Προς το περιεχόμενο

DIY Distortion + Fuzz Pedal


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Καταρχας να τονισω οτι δεν εχω καμια εμπειρια,γνωση η γενικοτερη σχεση με την κατασκευη πεταλιων η γενικοτερα με κατασκευη ηλεκτρονικων κυκλωματων.Το μονο εφοδιο που κατεχω ειναι οι βασικες γνωσης φυσικης που μου παραχωρηθηκαν στο λυκειο.)

 

To the point:Εχω ενα ibanez tubeking και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τον ηχο που βγαζει.Παρολοαυτα επειδη κινουμαι σε stoner μονοπατια παντα αναρωτιομουν εαν θα μπορουσα να το κανω να εχει εναν πιο fuzzαριστο ηχο.Ετσι μου ηρθε η επιφητηση.Μπορω να συνδιασω τα κυκλωματα δυο πεταλιων πχ το tubeking μαζι με ενα fuzzface η muff ωστε να παρω ενα μιγμα απο τους ηχους και των δυο?Θα εχει καποια διαφορα απο το να συνδεσω και τα δυο πεταλια το ενα μετα το αλλο και να παιξω με τις ρυθμισεις?Αξιζει να μπω σε αυτη την διαδικασια και εαν ναι τι γνωσεις χρειαζομαι και ποιος ειναι ο βαθμος δυσκολιας του project?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε!

 

Γενικα ειναι ευκολο αν θες να ξεκινησεις...τσεκαρε αυτο εδω...

 

http://www.instructables.com/tag/type-id/category-play/channel-guitars/

 

εχει ενα σωρο ωραια προτζεκτακια για να ξεκινησεις να φτιαχνεις...

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκούχ...γκούχ... κάτι υπάρχει και εδώ μέσα.

 

Αν υποθέτω σωστά, μιλάς για συνδυασμό του tubeking και μιας δικιάς σου κατασκευής.

Ναι, μπορούν να συνδιαστούν και να βγούν ενδιαφέρουσες χροιές. 

 

Για το αν αξίζει, μάλλον θα πρέπει να απαντήσεις ο ίδιος. 

Σχετικά με το βαθμό δυσκολίας, τελευταία φορά που κοίταξα δεν βρήκα κάποια κλίμακα καθολικής αναγνώρισης... απλά κάντο.  ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αυτο που σκεφτομουν ειναι παρω το tubeking και να του βαλω μερη απο το κυκλωμα ενος fuzz px fuzzface η muff.Αλλα τι ακριβως πρεπει να αντικαταστησω ωστε να γινει το tubeking λιγο πιο fuzzy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αυτο που σκεφτομουν ειναι παρω το tubeking και να του βαλω μερη απο το κυκλωμα ενος fuzz px fuzzface η muff.Αλλα τι ακριβως πρεπει να αντικαταστησω ωστε να γινει το tubeking λιγο πιο fuzzy?

 

Δηλαδή πιστεύεις πως αν αντικαταστήσεις π.χ. 5 "μέρη" του tubeking με 5 μέρη ενός fuzz, θα κάνεις το tubeking "πιο fuzzy"?

 

Δεν λειτουργούν έτσι τα ηλεκτρονικά...

 

Ή θα πάρεις ένα fuzz και θα ξεμπερδεύεις, ή θα βρεις κάποιο άλλο αυτούσιο πετάλι που δίνει τον "ενδιάμεσο" ήχο που ίσως προτιμάς, το σενάριο "μισό-και-μισό" δεν παίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις τα φρένα από τον αριστερό μπροστά τροχό μιας μερσεντές Ε200 και τα βάλεις στον αριστερό μπροστά τροχό ενός λάντα, τι λες, θα βελτιωθούν τα φρένα του λάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο αναρωτιομουν εαν δηλαδη τοποθετουσα πχ ενα τρανζιστορ του fuzzface στο μονοπατι του σηματος  τι θα γινοτανε

 

 

γιατι δεν βάζεις τοτε ενα...FUZZFACE...πρίν ή μετά απο το tubeking?  ::)

 

στο κατω κατω..φτιαξε ενα fuzzface που ειναι σχετικα απλο κύκλωμα που ειναι σχεδόν στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας όσο και το Noiz OD...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου