Προς το περιεχόμενο

Τα drums του μέλλοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι τα ηλεκτρονικά τύμπανα είναι ένα άλλο όργανο (με τις δυνατότητες που έχουν)...σε μπερδεύουν οι μπαγκέτες ;)

Ακριβώς. Αν τα δεις έτσι έχουν λόγο ύπαρξης. Δεν πρόκειται να αντικαταστήσουν τα ακουστικά, για τους ίδιους λόγους που ένα Clavinova δεν θα αντικαταστήσει ένα Steinway...

 

Edit: Ο SF γράφει πιο γρήγορα από μένα, γι' αυτό φάνηκε ότι τον κόπιαρα. Παρακαλώ να μην ξαναγίνει! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακριβώς. Αν τα δεις έτσι έχουν λόγο ύπαρξης. Δεν πρόκειται να αντικαταστήσουν τα ακουστικά, για τους ίδιους λόγους που ένα Clavinova δεν θα αντικαταστήσει ένα Steinway...

...όπως και το ότι ενώ βγήκαν οι ηλεκτρικές κιθάρες, συνεχίζουμε να έχουμε και κλασσικές και ακουστικές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως επίσης ότι συνεχίζουν να υπάρχουν συμφωνικές ορχήστρες παρά τα εξαιρετικά VST string (και άλλα) sections που κυκλοφορούν.

 

Μπορούμε να συνεχίσουμε να συμφωνούμε όλη μέρα! ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως και το ότι ενώ βγήκαν οι ηλεκτρικές κιθάρες, συνεχίζουμε να έχουμε και κλασσικές και ακουστικές

 

φυσικα,μονο που ενω τα ηλεκτρονικα τυμπανα ειναι ,για την τεραστια πλειοψηφια των ντραμμερ,ΛΥΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ,οι κλασσικες και ακουστικες κιθαρες ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ. ;)

 

προσεξε μιλαω για την...ΝΟΡΜΑΛ χρηση των ντραμς (time keeping ) οχι για τα ..κομμουνιστοκουλτουριαρικα... ;D

 

δες το και ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ το θεμα...

 

ξερεις κανενα ντραμμερ που θα επελεγε αυτο το...πραμα

 

id_448714_1.jpg

 

αντι για αυτο το αριστουργημα?

;D

gretsch-drums-classic-bop-retro.jpg

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κομμουνιστοκουλτουριαρικα... ;D

To κουλτουριαρικα το καταλαβαίνω...το πρώτο συνθετικό από που προκύπτει? ;D ;D

Είναι τόσο μπροστά η ΚΝΕ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το και ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ το θεμα...

Μα ΠΡΟΦΑΝΩΣ το θέμα είναι αισθητικό...μπορείς να βγείς να παίξεις blues με αληθοφάνεια με μία Moog κιθάρα?...όσο κι αν είναι κλάσεις ανώτερη από οποιαδήποτε Telecaster ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα,μονο που ενω τα ηλεκτρονικα τυμπανα ειναι ,για την τεραστια πλειοψηφια των ντραμμερ,ΛΥΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ,οι κλασσικες και ακουστικες κιθαρες ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ. ;)

 

προσεξε μιλαω για την...ΝΟΡΜΑΛ χρηση των ντραμς (time keeping ) οχι για τα ..κομμουνιστοκουλτουριαρικα... ;D

 

δες το και ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ το θεμα...

 

ξερεις κανενα ντραμμερ που θα επελεγε αυτο το...πραμα

 

id_448714_1.jpg

 

αντι για αυτο το αριστουργημα?

;D

gretsch-drums-classic-bop-retro.jpg

 

Βρε Super...τα ιδια πραγματα λεμε..δεν σου λεει κανεις οτι τα ηλεκτρονικα θα αντικαταστησουν τα φυσικα..απλα οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα ηλεκτρονικα για να παραγεις μουσικη.

Μου μου πεις οτι θα σε χαλαγε ενα αριστερο padaki εν ωρα live me 10 διαφορετικα εφε ταμπουρα..και 4-5 διασπαρτα pads..με εφε ηχουν και κρουστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μου πεις οτι θα σε χαλαγε ενα αριστερο padaki εν ωρα live me 10 διαφορετικα εφε ταμπουρα..και 4-5 διασπαρτα pads..με εφε ηχουν και κρουστα?

Σώθηκες...έπεσες στο χειρότερο συντηρητικούκλα...καλά καινούργιος είσαι ακόμα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μου πεις οτι θα σε χαλαγε ενα αριστερο padaki εν ωρα live me 10 διαφορετικα εφε ταμπουρα..και 4-5 διασπαρτα pads..με εφε ηχουν και κρουστα?

 

κοιτα τα ντραμς μου ειναι ακριβως αυτα (μονο που βαζω το τομ πανω σε snare stand)

 

0918082142aedited.jpg&t=1

 

Luddysilver.JPG

 

φανταζεσαι ποσο ΑΣΧΗΜΑ θα ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ τα πλαστικα pads διπλα σε αυτη την

ομορφια?

 

ουτε ΛΟΓΟΣ λοιπον για Pads..... ;D

 

 

Σώθηκες...έπεσες στο χειρότερο συντηρητικούκλα...καλά καινούργιος είσαι ακόμα

 

 

Να φανταστεις ο ντραμμερ μου (δεν παιζω ντραμς στη μπαντα μου) αν και υπεροχος ντραμμερ ειναι...καγκουρας και ειχε μια 60s Slingerland (σε ενα εξωφρενικα ομορφο blue pearl finish)…με....Pinstripes (και μαλιστα....ΜΑΥΡΕΣ ) στα batter και...μαυρες...ambassador στα bottom....και με μια ...διαφανη...ambassador με...τρυπα στη...ΜΕΣΗ (αν ειναι δυνατον) στην μπροστινη μερια της κασας......μια μερα λοιπον του ειπα να μου τα δανεισει για μια ηχογραφηση....και αντι να κανω την ηχογραφηση....αλλαξα ολες τις μεμβρανες με τις ΣΩΣΤΕΣ (δηλ. coated ambassador top & coated diplomat bottom & μια ωραια coated Emperror batter & Coated ambassador front στην κασα...).....κοντεψε να παθει...εγκεφαλικο οταν τα ειδε....(ευτυχως ακουγονταν μετα ΤΟΣΟ περισσοτερο καλυτερα που τα εχει αφησει ετσι απο τοτε....) 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Super...τα ιδια πραγματα λεμε..δεν σου λεει κανεις οτι τα ηλεκτρονικα θα αντικαταστησουν τα φυσικα..απλα οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα ηλεκτρονικα για να παραγεις μουσικη.

Μου μου πεις οτι θα σε χαλαγε ενα αριστερο padaki εν ωρα live me 10 διαφορετικα εφε ταμπουρα..και 4-5 διασπαρτα pads..με εφε ηχουν και κρουστα?

Α, εδώ θα συμφωνήσω. Όσο κι αν είμαι ακουστικο-vintage-λάγνος, έχω μεγαλώσει στα 80's (κανείς δεν είναι τέλειος...) κι ένα-δυο pads με εφετζίδικους ήχους δεν με χαλάνε καθόλου, ειδικά για τα ασιντοτζαζοελεκτρονικοφάνκια που παίζουμε.

 

SF, πολύ καλά έκανες και του άλλαξες τα δέρματα! Άκου μαύρα pinstripes στα Sling...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου