Προς το περιεχόμενο

Μου έσπασαν τη θήκη κατά τη μεταφορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση. Την πήρες από ebay? ή από κάποιο παρεμφερή ιστότοπο? Μήπως να τους εκτύπωνες το έγγραφο που φαίνεται ότι πλήρωσες στον πωλητή ή την απόδειξη τραπέζης (εάν πλήρωσες με λεφτά σε λογαριασμό).

 

Πάντως γενικότερα. Είμαι 99,99% σίγουρος (θα ξαναποστάρω αν κάνω λάθος) ότι το μόνο που έχεις να αποδείξεις είναι η σύμβαση της μεταφοράς, δλδ. αρκεί εκείνη η αποδειξούλα που σου έδωσε η ίδια η μεταφορική της οποίας αντίγραφο έχει και η ίδια. Το να σου ζητάνε απόδειξη αγοράς, είναι ανεύθυνο εκ μέρους τους και παράλογο και ουσιαστικά ακυρώνει κάθε σύμβαση μεταφοράς μη αγορασμένου από εμπορικό μαγαζί πράγματος. Δηλαδή δεν προστατεύεται από αποζημίωση κάτι που αποστέλλεται ως δώρο, ή δεύτερο χέρι? Δηλαδή αν εγώ στείλω σε ένα φίλο μου έναν ενισχυτή 20ετίας (χωρίς να του τον πουλήσω) και μου τον καταστρέψει η ασφαλιστική θα πρέπει να βρω την απόδειξη αγοράς για να πάρω αποζημίωση; Σε όλα η απάντηση είναι όχι!

 

Ο λόγος που σου ζήτησαν πάντως απόδειξη πιστεύω είναι για να εκτιμήσουν την αξία του πράγματος που καταστράφηκε (πάρε τους και ρώτα τους να σου πουν ακριβώς για ποιο λόγο σου ζητάνε απόδειξη αγοράς από τη στιγμή που δεν είναι δουλειά τους), πάντως με βάση τη διάταξη που ισχύει για τις μεταφορές (σύμβαση Γενεύης που ισχύει και στην Ελλάδα) για τον υπολογισμό αποζημίωσης ισχύει αυτό:

 

''Η ζημία την οποία υποχρεούται να καταβάλει στον δικαιούχο, εκτιμάται αντικειμενικώς και υπολογίζεται διαζευκτικώς, με βάση την αξία των εμπορευμάτων στον τόπο και κατά το χρόνο, κατά τον οποίο έγιναν δεκτά προς μεταφορά, σύμφωνα προς την τιμή του χρηματιστηρίου εμπορευμάτων, ή την τρέχουσα τιμή της αγοράς, ή, αν δεν υπάρχουν οι δύο αυτές τιμές, με αναφορά προς τη συνήθη τιμή εμπορευμάτων του αυτού είδους και της ίδιας ποιότητας.''

 

Καλή τύχη και ενημέρωσε μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε περιπτωση, παρε μια γραπτη προσφορα απο καποιο μαγαζι (online ή μη) για το κοστος επισκευης ή αγορας νεας θηκης ωστε να δουν τι θα τους στοιχισει.

 

Καποτε μου κατεστρεψαν τη βαλιτσα (κανονικη, οχι κιθαρας) και την αντικατεστησαν με αλλη, οχι ομως ιδια μαρκα, ιδιας ομως χωρητικοτητας, κατασκευης (σκληρη δηλαδη) και ποιοτητας. Δεν μου ζητησαν ποτε αποδειξη αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου