Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για fretless Guitar.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να κάνω μια epiphone sg  που έχω αταστη!

Και αυτό για τον εξής  λόγο..σε LIVE αλλά και γενικά όταν παίζεις πολύ γρήγορα αν σου φύγει κάπου το δάκτυλο και «τασταρεις » κοινώς, τρίζει πολύ! Αλλά αν δεν έχεις τάστα το πολύ να ακουστεί ολίγων φάλτσα? =τα ταστα είναι σαν αγωνας μετ’εμποδιων  :)

Έχω δίκιο ή λέω ότι να ναι! ???

Επισης τα αταστα οργανα εχουν επιπτωση εχουν στο ηχητικο αποτελεσμα?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Xαρά στο κουράγιο σου ρε ax1ss που ασχολείσαι με άταστη! :o :)

Πραγματικά εμένα μου φαντάζει ακατόρθωτο!! Ελπίζω να καταφέρεις αυτό που θες! :)

 

Τώρα για την ερώτησή σου δυστυχώς δεν ξέρω. :-\..Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό!!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τα αταστα οργανα εχουν επιπτωση εχουν στο ηχητικο αποτελεσμα?

 

Οταν το σκεφτομουν πριν απο κανα δύο χρονια ειχα πεσει επανω σε αυτο το λινκάκι:

 

http://www.fretlessguitarfestival.com/

 

Τσεκαρε τα κλιπακια (και οχι μονο) και παρε τις απαντήσεις σου...

 

;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx ,

αλλα δεν βρηκα τις απαντησεις που εψαχνα , ουτε καποιο συγκρητικο..εκτος και αν δεν βλεπω καλα  :)

 

τα ηχητικα θα τα ακουσω αργοτερα μιας και στο pc που ειμαι δεν εχει ηχεια!

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω μια epiphone sg  που έχω αταστη!

Και αυτό για τον εξής  λόγο..σε LIVE αλλά και γενικά όταν παίζεις πολύ γρήγορα αν σου φύγει κάπου το δάκτυλο και «τασταρεις » κοινώς, τρίζει πολύ! Αλλά αν δεν έχεις τάστα το πολύ να ακουστεί ολίγων φάλτσα? =τα ταστα είναι σαν αγωνας μετ’εμποδιων  :)

 

 

Να σου πω την αληθεια δεν μου φαινεται και ιδιαιτερα σοβαρος λογος αυτος που αναφερεις για να κανεις την κιθαρα σου αταστη. Αν φοβασαι μη σου φυγει καπου το δαχτυλο και τασταρεις η τριξει, ή βελτιωνεις το σεταπ σου ή την τεχνικη σου ή και τα δυο.

 

Ενας πο σοβαρος λογος για να προβεις στην μετατροπη θα ηταν αν καλλιτεχνικα ηθελες ενα αποτελεσμα που μονο ενα fretless οργανο μπορει να σου δωσει.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω μια epiphone sg  που έχω αταστη!

Και αυτό για τον εξής  λόγο..σε LIVE αλλά και γενικά όταν παίζεις πολύ γρήγορα αν σου φύγει κάπου το δάκτυλο και «τασταρεις » κοινώς, τρίζει πολύ! Αλλά αν δεν έχεις τάστα το πολύ να ακουστεί ολίγων φάλτσα? =τα ταστα είναι σαν αγωνας μετ’εμποδιων  :)

Έχω δίκιο ή λέω ότι να ναι! ???

Επισης τα αταστα οργανα εχουν επιπτωση εχουν στο ηχητικο αποτελεσμα?

 

... Αν σκοπεύεις να το κάνεις μόνο και μόνο για να αποφύγεις το τρίξιμο τότε ... ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ...  :-\ :-\

 

Στα άταστα όργανα πρέπει να πατάς ΑΚΡΙΒΏΣ στο σημείο που "πρέπει" έτσι ώστε να ακουστεί σωστή η νότα ... και κατά συνέπεια ξεχνάς το γρήγορο παίξιμο ...

Επίσης, κατά τη γνώμη μου, η κιθάρα δεν ενδείκνυται για άταστο όργανο λόγω "μεγέθους" !!! (σε συνδυασμό με τις παραγόμενες συχνότητες - είναι πολύ μεγάλη για να έχεις έλεγχο στις θέσεις - τα περισσότερα άταστα είναι μικρά - πχ βιολιά, λύρες- ή μπάσα - πχ κοντραμπάσο, τσέλο - και ΟΛΑ είναι solo όργανα, οπότε ΞΕΧΝΆΣ ΕΝΤΕΛΏΣ ΤΑ ΑΚΌΡΝΤΑ !!!  :-\ :(

 

Βέβαια, αν θέλεις να πειραματιστείς ... όλα επιτρέπονται ...  ;D

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Κατ'αρχάς τσεκάρετε -μια και μιλάμε για άταστη κιθάρα- τον Ron Thal. Παίζει σε μερικά τραγούδια με άταστη, θα πάρετε μια γεύση πως ακούγεται μια άταστη κιθάρα σαν κιθάρα και όχι σαν βιολί, το οποίο φαντάζομαι θα'ναι ένα μεγάλο πρόβλημα για τους πιο άπειρους (αν την έπιανα εγώ π.χ. θ'ακουγόταν σαν ξεκούρδιστο μπάντζο  ;D ).

 

Τώρα για τα ακόρντα, δεν τα ξεχνάς καθόλου, απλά είναι πιο δύσκολο, επειδή όντως όπως ειπώθηκε πρέπει να πατάς ακριβώς σε συγκεκριμένα σημεία για να μη χάνεις παντού τον τόνο. Κατ'α τ'άλλα οι διαφορές είναι ηχητικές. Όπως και στα μπάσσα (στα οποία ευτυχώς δεν είμαι όπως είμαι στην κιθάρα  ;D) τα άταστα δεν ακούγονται σαν ένταστα όργανα, έτσι κι οι κιθάρες. Απλά η κιθάρα είναι κομματάκι πιο δύσκολο να τη μάθεις σε άταστη λόγω μικρότερης κλίμακας της ταστιέρας - πιστεύω.

 

Τέλος, καλός είναι ο πειραματισμός, κι αν έπαιζα κιθάρα πιθανότατα να το'κανα, αν ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό στον ήχο μου, απλά σίγουρα θέλει τρελή τεχνική και πολύ καλή γνώση της ταστιέρας για να παίξεις άνετα σε άταστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ξεχνας τα ακορντα?  Πώς εξηγηται αυτο και που οφείλεται.

 

 

 

για πιασε ενα ντο-ματζορε χωρις τα 'σιδερακια'.... τι, λες μπορεις?

πρεπει να πατας ακριβως εκει που ηταν το ταστο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου