Προς το περιεχόμενο

Set up κιθάρας με floyd rose guide needed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως το λέει κι ο τίτλος θέλω να μου προτείνεται κάποιον οδηγό για να κάνω setup την κιθάρα μου, και πέρα απο τα αλλενάκια τι ενδεχομένως εργαλεία θα χρειαστώ για το set up.

 

H κιθάρα μου είναι μια ibanez RG350EX και δεν έχει ρεγουλαδώρους για φιτιάξω το intonation, επίσης μου ωγάζει τριξήματα στις τρείς επάνω χορδές.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους και όσες απαντήσουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο glowingtubes αναφέρει πως κουρδίζεις πάντα ξεκινώντας από την low E,ενώ σε άλλο οδηγό που είχα διαβάσει καθώς και σε άλλα βιντεάκια,προτινόταν να ξεκινάς πάντα από την high E,το οποίο και εφάρμοζα μέχρι τώρα με επιτυχία...Εσύ με ποιά ξεκινάς? :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο glowingtubes αναφέρει πως κουρδίζεις πάντα ξεκινώντας από την low E,ενώ σε άλλο οδηγό που είχα διαβάσει καθώς και σε άλλα βιντεάκια,προτινόταν να ξεκινάς πάντα από την high E,το οποίο και εφάρμοζα μέχρι τώρα με επιτυχία...Εσύ με ποιά ξεκινάς? :)

 

Από κάτω πρός τα πάνω  ;D

 

Απλά θέλω να μαζέψω τα τριξήματα και να μαζέψω λίγο και το intonation αλλά το κακό είναι ότι η συγκεκριμένη κιθάρα δεν έχει ρεγουλαδόρους πίσω από τα βαγονάκια και δεν ξέρω με τι εργαλείο να το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

κοιτα

σημαδευεις τη πρωτη θεση απο το βαγωνακι

μετα ξεκουρδιζεις αρκετα τη χορδη

ξεβιδωνεις το βαγονακι κ το κανεις λιγο πισω η μπροστα οτι χρειαζεται

σφιγγεις/κουρδιζεις κ τσεκαρεις ... κ ξαναδιορθωνεις αν χρειαστει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

 

 

H κιθάρα μου είναι μια ibanez RG350EX και δεν έχει ρεγουλαδώρους για φιτιάξω το intonation, επίσης μου ωγάζει τριξήματα στις τρείς επάνω χορδές.

 

 

Αν "τασταρει" σε καποια σημεία η κιθάρα μας καλό είναι να κοιτάμε και λιγο τα ταστα να μην εχουν φαγωθεί από το συνεχες παιξιμο σε αυτα τα σημεία. τα ποιο συνήθη ειναι 1ο,5ο,15ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σχετικά με το τασταρισμα δεν εχω ξεκαθαρίσει κάτι . Πρέπει η κιθάρα να μην τασταρει γενικώς ακόμα και μόνη της χωρίς ενυσχητη η μας καλύπτει αν τασταρει τόσο όσο να μην ακούγεται στον ενυσχητη σε κλίν κανάλι... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σχετικά με το τασταρισμα δεν εχω ξεκαθαρίσει κάτι . Πρέπει η κιθάρα να μην τασταρει γενικώς ακόμα και μόνη της χωρίς ενυσχητη η μας καλύπτει αν τασταρει τόσο όσο να μην ακούγεται στον ενυσχητη σε κλίν κανάλι... ;

 

Τις δοκιμες με το τασταρισμα να τις κανεις εφοσον παλιωσουν οι χορδες και χαθουν τα πριμα τους.(οταν γινουν μουντες δλδ μετα απο καποιες ωρες παιξιμο)

 

Αν παλιωσουν λοιπον οι χορδες ΔΕΝ θα πρεπει να ακους τασταρισμα. Αυτο εννοουν πολλοι μαστοροι οταν λενε πως ενα τασταρισμα θα το ακους στην αρχη αλλα no deal εφοσον δεν ακουγεται στον ενισχυτη!

 

Και επισης παντα με παλιες χορδες θα κρινεται το fret levelling που σας εχουν κανει οσοι παιζεται με χαμηλο action!

Με νεες χορδες ΠΑΝΤΑ θα ακουγεται αυτο το συμπαθητικο τασταρισμα σε low action ακομα και ο Erlewine να στην σεταριζε στο Neck jig! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις δοκιμες με το τασταρισμα να τις κανεις εφοσον παλιωσουν οι χορδες και χαθουν τα πριμα τους.(οταν γινουν μουντες δλδ μετα απο καποιες ωρες παιξιμο)

 

Αν παλιωσουν λοιπον οι χορδες ΔΕΝ θα πρεπει να ακους τασταρισμα. Αυτο εννοουν πολλοι μαστοροι οταν λενε πως ενα τασταρισμα θα το ακους στην αρχη αλλα no deal εφοσον δεν ακουγεται στον ενισχυτη!

 

Και επισης παντα με παλιες χορδες θα κρινεται το fret levelling που σας εχουν κανει οσοι παιζεται με χαμηλο action!

Με νεες χορδες ΠΑΝΤΑ θα ακουγεται αυτο το συμπαθητικο τασταρισμα σε low action ακομα και ο Erlewine να στην σεταριζε στο Neck jig! ;-)

 

 

ευχαριστω πολυ... ωραια αναλυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου