Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για μικρό live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους noiz-άδες!Κατ αρχάς συγγνώμη αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα κ σας ταλαιπωρώ άδικα αλλα εγώ έκανα την αναζήτησή μου κ δεν βρήκα απάντηση σ' αυτό που ζητάω..

 

Ρωτάω εκ μέρους ενός φίλου μου κιθαρίστα που επρόκειτο να κάνει ενα μίκρο live σύντομα σ ένα μπαρ κ έχει έναν τραντζίστορ Marshall 30watt..Ποιές είναι οι πιθανότητες να παίξει αξιοπρεπώς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρετώ όλους τους noiz-άδες!Κατ αρχάς συγγνώμη αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα κ σας ταλαιπωρώ άδικα αλλα εγώ έκανα την αναζήτησή μου κ δεν βρήκα απάντηση σ' αυτό που ζητάω..

 

Ρωτάω εκ μέρους ενός φίλου μου κιθαρίστα που επρόκειτο να κάνει ενα μίκρο live σύντομα σ ένα μπαρ κ έχει έναν τραντζίστορ Marshall 30watt..Ποιές είναι οι πιθανότητες να παίξει αξιοπρεπώς??

 

Αν ήταν να παίξω εγώ, δεν θα με προβλημάτιζαν τα 30 βατ (μια χαρα ειναι), αλλα αυτό το marshall τρανζίστορ....! Αν όμως για τον φίλο σου είναι οκ ηχητικά (εννοώ, για τα δικά του ηχητικά γούστα) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μια χαρά θα βγει απο ένταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ..Λες ε?Ευχαριστώ πολυ πάντως!Κοίτα, από άποψη ήχου δεν νομίζω να υπάρχει κανα σοβαρό πρόβλημα..Το θέμα είναι η ένταση..Το μαγαζί έχει δικό του ενισχυτή αλλά μόνο έναν κ μιας το συγκρότημα έχει 2 κιθάρες θα χρειαστεί να φέρει 2ο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω και της χροιάς της κιθάρας, και του ηχοχρώματος, νομίζω ότι ως όργανο δεν έχει πρόβλημα με την ένταση. Πιο πολύ είναι να ανησυχείς για τις φωνές, ή για το μπάσο.

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, νομίζω ότι πρόσφατα , με τους κιθαρίστες του group μου, βρήκαμε τη λύση για να βγάζεις πολύ ωραίο ήχο σε μικρούς αλλά και μεσαίους κλειστους χώρους. Λέγεται PALMER load box (ή και οποιοδήποτε άλλο άλλης εταιρείας) με speaker simulator . Ουσιαστικά πρόκειται για ένα πολύ έξυπνο μηχανάκι το οποίο συδέεται μετά τον τελικό της κεφαλής, προβάλλοντάς του την αντίσταση ανάλογη της καμπίνας οπότε και απομονώνεις το ηχείο και έτσι ανοίγεις τέρμα γκάζι την κεφαλή ,με συνέπεια να παίρνεις όλες τις αρμονικές και τον όγκο (ειδικά αν ο ενισχυτής είναι ευπρεπής. Από κει και πέρα το load box βγάζει 4 παράλληλες εξόδους με το ίδιο balanced σήμα οπότε εμεις τροφοδοτούμε την κονσόλα(και ό,τι άλλο) και ο ηχολήπτης έχει ολόκληρο τον ήχο της κιθάρας μας (ενισχυτικά εννοώ) αλλά και stage χωρίς τεράστιο θόρυβο, μιας και εμείς μετα θα ακούμε τις κιθάρες πάλι από τα floor monitors.

Πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποιος ηχολήπτης ή ακόμα και μέλος της μπάντας σας, σας είπε να χαμηλόσετε ένταση γιατί μόνο εσεις ακούγεστε , την ώρα που εσείς μάταια προσπαθείτε να εξηγήσετε ότι ο Marshall jcm 900 δεν ακούγεται καθόλου καλά με το ποντεσιόμετρο στο 0.5 ??????

Περιμένω απόψεις, ενστάσεις ή και φιλοφρονήσεις.... χαχαχαχα.

      cheers mates

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν σε μία γενικότερη λύση για καλούς και μεγάλους ενισχυτές και όχι συγκεκριμένα μόνο στην περίπτωση του muddypete.  ::) ::)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αναφερόμουν σε μία γενικότερη λύση για καλούς και μεγάλους ενισχυτές και όχι συγκεκριμένα μόνο στην περίπτωση του muddypete.   ::) ::)

Αυτό το καταλάβαμε. Αλλά δεν ήταν καθόλου σχετικό με τη συζήτηση, (τον προβληματισμό του muddypete) εξ ου και το σχόλιο.  :)

Για την ακρίβεια, η παρατήρησή σου εστιάζει στο αντίθετο ακριβώς πρόβλημα από αυτό του muddypete.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες για τον χρόνο σας!Προς το παρόν οι απορίες μου καλύφθηκαν!Ο τραντζίστορ Marshall έλειπε..Το μπάσο με τον ενισχυτή του ζορίζεται αλλά ακούγεται καλά ενώ οι φωνές είναι οκ..Φτάνει τώρα να δούμε πως θ' ακουστούν τα πράγματα επί σκηνής!Ελπίζω να γυρίσω χωρίς πολλές απορίες!..  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου