Προς το περιεχόμενο

Ελληνικές Υπερτιμήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή για να ανοίξω αυτό το θέμα ήταν κάποιες αγγελίες που είδα τον τελευταίο καιρό, όχι μόνο στο Noiz άλλα και σε εφημερίδες και σε άλλα forums ή sites στο Internet και μιλάω πάντα για ελληνικά καθώς κυρίως στη χώρα μας υπάρχει το σύνδρομο "να βγάλω από τη μύγα ξίγκι".

 

Δε γίνεται να πωλούνται όργανα δεκαετίας 80 σε τιμές που πλησιάζουν τα σημερινά και δε συγκρίνω ανόμοια πράγματα μεταξύ τους όπως δηλαδή ένα αναλόγικο synth με ένα ψηφιακό. Δε γίνεται να πωλείται Roland D50 (δε λέω, θρυλικό όργανο άλλα για την εποχή του 20 χρόνια πίσω) 600Ε ενώ στη γειτονική Γερμανία να το βρίσκουμε μόλις 250Ε.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.. Το παράδειγμα ήταν τυχαίο άλλα πολύ κραυγαλέο, δεν έχω κάτι προσωπικά με κάποιον!

 

Την έχω πατήσει έτσι από ανθρώπους που πουλούσαν όργανα, των οποίων είχε σταματήσει η παραγωγή και τα έψαχνα σαν τρελός, σε τιμή κοντά σε αυτή που έκαναν καινούρια κι ας είχαν περάσει 10 χρόνια από την κυκλοφορία του συγκεκριμένου μηχανήματος.

 

Το θες; Θα πληρώσεις γιατί που αλλού θα το βρεις;

 

Αυτό γινόταν κάποτε που δεν υπήρχε διαδίκτυο, που δεν είχαμε τη δυνατότητα να κοιτάξουμε πέρα από την Ελλάδα τι παίζει.

 

Αν ο καθένας μας που βρίσκει ακριβά τα μεταχειρισμένα στην Ελλάδα, την ψάξει λίγο παραπάνω να είναι βέβαιος ότι θα βρει αυτό που θέλει, στην τιμή που θα ήθελε, σίγουρα πολλά χιλιόμετρα μακριά απο τη χώρα μας.

 

Τις τελευταίες αγορές τις έχω κάνει από Ebay (μην ακούσω τώρα ότι κάνω διαφήμιση στο Ebay) και κάθε φορά που βλέπω αγγελίες στο Noiz πραγμάτων που πήρα σχεδόν σε μισή τιμή μου έρχεται στο μυαλό να απαντήσω και να κράξω τον "πωλητή" όμως δεν έχω αυτό το δικαίωμα, ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει. Στην τελική αν η τιμή είναι πολύ μεγάλη δε θα το αγοράσει και κανείς. Όμως η ανάγκη καμιά φορά σε αναγκάζει....

 

Ας ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας. Δεν είναι λίγο ανούσιο για την τσέπη μας να δίνουμε παραπάνω χρήματα χωρίς να χρειάζεται; Και εσείς βρε παιδιά που πουλάτε διάφορα... Μήπως να λογικευτείτε λίγο;

 

Δεν προσπαθώ να κάνω μποϊκοτάζ σε ελληνικά καταστήματα, αντιθέτως είμαι της άποψης να στηρίζουμε την αγορά μας. Εξάλλου σε ελληνικά καταστήματα βρίσκουμε πολλές φορές καλύτερες τιμές και από thomann αρκεί να το ψάξει κανείς. Αναφέρομαι όμως σε όλους αυτόυς τους ανθρώπους που πήραν κάτι, δεν τους έκανε, δεν τους κάνει πια, πήραν κάτι καλύτερο ή το βαρέθηκαν και θέλουν να πάρουν πίσω σχεδόν τα χρήματα που το αγόρασαν καινούριο. Κάτι τέτοιο είναι αδύνατον καθώς μιλάμε για μηχανήματα που αντικαθίστανται με νέα άλλα, πιο εξελιγμένα, με περισσότερες δυνατότητες και που έχουν υποστεί φθορά με το πέρασμα του χρόνου και τη χρήση τους.

 

Ας έχουμε λίγο το μυαλό μας και ας μην πιανόμαστε κορόιδα στους "πονηρούς" που έκαναν τη δουλειά τους και τώρα θέλουν να πάρουν τα λεφτά τους πίσω...

 

Τα οικόπεδα είναι επένδυση, όχι τα synths. Μπορούν να σου βγάλουν χρήματα, αν είσαι επαγγελματίας γιατί είναι τα εργαλεία της δουλειάς σου, μην περιμένεις όμως να πάρεις πίσω αυτά που είχες δώσει για να τα αποκτήσεις....

 

(Αναφέρομαι σε αυτά, προφανώς, γιατί είναι το αντικείμενο μου, φαντάζομαι να συμφωνείτε ότι αφορά και άλλες κατηγορίες μουσικού εξοπλισμού)

 

Την αφορμή την ανέφερα στην αρχή, η αιτία για αυτό το θέμα είναι ότι εξαπάτησαν γνωστό μου και του πούλησαν αυτό που λέμε "φίκια για μεταξωτές κορδέλες" επειδή το παιδί δεν ήξερε και δεν το έψαξε πολύ. Ενδεχομένως όμως σε αυτό το forum να υπάρχουν πολλά "παιδιά που να μην ξέρουν και να μην το ψάχνουν πολύ" και έτσι αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας.

 

Ελπίζω να καταλάβετε τη φιλική μου διάθεση και να μη χρειαστεί να συζητήσουμε θέματα όπως το αν κάνω διαφήμιση σε κάποιους ή δυσφήμιση σε κάποιους άλλους και το λέω αυτό γιατί έχει συμβεί αρκετές φορές να αφήνουμε το κύριο θέμα της κουβέντας και να ασχολούμαστε με άλλα δευτερεύοντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kerkiras δεν έχεις άδικο, αυτά τα άτομα κάνουν ότι κάνουν κυρίως επειδή βρίσκουν (θύματα) και τα κάνουν.

 

Όποιος δεν έχει μυαλό (να ψάξει) έχει τσέπη (να χρυσοπληρώσει).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι οι υπερτιμήσεις είναι καθαρά ελληνικό "προνόμιο". Σίγουρα υπάρχουν και έξω αλλά από την άλλη εδώ λαμβάνει μεγάλες διαστάσεις. Έχουμε μια ιδιομορφία σαν απομονωμένη αγορά που ήμασταν και ακόμα βρισκόμαστε σε στάδιο προσαρμογής.

 

Μη μας μυριστεί ο Τσιαμτσίκας μόνο  :D

 

cd_tsiamtsikas_01b.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά τα λες συνφορουμίτη Kerkira, και δεν υπάρχει περίπτωση να σε παρεξηγήσουν (τουλάχιστον για διαφήμιση στο ebay). Αυτά τα έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν σε αρκετά θρεντς, κυρίως όμως (αν δεν με απατά η μνήμη μου) στο "Η ελληνική... πρα(γαμα)τικότητα".  ;D Όμως...

 

Τα οικόπεδα είναι επένδυση, όχι τα synths. Μπορούν να σου βγάλουν χρήματα, αν είσαι επαγγελματίας γιατί είναι τα εργαλεία της δουλειάς σου, μην περιμένεις όμως να πάρεις πίσω αυτά που είχες δώσει για να τα αποκτήσεις....

 

(Αναφέρομαι σε αυτά, προφανώς, γιατί είναι το αντικείμενο μου, φαντάζομαι να συμφωνείτε ότι αφορά και άλλες κατηγορίες μουσικού εξοπλισμού)

 

Όσον αφορά στο αντικείμενό σου, να τι πιστεύει ένας διάσημος και πολύ αξιόλογος...

 

"Never let your wife prevent you from buying equipment. A house will not buy a synthesizer, but a synthesizer can buy a house."

Hans ZIMMER

 

... και πέρα από το αντικείμενό σου, δυστυχώς ή ευτυχώς η αγορά των μουσικών οργάνων (και ενισχυτών) προσφέρεται κάλλιστα για κερδοσκοπία. Είτε το θέλουμε, είτε όχι, πολλά από αυτά πιάνουν μεγάλες ή και τεράστιες τιμές λόγω του collectability, και βεβαίως η αγορά αυτή αντιμετωπίζεται σαν μια οποιαδήποτε αγορά συλλεκτικών παλαιών αντικειμένων (όπως πχ. οι αντίκες κάθε είδους), και υπάρχουν επενδυτές που δραστηριοποιούνται έντονα σε αυτή - μάλιστα, υπάρχει και ένα είδος άτυπου "χρηματιστηρίου" όσον αφορά στην πορεία των αξιών τους στο παρελθόν και στο μέλλον.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.....

Τ ο ωραίο είναι ότι παραπονιούνται οι πωλητές εαν υπάρξει παρέμβαση.

Δικαίωμα ο καθένας έχει να πουλάει όσο θέλει τώρα εαν θα βρει και κορόιδα ή ανυποψίαστους  αγοραστές είναι άλλο θέμα. Ευτυχώς ο κόσμος με το internet ξυπνάει σιγά σιγά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο καθένας έχει δικαίωμα να πουλαει όσο θέλει.

 

To θέμα είναι ότι εδώ νομίζει ο καθενας ότι έχει το δικαιωμα να ψάχνει για κοροιδα και θύματα.

''Εγώ θα το βάλω τόσο, θα βρεθει κοροιδο να το παρει''

Οσο σκέφτονται πολλοι με αυτον το χαζό και αντικοινωνικο τρόπο μπροστά δε πάμε.Δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα φιλε odis κανεις δεν εχει το δικαιωμα να πουλαει τα πραγματα οσο θελει διοτι ειναι μορφη κοροιδιας. Υπαρχουνε κανονες για αυτο  που εχουνε ξανασυζητηθει. Ειναι σα να βγαινω και να θελω να πουλησω την μουφα Fender που εχω 1200 ευρω ενω την εχω παρει 500?  Ειπα αυτο το παραδειγμα γιατι ειδα ακουστικα 5200ευρω σε ενα μαγαζι στο κεντρο και στο internet υπαρχουν με 3 χιλιαρικα...Το ανεχεσαι εσυ αυτο? Εγω ετοιμος ημουνα να τον αρχισω στα καντηλια τον μπασταρδο κλεφτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συμφωνώ μαζί σου.

Βέβαια εγώ αν θέλω μπορώ να βάλω αγγελία πωλείται τσίχλα ελαφρώς μεταχειρισμένη-30.000 ευρώ.Ειναι δικαιωμά μου και δε μπορεις να με εμποδίσεις.

Αυτό που κατέκρινα είναι η αναζήτηση ορισμένων για θύματα με το πρόσχημα πάντα ''όσο θέλω θα πουλαω και κορόιδα ζητάω''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα φιλε odis κανεις δεν εχει το δικαιωμα να πουλαει τα πραγματα οσο θελει διοτι ειναι μορφη κοροιδιας. Υπαρχουνε κανονες για αυτο  που εχουνε ξανασυζητηθει. Ειναι σα να βγαινω και να θελω να πουλησω την μουφα Fender που εχω 1200 ευρω ενω την εχω παρει 500?  Ειπα αυτο το παραδειγμα γιατι ειδα ακουστικα 5200ευρω σε ενα μαγαζι στο κεντρο και στο internet υπαρχουν με 3 χιλιαρικα...Το ανεχεσαι εσυ αυτο? Εγω ετοιμος ημουνα να τον αρχισω στα καντηλια τον μπασταρδο κλεφτη

 

Πριν από λίγο καιρό βρήκα ένα μηχάνημα που ήθελα σε ένα site στην Σουηδία 3844 ευρώ + ΦΠΑ + 85 ευρώ έξοδα μεταφοράς. Στην Ελλάδα 5.800 + Φ.Π.Α. Αν θα το αγόραζα στην Ελλάδα, θα το αγόραζα μέσω ενός μεταπωλητή. Τον έβαλα λοιπόν να ρωτήσει σε πολύ γνωστό κατάστημα στην Αθήνα, και μου είπε την πιο πανω τιμή. Μόλις του έδωσα το email από Σουηδία με την άκρως δελεαστική τιμή, ξαναμίλησε με το γνωστό κατάστημα στην Αθήνα, και... είχαμε να λέγαμε.. ερωτήσεις του στυλ "μήπως είναι μεταχειρισμένο", "μήπως είναι ανοιγμένο", "πως και έχουν τέτοια τιμή, κ.λ.π". Τελικά, 4000 ευρώ + ΦΠΑ από το Ελλάντα (και μάλιστα σε 4 άτοκες δόσεις). Καταλαβαίνετε λοιπόν τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σκεφτειτε οταν ερθει ωρα που θα κλεινει το ενα μαγαζι μετα το αλλο θα λενε ¨οι μουσικοι μας δεν υποστηριζουν τα ελληνικα μας καταστηματα¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου