Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη ηχειου σε peavey xpress 112 50w


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι η επομενη επεμβαση να γινει στον ενισχυτη..οχι γιατι δεν με ικανοποιει αλλα γιατι το ηχειο τα εχει παιξει κ μου τρωει τα μπασσα ενω χανει γενικα σε μεγαλη ενταση (χρουτς χρατς κτσστστσζζζ).Εννοειτε οτι του εκανα πρωτα μια δεηση για να φυγουν τα δαιμονια αλλα τιποτα..

Το θεμα ειναι τι να βαλω?Κοιταγα καποια celestion χτες κ ειχαν (8' 30w) 280 ¤..Κ ειναι πολλα για να παρω κατι χωρις να ρωτησω τα φιλαρακια στο noiz!

Tι πρεπει να προσεξω σε αυτη την κινηση? Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα κλειδι για τα ηχεια?Με ενδιαφερει κυριως η καθαροτητα της βρωμιας (οτι κ αν σημαινει αυτο!!!)

ΥΓ Δεν με ενδιαφερει η τιμη.. με ενδιαφερει να παρω κατι που θα με ικανοποιησει..(οχι οτι θα δωσω 1000¤ για ηχειο..με πιανετε)

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο την λίγη εμπειρία μου τα celestion είναι σκληρά ηχεία& για βρώμικο ήχο . αν θές μπές στο rockinger είδα κάτι καλά vintage celestion με καλές τιμές

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε καποιο απο την εξαιρετικη σειρα της Eminence& www.eminence.com& στο λινκ εχει πληρεις περιγραφες ΟΛΩΝ των μεγαφώνων,προσωπικα σου προτεινω το Legend (περιπου& 50-60 ευρω απο τον Θωμα..)&&&

δεν υπαρχει σελεστιον που να κανει 280 ευρω σε κλεβουν...(ο ΘΩΜΑΣ τα πουλαει απο 80-148 ευρω τα ακριβοτερα)

 

επισης υπαρχουν και σελεστιον πολυ μαλακα & με πολυ καθαρο και διαυγη ηχο,δεν ειναι μονο για γκαζια.

 

παντως επειδη απο οτι καταλαβαινω θες περισσοτερο headroom ενα eminence υψηλης ισχυος θα σε βολεψει μια χαρα (τουλαχιστον το διπλάσιο απο την ισχυ του ενισχυτη σου δηλ. 100-150 βατ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα πρεπει να προσεξω στα χαρακτηριστικα του ηχειου?απο θεμα μεγεθους ειναι ολα ιδια?το οτι θα παρω ενα μεγαφωνο το οποιο θα εινα 2πλασιο απο το υπαρχον δεν θα δημιουργησει προβλημα?

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εχει τα ιδια ωμ με το προηγουμενο & βεβαια την ιδια διαμετρο (στην περιπτωση σου 12 ιντσες) κατα τα αλλα ουδεν προβλημα απλα οσο πιο πολλα ειναι τα βατ τοσο καθαροτερος ο ηχος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το eminence που ανεφερεσ superfunk , εχω βαλει στο ματι το delta pro / 400w / 8ohm / 101db spl.λεω να το χτυπησω κι εγω για τον bandit μου.170 ευρω που κανει μπορω να τα διαθεσω.τι λες?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερο μεγαφωνο αλλα λιγο..υπερβολικο για τον μπαντιτ,παρε το λετζεντ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνοι.μονο που υπαρχει το legend 121 A και δεν μπορω να βρω τα χαρακτηριστικα του στο site της eminence.υπαρχει μονο τι 121 σκετο

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eminence delta 12

eminence beta 12

eminence gamma 12

eminence legend gb 12

 

Εχουν γνωση οι φυλακες για τα παραπανω?

Να κανω κ μια ηλιθια ερωτηση..(ναι ναι ακομη μια!!)

Το οτι εκει που ο ενισχυτης μου ηταν ξαφνικα με ηχειο 50αρι κ εγω θα του βαλω ας πουμε 250αρι λαμβανετε μεσα στις προδιαγραφες?Εννοω οτι δεν γινεται σε ενα λαντα να βαλεις μηχανη πορσε...σκεφτομαι μην εχω αλλα προβληματα μετα..Απο θορυβο πως τα πανε τα μεγαλα ηχεια?Ελπιζω να μην τον ανοιγω κ τριζει απο καθαριοτητα....

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ΚΛΑΣΣΙΚΗ πρακτικη να βαζεις μεγαλα μεγαφωνα σε ενιχυτες (οι περισσοτεροι twin & πολλες καμπινες Marshall φορανε διαφορετικα μεγαφωνα απο αυτα του κατασκευαστη π.χ. οι καμπινες του Ζακ Γουαϊλντ φορανε 4 250αρια EV)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου