Προς το περιεχόμενο

Homebrew ενισχυτής 5Ε3 (Tweed Deluxe)


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Εκατσα λοιπόν και εγώ κατα γενική απαίτηση να γράψω ένα κλιπάκι για τον ενισχυτή μου.

Πήρα την tele μου και την Strat του Παύλου και αφού τον κάθησα τον Παύλο κάτω (Σάββατο 10 το πρωί μετά από hangover) έβαλα ένα Behringer XM8500 μπροστα από το μεγάφωνο και καρφί στο mic in του PC και record από Audacity. Δύο καλώδια της θλίψης (τα καλά ήταν στην πρόβα) 5 λεπτά για να ζεσταθούν οι λάμπες και αποτέλεσμα........... http://www.box.net/shared/gg4jkaam8w

 

Καμία επεξεργασία, κανένα εφφέ εκτός από λίγες στιγμές που έμπαινε ένα Behringer TO-100 για λίγη βρωμιά. O amp στο 1 και tone στο 9.

 

Τίποτα το ενδιαφέρον αλλά δίνει μια ιδέα τι βγάζει ο amp.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα πολλά συγχαρητήρια! :D

Θα ήθελα πολύ να έχω τον ενισχυτή σου, μα πάρα πολύ! 8)

Εγώ αυτό που ακούω είναι σχεδόν τέλειο! Τοπ ήχος! 8)

 

Πες μας όμως αν είσαι πραγματικά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Είναι τελικά αυτό που περίμενες;

Βγήκε ακόμη καλύτερος; Τον προτιμούσες αλλιώς; Για πες! :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε FatalK σε ευχαριστώ πολύ.

Για να είμαι ειλικρινής, από τις εμπειρίες που είχα, αν θυμάμαι καλά, ο ήχος που περίμενα ήταν διαφορετικός. Τώρα θές γιατί είναι δικός μου, θες γιατί έχω ψηθεί, θες γιατί όντως υφίσταται, μου αρέσει περισσότερο.

Το γρέζι το βγάζει πάρα πολύ ψηλά (σε live ή πρόβες) δυστυχώς, άρα το overdrive δουλεύει σχεδόν μόνιμα στο σπίτι.

Eίμαι πολύ ικανοποιημένος όντως. Είναι αρκετά καλύτερος από πολλούς που κοντεύουν (και περνάνε στα) 4 ψηφία. Ποιοι είναι καλύτεροι; Οποιος σου ακούγεται εσένα καλύτερα.

Ο Twin Reverb μου αρέσει πάρα πολύ. Ο Matchless DC-30 στον Διαμαντόπουλο ήταν καταπληκτικός, κορυφαίος. Ο Hiwatt Higain του Παύλου είναι απίστευτος  amp για τα λεφτά του. Και πάει λέγωντας. Έχω κάποιες ψιλοβελτιοσούλες (που όλο και θα υφίστανται) που θέλω αλλά προς το παρόν μου κάνει. Για να είμαι ειλικρινής, μου περισσεύει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως, λες και έπρεπε να το ξέρουν όλοι, τα κλιπς, είναι του ενισχυτή που αναφέρεται εδώ.... http://www.noiz.gr/index.php?topic=157666.0

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, περίμενα περισσότερη κριτική, έστω και με το περιορισμένης ηχητικής ποικιλίας δείγμα.  :(

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

μπραβο για ολα. Με χαροποιουν ιδιαιτερα τετοιες δραστηριοτητες.

πολυ ωραιος αυθεντικος tweed ηχος φανταζομαι θα παιζει φανταστικα με stomp boxes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Φοίβο.

Να πω κατ' αρχήν ότι ο ενισχυτής ακούγεται διαμάντι και σκέτος.

Από κει και πέρα δεν έχουν γίνει πολλές δοκιμές με stomp.

Μου αρέσει πάρα πολύ με το Blues της Boss.

Τώρα κάνω κάποιες δοκιμές με ένα Digitech RP-50 (ξέρω.......... τσίπης) με custom ήχους γιατί τα preset ως επί το πλείστον είναι για πέταμα. Και ακούγεται αξιοπρεπέστατα.

Μάλλον θα φτιάξω και ένα DIY Tubescreamer.

Στον amp κάνω κάποιες αλλαγές στα Vol/Tone (ένα κανάλι με διάταξη Fender Brownface και το άλλο Matchless Spitfire). Θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

Το μπάσο είναι χαλαρό όταν παίζει δυνατά αλλά θα το φτιάξω με την αλλαγή των πυκνωτών.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα θα σκισει εφοσον εχει καλη βαση που εχει.

ειχα ενα victoria πιο παλια και  με τρελαινε με overdrive παιγμενο ξερεις.. max level πατημενο μηδεν gain.

τωρα χρησιμοποιω ενα mayer και ενα maxon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου