Προς το περιεχόμενο

Μου έσπασαν τη θήκη κατά τη μεταφορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες, κατά τη μεταφορά μιας στρατοκαστερ από Αγγλία στη χώρα μας, βρήκα τη σκληρή θήκη σπασμένη. Η κιθάρα ήρθε άθικτη, όμως ζητώντας αποζημίωση από την εταιρία, έλαβα την απάντηση πολύ ευγενικά ότι θα μου καλύψουν τα έξοδα επισκευής, ή αν αυτή δεν επισκευάζεται με γραπτή δήλωση του τεχνίτη, θα μου την αποζημιώσουν εφόσον τους δείξω απόδειξη αγοράς. Υπάρχει ένα πρόβλημα: δεν έχω απόδειξη αγοράς, την πήρα δεύτερο χέρι μαζί με την κιθάρα.

 

Όποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει, θα ήθελα να μου πει πού μπορώ να την πάω, έστω και για τη βεβαίωση καταστροφής, και αν μπορεί κάποιος να μου στείλει μια απόδειξη αγοράς για τη συγκεκριμένη θήκη (σκαναρισμένη με mail). Ευχαριστώ.

 

IMG_1787.thumb.jpg.b0c91fa2a83db0576dde7fdece26df5d.jpg

IMG_1793.thumb.jpg.c54c5f6a1c459eabe6d68e948ef487bb.jpg

IMG_1799.thumb.jpg.9fd15b489cf3cf7522b9aee9d00bb7c9.jpg

IMG_1801.thumb.jpg.8931c4d3cf5b9ccc7afcba3e5443a409.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σημασία έχει ότι δεν έπαθε ζημιά η κιθάρα. Άλλωστε γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έχεις την συγκεκριμένη θήκη, για την προστασία της κιθάρας.

 

Απ'ότι βλέπω η θήκη είναι Fender.

Μπορείς να ρωτήσεις τον επίσημο εισαγωγέα (το service), εάν μπορεί να επισκευαστεί, εάν υπάρχουν ανταλλακτικά ή πρέπει να αντικατασταθεί όλη η θήκη, δεν το γνωρίζω.

 

Σχετικά με την γραπτή δήλωση του τεχνίτη και την απόδειξη αγοράς, όπου αφορά προϊόντα χωρίς serial number, δεν το γνωρίζω. Αλήθεια, σου ζήτησαν γραπτή δήλωση του όποιου τεχνίτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zητα μια ιδιοχειρη αποδειξη αγορας απο αυτον που σου την πουλησε -εξηγησε του το θεμα πρωτα.

Καλα οι αεροπορικες και οχι μονο δεν εχουν τον θεο τους την κανανε που την κανανε την λαλακια θα σου βγουνε κλαι απο πανω τωρα βγαζοντας και κλεφτη αφου δεν εχεις αποδειξη αγορας (εσυ να πεις οτι την κιθαρα την εχω πολλα χρονια και εχει χαθει η αποδειξη ηλιθιοι της εταιρειας  η οτι ειναι δωρο απο καποιον φιλο κλπ μπουρδα στην μπουρδα θελουν )

Αμα εισαι μικρος στην ηλικια μηπως παει ο πατερας σου να καθαρισει (λεω τωρα ).

Νομιζω οτι αν πας στου Ψυρρη και ξετρυπωσεις καποιον που φτιαχνει βαλιτσες -μπαουλα (εχουν μεινει κανα-δυο ) θα σου την επισκευασει ...δεν ειμαι ομως σιγουρος για την αποδειξει επισκευης (ακου ρε τι ζητανε μιλαμε για πολλες κ......ς η εταιρεια  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πρόβλημα: δεν έχω απόδειξη αγοράς, την πήρα δεύτερο χέρι μαζί με την κιθάρα.

 

Τους το είπες αυτό και αν ναι,τι σου είπανε;

 

 

off-topic:Έχει πολύ ενδιαφέρον θέμα στους "φακέλους" στο ΣΚΑΙ (για τις προσπάθειες μερικών συμπατριωτών μας για αύξηση εξαγωγών Ελληνικών προιόντων στην Κίνα)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους είπα ότι είναι δεύτερο χέρι χωρίς απόδειξη. Ούτε κόλλησαν στην απόδειξη, τους αρκεί και μιά βεβαίωση αγοράς. Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να παραστήσει τον τεχνίτη και να βεβαιώσει γραπτώς ότι επισκευή δεν γίνεται. Έτσι κι αλλιώς για να πάει στο Στόλλα και να επισκευαστεί και να γυρίσει (αν υπάρχει ανταλλακτικό καπάκι για θήκη του 2005) θα κοστίσει όσο η θήκη. Οπότε μάλλον καλό θα ήταν αν κάποιος από εσάς έχει μια απόδειξη να μου έστελνε ένα αντίγραφο, αλλιώς θα ζητήσω από τον Άγγλο που μου είναι πιο δύσκολο. Αλλά αν υπάρχει μάστορας στη Αθήνα που ασχολείται, θα μπορούσα να του στείλω τις φωτό και να μου πει.

Όσο για ηλικία, όχι, είμαι πιο μεγαλούτσικος...χαχα 38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε συμβει ακριβώς το ίδιο πριν 14 χρόνια στο παλιό αεροδρόμιο στο ελληνικό. Την κιθάρα την είχα δώσει στην αεροσυνοδο στην πίστα του αεροδρομίου και είδα και την επιβίβαση της στο αεροπλάνο, οπότε φαντάζομαι την ζημιά την έκαναν τα δικά μας παλικάρια. Η κιθάρα άθικτη ευτυχώς. Πήγα στις απολεσθέντες αποσκευές, τους την έδειξα  και συμπλήρωσα κάποια χαρτια. Μετα από μέρες ήρθαν σπίτι μου πήραν την θήκη την επισκεύασαν και μου την έφεραν πιο ενισχυμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πρόβλημα: δεν έχω απόδειξη αγοράς, την πήρα δεύτερο χέρι μαζί με την κιθάρα.

 

Όντως υπάρχει πρόβλημα ,δεν έχεις απόδειξη αγοράς απ την εταιρεία-κατάστημα σαν αγοραστής ,ούτε στάλθηκε η κιθάρα σε σένα .Ακόμα κι αν βρεις απόδειξη απ το τύπο που στη πούλησε ,πάλι δεν θα ισχύει η εγγύηση ,μια και ο αρχικός πωλητής-κατάστημα- τη πούλησε και την έστειλε στο πρώτο αγοραστή ,στη διεύθυνση που δήλωσε και όχι σε σένα .

Η εγγύηση ενδεχομένως να ισχύει ακόμα -και εφόσον προσκομίσεις απόδειξη αγοράς ,έστω και 2οχέρι- σε σχέση με το ότι πρόκειται για ηλεκτρικό μαραφέτι και έχει 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας βάσει νομοθεσίς ΕΕ, αν και εφόσον δεν περιγράφεται διαφορετικά μέσα στους όρους της εγγύησης,αλλά αυτό αφορά το ίδιο το ''μηχάνημα'' και όχι τη θήκη του .

Δυστυχώς η ζημιά αναφέρεται σε κάτι που συνέβει κατά τη μεταφορά ,από άλλον πωλητή ,σε άλλο αγοραστή .Έτσι όπως το περιγράφεις ,μάλλον δεν πρόκειται να βρεις δίκιο...........και μάλλον δικαίως ,αν πάμε με βάση το νόμο .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους είπα ότι είναι δεύτερο χέρι χωρίς απόδειξη. Ούτε κόλλησαν στην απόδειξη, τους αρκεί και μιά βεβαίωση αγοράς. Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να παραστήσει τον τεχνίτη και να βεβαιώσει γραπτώς ότι επισκευή δεν γίνεται. Έτσι κι αλλιώς για να πάει στο Στόλλα και να επισκευαστεί και να γυρίσει (αν υπάρχει ανταλλακτικό καπάκι για θήκη του 2005) θα κοστίσει όσο η θήκη. Οπότε μάλλον καλό θα ήταν αν κάποιος από εσάς έχει μια απόδειξη να μου έστελνε ένα αντίγραφο, αλλιώς θα ζητήσω από τον Άγγλο που μου είναι πιο δύσκολο. Αλλά αν υπάρχει μάστορας στη Αθήνα που ασχολείται, θα μπορούσα να του στείλω τις φωτό και να μου πει.

Όσο για ηλικία, όχι, είμαι πιο μεγαλούτσικος...χαχα 38

 

Και γιατί δεν συννενοείσαι με έναν τεχνικό του Στόλλα να σου αντικαταστήσει όλη τη θήκη ή μόνο το καπάκι της (που θα το πάρει από μια καινούρια θήκη εννοείται) και όλη την διαδικασία της αγοραπωλησίας καινούριας θήκης να στην περάσει σε παραστατικό σαν εργασία επισκευής?

Από τη στιγμή που δεν σου θέσανε πλαφόν στο κόστος, τι τα θες και προσπαθείς να τους εξοικονομήσεις λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Παρενθεση: εγω δεν εχω καποια λυση να προτεινω, απλα ηθελα να καταθεσω κ τη δικη μου εμπειρια, απο εισαγωγη απο Αγγλια, ενας Marshall combo μου ηρθε με ενα ασχημο χτυπημα, που τον ειχε πειραξει και μεσα, ηθελε επισκευη. Δεν εκανα κινηση για αποζημιωση τοτε γιατι βαριομουνα, παρ'ολο που ειχα πληρωσει ασφαλεια για τη μεταφορα -τελος παντων δεν ξερω ποιος εκανε τη μαλακια, απλα φαινεται οτι δεν τα προσεχουν καθολου, δε θα ξαναπαραγγελνα απο Αγγλια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου