Προς το περιεχόμενο

Τα drums του μέλλοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τα ντραμς είναι ένα όργανο το οποίο απο τότε που εμφανίσθηκε,δεν έχει αλλάξει καθόλου.Βγήκαν βέβαια τα ηλεκτρονικά,αλλά δεν έτυχαν ευρείας αποδοχής.Τώρα τελευταία τα υβριδικά κάνουν την εμφάνισή τους.Βλέπετε να εξελισσονται και να χρησιμοποιούνται στο μέλλον τα τύμπανα σε μια κατάσταση πιο ηλεκτρική με δυνατότητες χρήσης διαφόρων εφέ και διαμόρφωσης ήχου  όπως οι ηλ. κιθάρες,ή είναι όπως το κλασσικό πιάνο όπου θα παραμένει αναλοίωτη η μορφή  και η υφή τους για πάντα

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπως ειναι θα παραμεινουν δεδομενου του οτι το instant gratification των ηλεκτρονικων ντραμς ειναι σχεδον...μηδενικο.....

 

Αλλο πραμα να κανεις το μπανακι σου ξυπολητος και αλλο με τις καλτσες..... ;D

 

Δεν καταλαβα αν τα συγκρινες (τα ηλεκτρονικα ντραμς) με τις ηλ.κιθαρες αλλα αν το εκανες δεν ειναι σωστο το παραδειγμα μια και η ηλ.κιθαρα ηταν ενα ΝΕΟ οργανο με εντελως διαφορετικη τεχνικη παιξιματος και εντελως διαφορετικο ΗΧΟ απο την ακουτσικη κιθαρα,αντιθετα το παραδειγμα σου με το ακουστικο πιανο δειχνει οτι ακριβως οπως αυτο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αντικατασταθει απο ενα electronic simulator (δεν εχω δει ακομα κανεναν να παιζει με..κλαβινοβα στο ..Μεγαρο... ;D) ετσι και τα ακουστικα τυμπανα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αντικατασταθουν απο εναν αντιστοιχο electronic simulator.

 

Τωρα αν θες να κανεις τιποτα ..κουλτουριαρικα... ;D (μελωδικο παιξιμο με νοτες...ηχους..πουλιων και ...βογκητα..φαλαινων....) καλα ειναι τα ηλεκτρονικα ντραμς.... ;D

 

Αν θες ομως να...ζντουμπιξεις ΓΕΡΑ.. ;D (οπως η πλειοψηφια των.... φυσιολογικων ντραμμερ απαιτει)..no chance mate...

 

Παντως το ερωτημα σου εχει ετσι κι αλλοιως απαντηθει απο την..ΙΣΤΟΡΙΑ μια και στα 30 ολοκληρα χρονια που υπαρχουν τα ηλεκτρονικα ντραμς....μια...θλιβερη μειοψηφια ;D..ντραμμερ τα ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ απο τα ακουστικα (προσεξε ειπα προτιμουν οχι χρησιμοποιουν λογω αναγκης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υποθέσουμε ότι τα ηλεκτρονικά drums είναι midi controllers (που είναι)...είχα δεί πρίν 15 χρόνια τον Αντώνη Πλέσσα να παίζει όλα τα όργανα σε πλήρη μουσική σύνθεση, μόνο με τα drums. Αυτό εννοείς?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ πως αν έπρεπε να απαντήσω στην ερώτηση "Ποιά θα είναι τα drums του μέλλοντος" θα έλεγα πως θα είναι ένα υβρίδιο μεταξύ αναλογικών και ψηφιακών κρουστών. Ε και ναί δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε οτι το πρωτόκολλο MIDI απο την στιγμή που εμφανίστηκε (αρχές '80) βοήθησε αρκετά τον μουσικό και γενικά στο να εξελιχθεί η μουσική σε νέα επίπεδα.

 

Με λίγα λόγια, συμφωνώ οτι δεν μπορείς να αλλάξεις με τίποτα την αίσθηση του να "κοπανάς με μίσος" τα Gabriel drums σου με την αίσθηση που σου δίνουν τα digital της Yamaha. Τι γίνεται όμως όταν απαιτείται σε ένα track, ο drummer να παίζει έναν sub ήχο που δεν μπορείς να τον "παίξεις" με κανένα κανονικό drum σετ; Τέλος πάντων καταλάβατε που το πάω.

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και σπανια κανω ποστ στο φορουμ κυριως αρκουμε στο να διαβαζω σιωπηλα και να μορφωνομαι απο εδω με κινησε το ενδιαφερον η ορολογια Instant gratification που χρησιμοποιησε ο superfank

 

Βρηκα λοιπον αυτο στο Wiki

 

Gratification is the pleasurable emotional reaction of happiness in response to a fulfillment of a desire or the fulfillment of a goal. A person may proudly say they are gratified upon achieving a hard won goal, and the term is usually used to refer to these cases. An alternate disparaging term instant gratification is used to label the satisfactions gained by more impulsive behaviors.

 

 

 

Αν και οχι ντραμμερ οπως ολα δειχνουν καποια στιγμη το ψηφιακο θα αντικαταστησει το αναλογικο  και δεν ειναι λιγοι που το υποστηριζουν αυτο μιας και οσο ανεβαινει η υπολογιστικη ισχυ απο τα διαφορα μηχανιματακια αυξανεται και η ποιοτητα , αλλα ακομα και αν δεν γινει αυτο στο 100 % θα γινει σε ενα τετοιο ποσοστο που το flexibility που θα σου προσφερει ενα ηλεκτρονικο drum kit απο ηχους και εως μεγεθος κτλ κτλ δεν θα δικαιολογουν την αποκτηση ενος αναλογικου

 

 

Ταπεινη μου αποψη παντα

 

Ηρακλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ πως αν έπρεπε να απαντήσω στην ερώτηση "Ποιά θα είναι τα drums του μέλλοντος" θα έλεγα πως θα είναι ένα υβρίδιο μεταξύ αναλογικών και ψηφιακών κρουστών.

 

Συμφωνώ.

 

Εγώ πιστεύω ότι και οι ντράμμερς όπως και (σχεδόν) όλοι οι μουσικοί είναι συντηρητικά όντα.

 

Και όταν ρωτάς έναν ντράμμερ τη γνώμη του για ηλεκτρονικά τύμπανα, 9/10 φορές έχει σχηματίσει γνώμη από το "μαθητικό" σετ των 700€ και όχι ένα των 10.000€.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα...πες τα σε κανα ντραμμερ αυτα..... ;D

 

Οι μονοι που γουσταρουν τα ηλεκτρονικα τυμπανα ειναι αυτοι που ΔΕΝ ειναι ντραμμερ.... ;D

 

Ειπαμε: instant gratification factor=0..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα αν τα συγκρινες (τα ηλεκτρονικα ντραμς) με τις ηλ.κιθαρες αλλα αν το εκανες δεν ειναι σωστο το παραδειγμα μια και η ηλ.κιθαρα ηταν ενα ΝΕΟ οργανο με εντελως διαφορετικη τεχνικη παιξιματος και εντελως διαφορετικο ΗΧΟ απο την ακουτσικη κιθαρα,αντιθετα το παραδειγμα σου με το ακουστικο πιανο δειχνει οτι ακριβως οπως αυτο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αντικατασταθει απο ενα electronic simulator (δεν εχω δει ακομα κανεναν να παιζει με..κλαβινοβα στο ..Μεγαρο... ;D) ετσι και τα ακουστικα τυμπανα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αντικατασταθουν απο εναν αντιστοιχο electronic simulator.

 

Τωρα αν θες να κανεις τιποτα ..κομμουνιστοκουλτουριαρικα... ;D (μελωδικο παιξιμο με νοτες...ηχους..πουλιων και ...βογκητα..φαλαινων....) καλα ειναι τα ηλεκτρονικα ντραμς.... ;D

 

Αν θες ομως να...ζντουμπιξεις ΓΕΡΑ.. ;D (οπως η πλειοψηφια των.... φυσιολογικων ντραμμερ απαιτει)..no chance mate...

 

Παντως το ερωτημα σου εχει ετσι κι αλλοιως απαντηθει απο την..ΙΣΤΟΡΙΑ μια και στα 30 ολοκληρα χρονια που υπαρχουν τα ηλεκτρονικα ντραμς....μια...θλιβερη μειοψηφια ;D..ντραμμερ τα ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ απο τα ακουστικα (προσεξε ειπα προτιμουν οχι χρησιμοποιουν λογω αναγκης)

Συμφωνώ, προσωπικά απ την πρώτη στιγμή έπαιξα με ακουστικό σετ και δεν αλλάζω γνώμη με τίποτα!

Νομίζω οτι ο σκοπός των ηλεκτρικών είναι ή για μελέτη σε περιορισμένο χώρο ή για μια εύκολη και οικονομική λύση ηχογράφισης.

Έχω παίξει σε κάποια πολύ ακριβά ηλεκτρικά σετ και όπως κ να το κάνεις την αίσθηση που σου δίνει το ακουστικό ούτε καν την πλησιάζουν. Δεν πιστεύω επομένως πως πρόκειται τα ακουστικά να αντικατασταθούν απο οτιδήποτε...

Τώρα αυτά τα υβριδκά που βγάζουν μου φέρνουν πιο πολύ σε ηλεκτρικά παρά σε ακουστικά και είναι και πανάκριβα. Βέβαια δεν τα έχω δεί απο κοντά αλλά δε τα χω πάρει με καλό μάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μονοι που γουσταρουν τα ηλεκτρονικα τυμπανα ειναι αυτοι που ΔΕΝ ειναι ντραμμερ.... ;D

 

Κάνεις λάθος αλλά το ενδιαφέρον μου να σε πείσω τείνει στο -άπειρο.

 

Τώρα αυτά τα υβριδκά που βγάζουν μου φέρνουν πιο πολύ σε ηλεκτρικά παρά σε ακουστικά και είναι και πανάκριβα. Βέβαια δεν τα έχω δεί απο κοντά αλλά δε τα χω πάρει με καλό μάτι.

 

Έτσι.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θέμα δεν είναι η υπολογιστική ισχύς ή τα μοντουλ στα ηλεκτρονικά αλλά η αίσθηση των παντ σε σχέση με τα κανονικά τύμπανα και ειδικά στον τομέα των πιατινιών. Υπάρχει πάρα πολύ δρομός μέχρι να ξεφορτωθούμε τα παλίοξύλα.....  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου