Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης σε Ηλ/κή κιθάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα μία συμβουλή-γνώμη όσων αφορά τοποθέτηση Humbucker bridge

σε μία Fender Strat Standard H-S-S...

Έχω δοκιμάσει έως τώρα

Tone Zone (Κατά 6/10 μου άρεσε ,τον έχω σε μία Kramer του 86 ...)

Evolution bridge (Φοβερή χροιά ,καθαρός αλλα πάλι ήθελα και άλλο γκαζι,αυτός έπαιζε σε ESP-M2 Deluxe)..

Γενικά έιμαι fan της Gibson-ίλας στον ήχο του drive,πάιζω με μέτριο (3-4/10τα) gain level  αλλά θέλω όταν χρειαστεί γκάζι (hard rock - η καμιά metalia) να το έχω χωρίς να χρειάζεται να ανεβάσω το gain στο 300...

 

-Πολλά ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον παραθέσει άποψη επι του θέματος...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Evolution δηλαδή δεν σου έκανε τη δουλειά που θές;;

 

Αν θες και άλλο γκάζι και πιο πολύ απο τον evolution τότε πας ή σε Super Distortion απο Dimarzio η κάνέναν SH-5,SH-10 απο Duncan

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι άλλο; Πολύ δύκολα θα βγάλεις gibsonίλα από Fender...

Η Kramer την παλεύει; Αν την χρησιμοποιείς, ρίξε εκεί το μαγνήτη που θα αποφασίσεις να πάρεις, και ο ήχος σου πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Gibson 498T (bridge)  --για ΟΓΚΟ και γκαζι (μπασα, πριμα κ αρκετα μεσαια)

2. Gibson 490T (bridge) -- για πιο "ξερο" ογκο (μπασα και πριμα)

3. Gibson 500T -ceramic

4. Gibson Burstbuckers (πολυ γκαζι αλλα λιγοτερος ογκος σε σχεση με τον 498Τ)

5. Gibson Tony Iommi siganture (κατι σαν τους burstbuckers)

 

για πιο ΧΧtreme!  (Both are active)

6. EMG 81 or 85

7.Seymour Duncan Blackouts

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου έκανε από γκάζια ο evolution?!?!  :o

 

Εγώ τον άλλαξα γι'αυτόν τον λόγο (και επειδή "ξύριζε"  ;D)!

 

Κατά τ'άλλα...

 

Να πω κάτι άλλο; Πολύ δύκολα θα βγάλεις gibsonίλα από Fender...

Η Kramer την παλεύει; Αν την χρησιμοποιείς, ρίξε εκεί το μαγνήτη που θα αποφασίσεις να πάρεις, και ο ήχος σου πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει μια χαρά...

 

+345,7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τον JB στη στρατ είμαι καλυμμένος από γκάζια αρκεί να έχω και τα κατάλληλα πετάλια.

Αν θες περισσότερη Gibsonίλα στον ήχο σου θα πρότεινα να πειραματιστείς και με πετάλια,ή με ενισχυτή αυτού του τύπου (marshallοειδή).

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτας κατι για μαγνητη και στην ερωτηση αναφερεσαι σχεδον αποκλέιστικα στο output του μαγνητη χωρις να δινεις καμμια πληροφορια σχετικα με τα υπολοιπα χαρακτηριστηκα (eq) που ειναι εξισου αν οχι περισσοτερο σημαντικα....(o    ορος gibson ιλα δεν λεει και πολλα πραγματα.....)

 

Αν μονο το output ειναι η εννοια σου βαλε emg....προσωπικα βρισκω τον 85 εναν απο τους καλυτερους μαγνητες σε θεση bridge (παροτι οι περισσοτεροι τον βαζουν στο neck)  σε αντιθεση με τον υπερτιμημενο 81.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτας κατι για μαγνητη και στην ερωτηση αναφερεσαι σχεδον αποκλέιστικα στο output του μαγνητη χωρις να δινεις καμμια πληροφορια σχετικα με τα υπολοιπα χαρακτηριστηκα (eq) που ειναι εξισου αν οχι περισσοτερο σημαντικα....(o    ορος gibson ιλα δεν λεει και πολλα πραγματα.....)

 

Αν μονο το output ειναι η εννοια σου βαλε emg....προσωπικα βρισκω τον 85 εναν απο τους καλυτερους μαγνητες σε θεση bridge (παροτι οι περισσοτεροι τον βαζουν στο neck)  σε αντιθεση με τον υπερτιμημενο 81.

 

Άρα δεν είμαι μόνος μου....

Ο 81 πάει καλύτερα στη Neck και ο 85 στην bridge.  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O όρος Gibsonila αναφέρεται στην χροιά που έχουν τα γκάζια μιας Les Paul...(Υποκειμενικη η τοποθέτηση...) Τα EQ Β-Μ-Τ είναι συνήθως σε επίπεδο AMP στα 5-6-4 ή 5-4-7 αναλογα το εργαλείο....Γενικά χώνω λίγα extra μεσαία  μέσω amp ή equalizer...Πάντως οι έως τωρα απόψεις μου έδωσαν μία κατευθυνση....Ευχαριστώ παιδιά....

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου