Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Fender Baja


serres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας αγόρασα μία telecaster και αλλαξα τις χορδές απο 10αρες τοποθέτησα 9αρες. 

Η η κιθάρα όμως τωρα έχει πολύ χαμηλό play action με αποτέλεσμα  buzzz μεταξύ  5ου και 7ου τάστου.

Έβγαλα λοιπόν το μπράτσο χαλαρωσα εντελώς το Trust αλλα και παλι εχω buzz.

 

Επίσης κατω από τον λαιμό υπάρχει το παρακατω:

20230109_210855.jpg

20230109_210908.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη!

 

Απο τη στιγμή που τοποθέτησες 9άρες, θα μπαζάρει αρκετά παραπάνω και θα πρέπει να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις. Με το να χαλαρώσεις το truss rod δεν κερδίζεις τίποτα, διότι το buzz θα είναι χειρότερο προς το 7ο τάστο. Θα το ισιώσεις αφήνοντας ένα ελάχιστο relief, ίσα ίσα να μη μπαζάρει στα πρώτα τάστα, και μετά θα ψηλώσεις ελάχιστα το action από τα βαγονάκια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Καλορίζικη

Σ ευχαριστώ. 

 

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με το να χαλαρώσεις το truss rod δεν κερδίζεις τίποτα, διότι το buzz θα είναι χειρότερο προς το 7ο τάστο.

Το έχω αφήσει εντελώς ελεύθερο δηλαδη αντιθετα απο την φορά του ρολογιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχεις χαλαρώσει και έχει γίνει σηκωθεί το μανίκι. Σφίξε το παλι δεξιόστροφα, να έχει σχεδόν μηδενικό relief, δηλαδή να έχει ελάχιστον κενό μεταξύ χορδής και 7ου τάστου (1ο και 21ο πατημένα).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

και μετά θα ψηλώσεις ελάχιστα το action από τα βαγονάκια

Και αυτό υο χαρτί τι είναι,  να το κανω να τ αφήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το χαρτί δεν ξέρω τι είναι. Πιθανότατα να το άφηνα εκεί που ήταν. Δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει.

https://hazeguitars.com/how-to-shim-a-bolt-on-neck

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα λεγόμενα shims δίνουν κλίση στο μπράτσο τη κιθάρας και υπάρχουν πρόχειρες λύσεις με χαρτί, που  φτιάχνεις μόνος σου το πάχος διπλώνοντας το ή έτοιμα tapered (σφηνοειδή) φιλέτα σε διάφορα πάχη.

Οι σχετικά νεότερες Fender έχουν μια αλενόβιδα στο δέσιμο του μπράτσου αποκαλούμενη micro-tilt, που κάνει αυτή τη ρύθμιση.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

και υπάρχουν πρόχειρες λύσεις με χαρτί,

 

βασικα δεν υπαρχει vintage Fender που να ΜΗΝ εχει αυτη την "προχειρη" λύση 🤣 (συνήθως καποιο μεταχειρισμενο γυαλοχαρτο ή περισσευουμενο υλικο απο fiber bobbin). 

οι δικες μου πρεπει να το ειχαν καμμια 50ετια 😅 χωρις κανενα προβλημα

5 ώρες πριν, serres είπε

Η η κιθάρα όμως τωρα έχει πολύ χαμηλό play action με αποτέλεσμα  buzzz μεταξύ  5ου και 7ου τάστου.

Έβγαλα λοιπόν το μπράτσο χαλαρωσα εντελώς το Trust αλλα και παλι εχω buzz.

 

το action δεν το ρυθμιζουμε με το truss rod αλλα με τα σελακια της γεφυρας.

 

τσεκαρε πρωτα το relief με βαση αυτον τον αρχαιο οδηγο που ειχα γραψει καποτε

 

 

4 ώρες πριν, serres είπε

Και αυτό υο χαρτί τι είναι,  να το κανω να τ αφήσω?

 

αν εχεις ΟΝΤΩΣ πολυ χαμηλο action δεν χρειαζεται (τα shims χρησιμοποιουνται για να ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ το μπρατσο στο neck pocket ωστε να ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ το action αν τα σελακια δεν εχουν αλλο περιθωριο)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

τα shims χρησιμοποιουνται για να ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ το μπρατσο στο neck pocket ωστε να ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ το action αν τα σελακια δεν εχουν αλλο περιθωριο

Αυτό προυποθέτει ότι όλο το μπράτσο ανεβαίνει ομοιόμορφα στον άξονα που είναι κάθετος στο επίπεδο της κιθάρας (ή όχι;)

Όταν το χαρτάκι τοποθετείται μονόπαντα (αλλάζοντας τη γωνία του μπράτσου) έχει τον ίδιο λόγο ύπαρξης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου