Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα σε mexico stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια ερωτηση (σε οσους εχουν strat με 6 βιδο καβαλαρη)...

Το τρεμολο το εχετε συμφωνα με τα specs δηλ. σηκωμενο κατα 3 χιλιοστα απο το σωμα ή ξαπλα και να ακουμπαει στο σωμα? Ποιο setup κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερο?

 

Δες τι λέει σχετικά με αυτό ένας από τους καλύτερους (κατά τη γνώμη μου) σύγχρονους strat players, ο Carl Verheyen, εδώ:

 

και διάβασε πώς σετάρει το τρεμολο της strat του:

http://drzamplifiers.proboards41.com/index.cgi?board=xperts&action=display&thread=11296&page=2#144851

 

Παρόλα αυτά, εγώ προτιμώ να μην έχω καθόλου floating το τρέμολο για καλύτερη σταθερότητα στο κούρδισμα. ;)

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως το τρεμολο βρισκει στο ξυλο? Εννοω να βρισκει μεσα στο τρεμολο cavity, δηλαδη να μην χωραει καλα.

Επισης, δοκιμασες να αλλαξεις το tension των ελατηριων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μηπως το nut σου ειναι κακα κομμενο?εκει ξεκιναει το 90% των προβληματων.μπορει να "γατζωνουμ οι χορδες" και να μην επιστρεφει το τρεμολο σωστα,κανονικα το τρεμολο σου επρεπε να δουλευει καλα.

 

ποσα ΕΛΑΤΗΡΙΑ εχεις ενεργα?

 

Πως το κανω αυτο? Υπαρχουν σουστες με αλλο tension?

 

βιδωνεις και ξεβιδωνεις τις δυο βιδες του tremolo cavity.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι το nut ειναι σωστο - εβαλα και μολυβι για να ειμαι σιγουρος πως δεν θα εχω σκαλωματα απο εκει. Ελατηρια εχω 3 βαλμενα ετσι: /|\ οταν βλεπεις ορθια την κιθαρα. Το tension το πειραξα αλλα δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα. Παντως δουλεψε καλυτερα οταν ηταν κοντα στα specs της Fender, δηλ. 3mm σηκωμενο το bridge απο το σωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε τις χορδές-ελατήρια και τσέκαρε αν το "τρέμολο" κινείτε ελεύθερα.

Βάλε τα ελατήρια και ξανατσέκαρε.

 

Παρατήρησε το "τρέμολο" σε όλο το μήκος του μήπως βρίσκει κάπου ή κάτι έχει σπάσει π.χ η υποδοχή του tremolo arm.

 

Είμαι σίγουρος ότι η απάντηση στο πρόβλημά σου έχει ήδη δωθεί απο τα προιγούμενα posts, απλά μένει να το εντοπίσεις.

 

Υγ. Οπότε, μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις άλλο ενα σετάκι χορδές.  :-\

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1. Ξανατσέκαρε το nut. Αν το πρόβλημα εντοπίζεται σε μεμονωμένες χορδές τότε εκεί πρέπει να αναζητήσεις την αιτία του προβλήματος  ;D

2. Τσέκαρε μήπως έχεις αφήσει μεγάλο περιθώριο στην 1η και 6η βίδα και η γέφυρα έχει "χώρο" να ανεβοκατεβαίνει. (Ανεβαίνει και μένει πάνω στο "σήκωμα" ενώ κατεβαίνει και μένει κάτω στο "βύθισμα".

3.

...εννοειται οτι τρελλο τρεμολο δεν μπορουμε να κανουμε με το vintage trem ;)

.

 

 

Μια geeky παρατήρηση: Με τις βίδες του τρεμολο cavity είναι πιο σωστό να λέμε ότι ρυθμίζουμε τη θέση της γέφυρας και όχι την τάση των ελατηρίων. Η τάση των ελατηρίων είναι πάντα ανάλογη της τάσης των χορδών (στη θέση ισορροπίας του tremolo) η οποία τάση εξαρτάται μόνο από το gauge των χορδών, το scale length και το κούρδισμα.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κυριοι, το προβλημα λυθηκε! Οι 2 εξω βιδες απο τις 6 ηταν λιγο πιο πολυ σφιγμενες απο οσο επρεπε. Θελανε ενα απειροελαχιστο χαλαρωμα (ουτε μια τριχα δηλαδη!) και ολα καλα τωρα. Το εχω 2 mm σηκωμενο (τα specs λενε 3,2), νομιζω οτι ειναι πιο καλα εκει - μου δινει στην σολ και στην μπασα μι εναν ολοκληρο τονο με tremolo pull up.

 

Anyway, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα φταίει το ότι είσαι μπασσίστας βασικά...

Άλλαξε το όργανο σου σε τούμπα και να δεις τι καλά που θα γίνονται όλα... Αφού ξέρεις ότι οι μπασσίστες απαγορεύεται να πιάνουν κιθάρες και δη Stratocaster -  κι εσύ παρόλα αυτά πήγες και ΑΓΟΡΑΣΕΣ μια...  :P :P

.

.

.

.

(Μη μασάτε - ο Πέτρος είναι πολύ καλός φίλος... και από τους καλύτερους μπλουζ κιθαρίστες που έχω ακούσει...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου