Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για αγορά ηλεκτρακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι ερασιτέχνης κιθαρίστας και σίγουρα υπάρχουν περισσότερο ειδικοί εδώ μέσα για να σε διαφωτίσουν. :)

Συνεχίζοντας, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις 300 ευρώ για ακουστική, αλλά να περιμένεις για να αγοράσεις κάτι καλύτερο.  ;)

Από την άλλη άν επιμένεις να πάρεις κάτι φθηνό, επειδή π.χ. τώρα αρχίζεις και δεν ξέρεις αν θα συνεχίσεις, ή και για οποιονδήποτε άλλο λόγο, υπάρχουν πιστεύω αρκετές επιλογές.

Μια κλασσική λύση είναι οι Cort όπως αυτή:

http://www.thomann.de/gr/cort_mr710tf.htm

την είχα παίξει παλιότερα και είναι μια αξιοπρεπής λύση σε αυτά τα λεφτά.

Επίσης για ένα ψάξιμο δικό μου για φτηνή 12χορδή έπεσα πάνω σε αυτήν:

http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=12&cat2id=49&id=694

η οποία μου έκανε τρομερή εντύπωση, συναρτήσει πάντα του χαμηλού της τιμής της. Δε θα χάσεις τίποτα να τσεκάρεις και τα 6χορδα μοντέλα της όπως π.χ. αυτήν:

http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=12&cat2id=50&id=706

Στην ίδια αναζήτηση έπεσα πάνω σε μια ψιλοάγνωστη μάρκα που τη φέρνει στην Ελλάδα ο Διαμαντόπουλος. Το όνομα αυτής Faith, και έχοντας... πίστη  ;D, αγόρασα τελικά αυτήν:

http://www.faithguitars.com/productdetails.aspx?GUID=39973d5c-2a66-42ad-a20b-6033be24a018

με τη διαφορά ότι η δικιά μου έχει diamond inlays. Έχοντας παίξει με όλες τις 12χορδές τις Αθήνας που κυμαίνονταν σε αυτά τα λεφτά (600 ευρώ+βαλίτσα θήκη), στα χέρια μου και στα αυτιά μου μού έκατσε αυτή.Τότε είδα και κάποιες 6χορδες. Δε θυμάμαι τιμές, όμως κρίνοντας από τη δικιά μου θα είναι μάλλον λίγο παραπάνω από το budget σου. Αν θές τσέκαρέ τες κι αυτές, πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή.

Αυτά...

Ελπίζω να βοήθησα και να μην κούρασα με το μακροσκελές post :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κούρασες καθόλου, το αντίθετο.

τύμπανα παίζω και έχει λίγα χρόνια που παίζω ηλεκτρική κιθάρα.

από ηλεκτρακουστικές δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. ψάχνω κάτι φθηνό.

thanks man :) για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα  :)

Επίσης να σου πω, αν και θα το συμπεράνεις και μόνος σου, ότι καλύτερα να πάρεις σε αυτά τα λεφτά ακουστική, παρά ηλεκτρακουστική. Καλή συνέχεια με το ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα  :)

Επίσης να σου πω, αν και θα το συμπεράνεις και μόνος σου, ότι καλύτερα να πάρεις σε αυτά τα λεφτά ακουστική, παρά ηλεκτρακουστική. Καλή συνέχεια με το ψάξιμο!

+1...αν δεν σου ειναι απαραιτητα τα ηλεκτρικα,προτιμησε σκετη ακουστικη...ακουσε αν μπορεις τις strunal και τις walden... σ'αυτα τα χρηματα,ειναι εξαιρετικες ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ακούσεις τις Norman, στο Λογοθέτη! Είναι σίγουρα πολύ καλό value for money...

 

Κι εγώ θα σου προτείονω το ίδιο με τα παιδιά, να προτιμήσεις, δηλαδή ακουστική, αντί ηλεκτρακουστική, αν δεν σου είναι απαραίτητα τα ηλεκτρικά... Είναι κρίμα να σου φάνε τα ηλεκτρικά από την αξία της κιθάρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ποια είναι η διαφορά της ηλεκτροακουστικής από την ακουστική;

Είπα να ρωτήσω εδώ και να μην κάνω καινούριο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ουσιαστικά ίδιες, με μόνη διαφορά τον μαγνήτη ή το πιο συνηθισμένο piezo σύστημα που έχουν, σαφέστατα μαζί με την προενίσχυση (συνήθως με κάποιο ενσωματωμένο EQ). Αυτά υπάρχουν έτσι ώστε να ακούγεται και "ηλεκτρικά" η ακουστική, δηλαδή να μπορεί να συνδεθεί με ενισχυτή/PA κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ουσιαστικά ίδιες, με μόνη διαφορά τον μαγνήτη ή το πιο συνηθισμένο piezo σύστημα που έχουν, σαφέστατα μαζί με την προενίσχυση (συνήθως με κάποιο ενσωματωμένο EQ). Αυτά υπάρχουν έτσι ώστε να ακούγεται και "ηλεκτρικά" η ακουστική, δηλαδή να μπορεί να συνδεθεί με ενισχυτή/PA κλπ.

Και η ακουστική έχει όμως ύποδοχή για καρφί έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Το όλο σύστημα που ανέφερα είναι γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, για να υπάρχει το jack (η υποδοχή για το καρφί). Η απλές ακουστικές δεν έχουν jack. Μόνο το ηχείο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου