Προς το περιεχόμενο

Τα drums του μέλλοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω πως το να συγκρινεις ακουστικα και ηλεκτρονικα ντραμς δεν ειναι το ιδιο με ακουστικη/ηλεκτρικη.Οπως ενας κιθαριστας δεν προτιμαει την variax απο μια αμερικανα στρατο η lespaul ετσι και οι ντραμμερ προτιμουν τα ακουστικα.

Σπουδαζω σε μια ακρως ντραμμιστικη σχολη στην Αθηνα και εχω μιλισει με παρα πολλους ντραμμερς.Κανενας δεν τα θελει τα ηλεκτρικα.Ολοι τα εχουν λογω....ανωτερας βιας επειδη γκρινιαζει ο γειτονας οτι τον κουφαινει κι επειδη θελει να κανει practice ακομα και στο εξωχικο στη λουτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Τα ηλεκτρικά κρουστά δεν είναι "αντικαταστάτης" των ακουστικών... ή μήπως όχι? Μήπως και η ηλεκτρικά ενισχυμένη κιθάρα δεν προέκυψε από ανάγκη, σαν εξέλιξη της ακουστικής? Για να μπορεί να ακούγεται πάνω από τα πνευστά σε big bands?  ;)

 

Η Ιστορία καλό είναι να χρησιμοποιείται σαν οδηγός σε τέτοιες περιπτώσεις. Όπως η ηλ. κιθάρα μετεξελίχθηκε σε ένα τελείως διαφορετικό (i.e. με διαφορετική αισθητική και μουσική προσέγγιση) όργανο, έτσι θα (πρέπει να) εξελιχθούν και τα ηλεκτρονικά κρουστά. Τα άλλα περί "αυθεντικού" και "υποκατάστατου" τα ακούω βερεσέ και με ένα ελαφρά ειρωνικό μειδίαμα: αν ήταν έτσι θα είχαμε μείνει στο αφρικάνικο μονόχορδο.

 

Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ (σαν συμπαίκτης σε μπάντα, ακροατής, κλπ), αλλά ο ίδιος ο ντράμμερ που αρνείται να δει τις προοπτικές που του ανοίγονται με ένα καινούργιο paradigm. Αν οι μουσικοί είμασταν πιο ανοιχτόμυαλοι, το αποτέλεσμα θα ήταν, όχι μόνο η υιοθέτηση χρήσιμων εξελίξεων αλλά και η "βελτίωση" υπαρχόντων συστημάτων (π.χ. υβριδικά συστήματα, κατ'επιλογή). 

 

Για παράδειγμα, μιας και αναφέρθηκε η Variax, είναι πλέον "κανονική" κιθάρα με κάποιες επιπλέον πολύ χρήσιμες (για κάποιες εφαρμογές) δυνατότητες.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα τα ντραμς μου ειναι ακριβως αυτα (μονο που βαζω το τομ πανω σε snare stand)

 

0918082142aedited.jpg&t=1

 

Luddysilver.JPG

 

φανταζεσαι ποσο ΑΣΧΗΜΑ θα ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ τα πλαστικα pads διπλα σε αυτη την

ομορφια?

 

ουτε ΛΟΓΟΣ λοιπον για Pads..... ;D

 

 

 

Να φανταστεις ο ντραμμερ μου (δεν παιζω ντραμς στη μπαντα μου) αν και υπεροχος ντραμμερ ειναι...καγκουρας και ειχε μια 60s Slingerland (σε ενα εξωφρενικα ομορφο blue pearl finish)…με....Pinstripes (και μαλιστα....ΜΑΥΡΕΣ ) στα batter και...μαυρες...ambassador στα bottom....και με μια ...διαφανη...ambassador με...τρυπα στη...ΜΕΣΗ (αν ειναι δυνατον) στην μπροστινη μερια της κασας......μια μερα λοιπον του ειπα να μου τα δανεισει για μια ηχογραφηση....και αντι να κανω την ηχογραφηση....αλλαξα ολες τις μεμβρανες με τις ΣΩΣΤΕΣ (δηλ. coated ambassador top & coated diplomat bottom & μια ωραια coated Emperror batter & Coated ambassador front στην κασα...).....κοντεψε να παθει...εγκεφαλικο οταν τα ειδε....(ευτυχως ακουγονταν μετα ΤΟΣΟ περισσοτερο καλυτερα που τα εχει αφησει ετσι απο τοτε....)   

 

;D

Παω πασο αγαπητε μου...Πιστεψε με δεν θες δεις το δικο μου σετ φουλ στημενο..Να σε καλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρικά κρουστά δεν είναι "αντικαταστάτης" των ακουστικών... ή μήπως όχι? Μήπως και η ηλεκτρικά ενισχυμένη κιθάρα δεν προέκυψε από ανάγκη, σαν εξέλιξη της ακουστικής? Για να μπορεί να ακούγεται πάνω από τα πνευστά σε big bands?  ;)

 

Η Ιστορία καλό είναι να χρησιμοποιείται σαν οδηγός σε τέτοιες περιπτώσεις. Όπως η ηλ. κιθάρα μετεξελίχθηκε σε ένα τελείως διαφορετικό (i.e. με διαφορετική αισθητική και μουσική προσέγγιση) όργανο, έτσι θα (πρέπει να) εξελιχθούν και τα ηλεκτρονικά κρουστά. Τα άλλα περί "αυθεντικού" και "υποκατάστατου" τα ακούω βερεσέ και με ένα ελαφρά ειρωνικό μειδίαμα: αν ήταν έτσι θα είχαμε μείνει στο αφρικάνικο μονόχορδο.

 

Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ (σαν συμπαίκτης σε μπάντα, ακροατής, κλπ), αλλά ο ίδιος ο ντράμμερ που αρνείται να δει τις προοπτικές που του ανοίγονται με ένα καινούργιο paradigm. Αν οι μουσικοί είμασταν πιο ανοιχτόμυαλοι, το αποτέλεσμα θα ήταν, όχι μόνο η υιοθέτηση χρήσιμων εξελίξεων αλλά και η "βελτίωση" υπαρχόντων συστημάτων (π.χ. υβριδικά συστήματα, κατ'επιλογή). 

 

Για παράδειγμα, μιας και αναφέρθηκε η Variax, είναι πλέον "κανονική" κιθάρα με κάποιες επιπλέον πολύ χρήσιμες (για κάποιες εφαρμογές) δυνατότητες.  ;)

 

Η τρίτη παράγραφος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Παραθέτω και μια συνέντευξη ενός φοβερού drummer μιας και νομίζω ότι συνδέεται άμεσα με αυτή τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ημουν... ;D

 

Δεν ειναι ακριβως τα ιδια ,τα δικα μου ειναι μεγαλυτερα μεγεθη (24,12,16) και λαθος χρωμα.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρικά κρουστά δεν είναι "αντικαταστάτης" των ακουστικών... ή μήπως όχι? Μήπως και η ηλεκτρικά ενισχυμένη κιθάρα δεν προέκυψε από ανάγκη, σαν εξέλιξη της ακουστικής? Για να μπορεί να ακούγεται πάνω από τα πνευστά σε big bands?  ;)

 

Η Ιστορία καλό είναι να χρησιμοποιείται σαν οδηγός σε τέτοιες περιπτώσεις. Όπως η ηλ. κιθάρα μετεξελίχθηκε σε ένα τελείως διαφορετικό (i.e. με διαφορετική αισθητική και μουσική προσέγγιση) όργανο, έτσι θα (πρέπει να) εξελιχθούν και τα ηλεκτρονικά κρουστά. Τα άλλα περί "αυθεντικού" και "υποκατάστατου" τα ακούω βερεσέ και με ένα ελαφρά ειρωνικό μειδίαμα: αν ήταν έτσι θα είχαμε μείνει στο αφρικάνικο μονόχορδο.

 

 

Είναι "υποκατάστατο" στο βαθμό που καποιος το συγκρίνει με το "αρχικό" για να δει πόσο το έχει πετύχει. Όταν θα αξιολογείται από μόνο του ως ηλεκτρονικό τύμπανο, τότε θα έχει εξελιχθεί σε καινούργιο όργανο. Αλλά νομίζω δεν έχουμε φτάσει εκεί

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα...πες τα σε κανα ντραμμερ αυτα..... ;D

 

Οι μονοι που γουσταρουν τα ηλεκτρονικα τυμπανα ειναι αυτοι που ΔΕΝ ειναι ντραμμερ.... ;D

 

Ειπαμε: instant gratification factor=0..... ;D

 

+100

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου