που εχω ακούσει στην ζωή μου...(σαν να ήθελε να αποδείξει κατι παίζοντας τόσο υπερβολικά)και πιστεύω δεν ταιριάζουν καθόλου στην ενορχήστρωση..(ειδικά στο 'στελλα')

αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη χωρίς παρεξήγηση

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά πιστεύω πως είναι απτής πιο κακόγουστες και φλύαρες μπασογραμμες που εχω ακούσει στην ζωή μου...(σαν να ήθελε να αποδείξει κατι παίζοντας τόσο υπερβολικά)και πιστεύω δεν ταιριάζουν καθόλου στην ενορχήστρωση..(ειδικά στο 'στελλα')

αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη χωρίς παρεξήγηση

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χαχα,ΛΑΤΡΕΥΩ το παιξιμο του στο στελλα και πιστευω πως κολλαει τρομερα,και οντως πιστευω πως ολος ο δισκος ειναι φοβερος.τεσπα αν ολος ο κοσμος ειχε τα ιδια γουστα θα ηταν βαρετος :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά πιστεύω πως είναι απτής πιο κακόγουστες και φλύαρες μπασογραμμες που εχω ακούσει στην ζωή μου...(σαν να ήθελε να αποδείξει κατι παίζοντας τόσο υπερβολικά)και πιστεύω δεν ταιριάζουν καθόλου στην ενορχήστρωση..(ειδικά στο 'στελλα')

αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη χωρίς παρεξήγηση

 

µwhiteNoise -1 κι από μένα

Ο Maidenas έχει δίκιο (κατά τη γνώμη μου πάντα). Το Στέλλα στο μπάσσο "παίζεται". Χωρίς αυτό το μπάσσο θα ήταν κενό.

 

Φιλικά

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mακάρι να είχαμε αρκετούς μπασίστες σαν τον Ζηκογιάννη, συμπτωματικά άκουγα το συγκεκριμένο βινύλιο το σαββατοκύριακο θεωρώ ότι το "φοβάμαι" είναι η καλύτερη δουλειά που έχει ως τώρα ο Β. Παπακωνσταντίνου και με τις καλύτερες ενορχηστρώσεις, νομίζω ότι οι δουλειές με τον κροκίδη μπορεί να ήταν εμπορικές αλλά καλιτεχνικά και ενορχηστρωτικά μηδέν σε σχέση με το φοβάμαι νομίζω ότι τον καταστρεψε :lol: τον Βασίλη.

 

τελευταία παίζω με έναν μαθητή του Ζηκογιάννη και έχω πάθει πλάκα από την μουσική του προσέγγιση μέσα στο υλικό που δουλεύουμε " το μήλο κάτω από την μιλιά θα πέση" :D

 

 

μακάρι να είχαμε αλλους 10 δίσκους σαν το φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά πιστεύω πως είναι απτής πιο κακόγουστες και φλύαρες μπασογραμμες που εχω ακούσει στην ζωή μου...(σαν να ήθελε να αποδείξει κατι παίζοντας τόσο υπερβολικά)και πιστεύω δεν ταιριάζουν καθόλου στην ενορχήστρωση..(ειδικά στο 'στελλα')

αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη χωρίς παρεξήγηση

 

Κώστα δε συμφωνώ' date=' αν και νομίζω ότι καταλαβαίνω την οπτική γωνία που το βλέπεις. :wink:

 

Ο συγκεκριμένος δίσκος, με μουσική Ζουγανέλη για όσους δεν θυμούνται, κατά τη γνώμη μου είναι το Α και το Ω δισκογραφικά για το Βασιλάκη. Εννοώ ότι θα μπορούσε να μη βγάλει τίποτε άλλο και να μείνει και πάλι στην Ιστορία του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού.

 

Οι διάφορες τζαζίστικες ενορχηστρώσεις είναι αποτέλεσμα επιλογής ύφους και πρέπει να τις βλέπουμε σε συνδιασμό με την εποχή και το γενικότερο νόημα που ήθελε να δώσει ο δημιουργός. Ξεκομμένο το συγκεκριμένο τραγούδι, [b']σήμερα[/b] θα έδινε ίσως μια αίσθηση σαν αυτή που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι το "φοβάμαι" είναι η καλύτερη δουλειά που έχει ως τώρα ο Β. Παπακωνσταντίνου και με τις καλύτερες ενορχηστρώσεις' date=' νομίζω ότι οι δουλειές με τον κροκίδη μπορεί να ήταν εμπορικές αλλά καλιτεχνικά και ενορχηστρωτικά μηδέν σε σχέση με το φοβάμαι .

[/quote']

 

συμφωνω και επαυξανω.πολυ καλο θεωρω και τη "διαιρεση" αλλα το φοβαμαι ειναι το κορυφαιο του πιστευω.ο αγαπημενος μου ισως ελληνικος δισκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αποψη μου ειπα παιδια και δεν εκρινα τον δισκο αλλα την συγκεκριμενη μπασογραμμη σαν ιδεα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αποψη μου ειπα παιδια και δεν εκρινα τον δισκο αλλα την συγκεκριμενη μπασογραμμη σαν ιδεα.

 

κανενα προβλημα!δε θα πλακωθουμε κιολας :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου