Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για fretless Guitar.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ να κάνω μια χαζή ερώτηση? αμα την κάνεις άταστη και στην θέση των τάστων βάλεις σημάδια δεν θα είναι πιο εύκολο?

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην κατι που δεν ειπωθηκε.Σε αταστη με οπιαδηποτε ξυλινη ταστιερα ξεχνας οριστηκα το sustain.Κι οταν λεμε το ξεχνας , εννοουμε ΤΕΛΟΣ ,δεν υπαρχει οχι απλα μειωνεται η διαρκεια.Για να καταλαβεις τι εννοω...ειναι σαν να παιζεις π.χ. σε μια 24ταστη κιθαρα στο 25 , μισο και χωρις "ταστο"(σιδερακι) ταστο!Τι ακουγεται;Τιποτα.

Οποτε ή αγοραζεις μια καινουρια Vigier Surfreter (Ron ΠΑΣΑΣ Thal) ή πας σε αλλες λυσεις με sustainer ξερωγω!

 

Κατι αλλο που εχω ακουσει απο διαφορους - και οταν ρωτησα τον ιδιο τον Ron συμφωνησε απολειτα - ειναι οτι η αταστη εχει τελειως αλλη φιλοσοφια παιξηματος.Στην ουσια αλλο οργανο.Π.χ δεν υπαρχουν bends και για να vibratαρεις κανεις αυτο που κανουν οι τσελιστες , βιολιτζιδες κ.λ.π!

 

http://www.youtube.com/watch?v=V_HUilMRWi8

 

Απο το 2:40 και μετα παρουσιαζει συντομα τη Fretless.Χαλια ποιοτητα , αλλα παιρνεις μια ιδεα!

 

 

και αλλο ενα...

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην κατι που δεν ειποθηκε.Σε αταστη με οπιαδηποτε ξυλινη ταστιερα ξεχνας οριστηκα το sustain.Κι οταν λεμε το ξεχνας , ενοουμε ΤΕΛΟΣ ,δεν υπαρχει οχι απλα μειονεται η διαρκεια.Για να καταλαβεις τι εννοω...ειναι σαν να παιζεις π.χ. σε μια 24ταστη κιθαρα στο 25 , μισο και χωρις "ταστο"(σιδερακι) ταστο!Τι ακουγεται;Τιποτα.

Οποτε ή αγοραζεις μια καινουρια Vigier Surfreter (Ron ΠΑΣΑΣ Thal) ή πας σε αλλες λυσεις με sustainer ξερωγω!

 

Κατι αλλο που εχω ακουσει απο διαφορους - και οταν ρωτησα τον ιδιο τον Ron συμφωνησε απολειτα - ειναι οτι η αταστη εχει τελειως αλλη φιλοσοφια πεξηματος.Στην ουσια αλλο οργανο.Π.χ δεν υπαρχουν bends και για να vibratαρεις κανεις αυτο που κανουν οι τσελιστες , βιολιτζιδες κ.λ.π!

 

+134.6  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πω πωωωωω απίστευτα εκνευριστική, κουραστική, εξυπνακίστικη και χωρίς καμία ουσία, παρουσίαση από τον τυπά...

 

Δεν παίζει ΚΑΝ με την κιθάρα... Μόνο κάτι ψευτο-αρμονικές...

 

Sorry που χαλάω το thread, αλλά με ενόχλησε τόσο που δεν κρατήθηκα να μη το γράψω!!!  >:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι στην epiphone που εχεις δεν της αξιζει τετοιο τελος.

Προσωπικα εχω "φτιαξει" μια αταστη αν και μπασιστας.Και εκτος απο διακοσμιτικο παιζει κιολας.Ηταν ενα φουρνοξυλο Osmond strat που ειχε αγοραστει το '95 απο τον αρμαο.Οπως ειπαν και τα παιδια ακκορντα bents vibratαα και τετοια τα ξεχναμε.Και απο χορδες μονο flatwound για να μην τραυματιζεις τα ακροδακτυλα σου.Εγω την βαζω στο pc της φορτωνω και εφε και γουσταρω πειραματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστε ενα φοβερο δειγμα αταστης στο λινκ παρακατω, και γενικα ψαξτε λιγο το site του τυπου, ειναι πολυ παιχτης!

http://www.eddegenaro.com/audio/fruitless.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ένας άλλος κιθαρίστας με άταστη, εθνικότητας τουρκικής. Προσωπικά μου αρέσει. Βέβαια έχει διαφορετική νοοτροπία με τους παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή έχω ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο (ούτι, ένα κιθαροειδές αχλαδόσχημο άταστο όργανο) είναι η ώρα να καταριφθούν ορισμένοι μύθοι.

 

α) Ο μύθος του sustain:

 

Φυσικά και η διάρκεια της νότας δεν είναι η ίδια όπως στα όργανα με τάστα, η διαφορά όμως είναι στα πρίμα κατά κύριο λόγο, τα οποία "φιλτράρονται" από τα μαλακά ακροδάχτυλα του παίκτη. Οι χαμηλότερες συχνότητες κατά μεγάλο ποσοστό παραμένουν αναλλοίωτες.

 

βου) Ο μύθος των flatwound χορδών:

 

Φυσικά και δεν θα πάθεις τίποτα αν παίζεις με rounds, το πρόβλημα θα το έχει η ταστιέρα σου που θα "σκαφτεί" με τον καιρό. Όσοι παίζουν με άταστες κιθάρες συνήθως προτιμούν flatwounds για λόγους ευκολίας, και όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ χρησιμοποιούν "βαριά" σετ (τουλάχιστον 12αρες), επειδή οι λεπτές χορδές σε τέτοιου είδους όργανα δεν ακούγονται ωραία. Αντιθέτως οι βαριές χορδές (ειδικά αν κουρδιστούν 1-2 ημιτόνια χαμηλότερα, έτσι ώστε να αποκτήσουν χαμηλότερη τάση) ακούγονται θεεικά (οι μπασίστες γνωρίζουν τον επιστημονικά καθιερωμένο όρο "mwah".)

 

γου) Ο μύθος του ότι "με roundwounds στα slides παθαίνουν τα δαχτυλάκια μου εγκάυματααααααα! Μαμάααααα!"

 

Μπούρδες. Το πιό πιθανό είναι να πάθεις κάτι τέτοιο με ναϋλον χορδές (όπως αυτές της κλασικής ή αυτές που έχει το ούτι) λόγω της μεγαλύτερης τριβής του ναϋλον. Όσο καιρό έπαιζα δεν έπαθα τίποτα τέτοιο όμως, οπότε χλωμό να πάθετε και σεις.

 

δου) Ο μύθος της Χιονάτης.

 

Δεν είναι μύθος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν κανεις αταστη κιθαρα, καταρχην θα ηταν καλο να ειναι με πλαστικες χορδες, για να εχεις καπως καλυτερο ηχο και sustain. ο πιο ευκολος τροπος να παιξεις ειναι εκει που θα ηταν τα ταστα να υπαρχει μια ορατη γραμμη, για να κουρδιζεις καπως πιο ευκολο τη νοτα. το παιξιμο θα ειναι βεβαια κυριως μονοφωνικο (οι συγχορδιες ειναι πολυ δυσκολο να μην φαλτσαρουν), και γενικως δυσκολο στο κουρδισμα..  μπορεις να δοκιμασεις βγαζοντας τα ταστα απο καποια φτηνη κλασικη για να μη δωσεις πολλα λεφτα για κατι που μπορει να σε απογοητευσει (εχοντας παιξει με αταστη κιθαρα προσωπικα δε μου ειπε τιποτε.. σε αντιθεση με οργανα τυπου ουτι κ.τ.λ.)..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου