Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έλληνες κιθαρίστες σας αρέσουν;


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ignatios ευχαριστώ πολύ φίλε!! Αλλά τι να πω, αφού ο τύπος είναι παίχτης, όχι αστεία...Προς SF, τί ενισχυτής ήταν αυτός? Fender, αλλα τί???

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μα οποιος παιζει καλο μπασοκιθαρο ειναι μεγαλος παιχτης.....εχει δοκιμασει κανεις να παιξει και να μου πει μετα εαν μπορει?........αλλα εγω ειμαι fan τετοιου παιξιματος αλλα και τετοιων κομματιων....βαζω ενα απο τον ιδιο για την κιθαρα

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με πάρα πολλούς...

Για μένα 'προσωπικά' οι έλληνες κιθαρίστες που μου αρέσουν είναι αυτοι που όταν ακούω κατι χωρίς να ξέρω τι είναι λέω: "Εδώ παίζει αυτός!!!"...

και έτσι έχουμε:

Παπαδόπουλος

Σπάθας...

Δρόλαπας...

Σπυρόπουλος...

και αλλοι οχι τοσο γνωστοι στο ευρύ κοινό...

και ενα ρεμπετοκίθαρο που γαζώνει: Μηστακίδης!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σειρα προτιμησης:

 

1.Τακης Μπαρμπερης

2.Λευτερης Χριστοφης

3.Κωστας Μπαλταζανης

4.Αχχιλεας Περσιδης

5.Ιωαννης Παπαδακης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεος!

στα βηματα του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Σουκα!

 

Στο στυλ αυτό κορυφή ήταν ο ΓΙΑΚΕΣ (και ο πατέρας μου πολύ καλός).

Ο φίλος μου ο Χρ. Αργυρούλης από το Βόλο που η πένα του και τα δάχτυλά του (πρώην μπουζουκτσής) δαγκώνουν.......

Πολύ καλός παίκτης ο Βολιώτης συνονόματος εξάδερφος, ο Δημήτρης Δεμίρης αλλά σε άλλο στύλ ροκάδικο καθαρά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ignatios ευχαριστώ πολύ φίλε!! Αλλά τι να πω, αφού ο τύπος είναι παίχτης, όχι αστεία...Προς SF, τί ενισχυτής ήταν αυτός? Fender, αλλα τί???

 

 

ΕΝΑΣ ειναι ο ενισχυτης για τετοια παιξιματα,οι ιδιοι οι παικτες τον απαιτουν

 

"φερ'του τουϊν για να μπισταει η κιθαρ'" :)

 

ΠΑΝΤΑ βεβαια με EVM12L η ...800αρια PEAVEY SCORPION (& εννοιοτε εξτρα ενισχυση με...ΚΟΡΝΕΣ) ;D

 

αλλος ΓΙΓΑΝΤΑΣ του ειδους  ειναι ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΙΤΣΟΣ (επαιζε για χρονια με τον ΜΑΓΓΑ)

 

http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000vkd

 

Αλλα και ο καινουργιος του Μαγγα (ο απιστευτος με τη Les Paul custom)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εδώ να παραθέσω ένα πραγματικό περιστατικό που μου το μετέφερε κάποιος υπάλληλος σε πασίγνωστο μουσικό μαγαζί του κέντρου, και αφορά στο τρομερό "μουσικό αυτί" που έχουν αυτοί οι "μπασοκιθαρίστες":

 

Ένας γνωστός μπασοκιθαρίστας πάει σε γνωστό μουσικό μαγαζί, με την κιθάρα του (μια lp) ανα χείρας.

Λέει στον ιδιοκτήτη: "Ξέρεις, θέλω να αλλάξω το όργανο, γιατί νιώθω ότι έχω εξαντλήσει τις δυνατότητές του."

Ο ιδιοκτήτης του απαντά: "οκ, πάρε να δοκιμάσεις αυτό κτλ."

Μετά από δοκιμές, ο μπασοκιθαρίστας καταλήγει και αγοράζει μια άλλη κιθάρα. Παράλληλα, αφήνει την παλιά του lp στο κιθαρομάγαζο, για να του την μεταπωλήσουν .

Περνάνε τέσσερα χρόνια περίπου, και ο ιδιοκτήτης του κιθαρομάγαζου, επειδή δεν κατάφερε να πουλήσει την παλιά lp του μπασοκιθαρίστα, της έχει αλλάξει το χρώμα, το finish, τα hardware και γενικά της έχει κάνει ένα γερό ρεκτιφιέ, μπας και την δει κάποιος να την αγοράσει.

Κατά τύχη, περνά από το ίδιο κιθαρομάγαζο ο γνωστός μας μπασοκιθαρίστας. Βλέπει την -πλήρως αλλαγμένη πλέον- lp στην βιτρίνα, και λέει του ιδιοκτήτη να την δοκιμάσει.

Παίζει δυο τρια λεπτά, και λέει στον ιδιοκτήτη: "Ξέρεις ρε Τάδε μου, αυτή η κιθάρα παίζει ακριβώς σαν αυτή την παλιά που σου είχα φέρει να μεταπουλήσεις"...

Κόκκαλο ο ιδιοκτήτης... ;)

 

Οπότε, τι να λέμε για τους δημοτικούς μουσικούς τώρα....Πολλά καντάρια "αυτιά"...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα οποιος παιζει καλο μπασοκιθαρο ειναι μεγαλος παιχτης.....εχει δοκιμασει κανεις να παιξει και να μου πει μετα εαν μπορει?

 

 

Τι να παιξουμε ρε φιλε εμεις τετοια πραγματα...το μπασοκιθαρο θα το κανουμε μπαζοκιθαρο..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου