Προς το περιεχόμενο

Ibanez Tube Screamer TS-9 (1982).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή γι' αυτό το ποστ είναι μια κουβέντα που είχα με το φίλο μου Γιώργο (Marillion) στο φεστιβάλ Blues στο Αιγάλεω. Τον ρώτησα για τη καινούργια του κιθάρα που παρουσίασε πριν λίγο καιρό στο Νοιζ και κουβέντα στη κουβέντα με ρώτησε αν έκανα καινούργιες αγορές. Του είπα ότι στο καλοκαιρινό μου ταξίδι έπεσα σ' ενα αυθεντικό Tube screamer και αφού εξιστόρησα τις ιστορίες μου, πρότεινε να κάνω ένα review εδώ.

Λοιπόν το πεταλάκι είναι του 1982 Made in Japan με S.N. 251206. Όπως θα δείτε στη φωτογραφία το backcover είναι σε μαύρο φόντο το δε battery cover από τη μέσα πλευρά λέει Maxon και έχει κωδικό MS-D01002. Στη πλακέτα το τσιπάκι είναι το JRC-4558D. Το πεταλάκι είναι σε πολύ καλή εμφανισιακή και λειτουργική κατάσταση, με κάποια εμφανή σημεία του χρόνου (εκδορές, χτυπηματάκια) όχι όμως κάτι που να υποδεικνύει ταλαιπωρία. Ως προς τον ήχο τώρα το πετάλι είναι εκπληκτικά διαφανές, όχι με πολύ drive, και δίνει πολύ ωραίο boost και στο καθαρό και στο overdriven κανάλι, ότι πρέπει για ήχους αλά SRV. Επίσης μπροστά από άλλο distortion πετάλι (το δοκίμασα με το bb preamp) μου έδωσε αρκετό sustain, προσθέτοντας δε και Uni-vibe style πετάλι πλησιάζεις και ήχους αλά Gilmour.

Eν κατακλείδι, το πετάλι είναι σούπερ, προσοχή όμως, ίσως απογοητεύσει αυτούς που πιστεύουν ότι θα τους δώσει τα τρομερά γκάζια, ή θα μεταμορφώσει έναν κακής ποιότητας ενισχυτή.

Υ.Γ. Δεν έχω ακούσει την επανέκδοση του T.S.-9 για να προβώ σε συγκρίσεις, σε σύγκριση με το ΤS-10 είναι πολύ πιο διαφανές, και με λιγότερο drive range.

Kλιπάκια εν καιρώ, στις πρόβες μας δεν γράφτηκε τίποτε της προκοπής. ;D

02102010037.thumb.jpg.118f93fbe5f96d2be0b8d0c17ed680cc.jpg

02102010034.thumb.jpg.5f29443b861d7c82fb0cbf73096a50f0.jpg

02102010033.thumb.jpg.68c3a68747c7fc9c5eece36f5acb459b.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλόπαιχτο και περιμένουμε κλιπ :)

δυστυχώς μου φαίνεται δε βγαίνουν πια transparent πετάλια με λίγο και καλό drive :-\

εξαίρεση αποτελούν τα xotic και το transparent overdrive της danelectro

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλόπαιχτο και περιμένουμε κλιπ :)

δυστυχώς μου φαίνεται δε βγαίνουν πια transparent πετάλια με λίγο και καλό drive :-\

εξαίρεση αποτελούν τα xotic και το transparent overdrive της danelectro

Εννοείς το RC, γιατί το BB και το AC, δεν είναι και τόσο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλόπαιχτο και περιμένουμε κλιπ :)

δυστυχώς μου φαίνεται δε βγαίνουν πια transparent πετάλια με λίγο και καλό drive :-\

εξαίρεση αποτελούν τα xotic και το transparent overdrive της danelectro

 

έχεις παίξει με το Barber LTD?

 

δεν εχω ακουσει κάτι πιο transparent. Φοβερό πετάλι

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Στον κ. Νέστορα

 

Έχω το TS-9 μονταρισμένο από Analogman σε TS 808 brown mod και το πετάλι απλά... πετάει! Τυχαίο?? Παχύς ήχος ,ζεστός ,μεγάλη νότα ,punch και ακούς ΜΑΓΝΗΤΕΣ μην πω ξυλα και φαω ντοματες. Χάνει λίγα μπάσα αλλά σφίγγει τον ήχο και τον 'πετάει μπροστα'

Για όσους δεν το έχουν δοκιμάσει προτείνω και το Telegun Overdrive Cream το οποίο επίσης κατέχω ,που ουσιαστικά είναι δύο Tubescreamers σε ένα (Αγαπημένο σεταπ πολλών παικτών) πρέπει να το ακούσετε για να το πιστέψετε. JRC τσιπ  μπλα μπλα... Αλλά τι να πει κανείς για τον Τelegun παρά μόνο τα καλύτερα...

Strat σε Neck μαγνήτη και TS-9 fender/Marshall καθαρό λαμπάτο κανάλι και πολύ rude attitude= SRV ίζοντες ήχοι

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαίρεση αποτελούν τα xotic και το transparent overdrive της danelectro

 

Απέκτησα το δεύτερο πρόσφατα. Μόλις καταφέρω να διορθώσω τον υπολογιστή μου, ο οποίος καταρρέει, θα του κάνω ένα review.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς το RC, γιατί το BB και το AC, δεν είναι και τόσο.

όντως κυρίως το RC και κάπως και το AC

 

πάντως αν θες να έχεις ήχο γενικό και ένα πιο lead ήχο, δηλαδή 2 πετάλια, τότε πας στα 400 ευρώ σχεδόν, καθώς τα πιο πολλά απο αυτά που λέμε είναι κοντά στο 20ορι (εξαιρείται το danelectro  ;D), με τα οποία 400 παίρνεις λαμπάτο ή πεταλιέρα  :-\

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως κυρίως το RC και κάπως και το AC

 

πάντως αν θες να έχεις ήχο γενικό και ένα πιο lead ήχο, δηλαδή 2 πετάλια, τότε πας στα 400 ευρώ σχεδόν, καθώς τα πιο πολλά απο αυτά που λέμε είναι κοντά στο 20ορι (εξαιρείται το danelectro  ;D), με τα οποία 400 παίρνεις λαμπάτο ή πεταλιέρα  :-\

 

Το Overdrive cream του Telegun το είχα πάρει 160 ευρω...και έχει και δύο κανάλια... μιλάμε για ευκαιρία

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου