Προς το περιεχόμενο

Προβληματική ηχογραφηση πρόβας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...Εχουμε ενα συγκροτηματακι οπως εχω προαναφερει οπου παιζουμε εντεχνη μουσικη και στο σπιτι μου κανουμε προβες και ηχογραφουμε κιολας....Εχω ομως ενα προβλημα με την ηχογραφηση...

 

Δεν μου ακουγεται καθαρα...ειναι λιγο μουντη...

 

Φυσικα δεν εχω πολυκαναλο συστημα...

Εχω μια κονσολα BEHRINGER X1222 USB Που την χρησιμοποιω σαν καρτα ηχου στις ηχογραφησεις και δουλευω με το GOLDWAVE...

Τι να κανω για να βγει ποιο καθαρη η ηχογραφηση;;

Οριστε και ενα δειγμα:

 

Οργανα: 2κιθαρες 2φωνες 1cajon

 

Πως σας φενεται...;;

I_AGAPI_EINAI_ZALI....mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι κιθάρες καλά μου ακούγονται τα υπόλοιπα είναι θέμα μίξης, όσο για τις φωνές τι mic χρησιμοποιείς?? παίζει να φτέει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικροφωνα που χρησιμοποιω ειναι ενα πακετο της behringer...

 

http://www.behringer.com/assets/XM1800S_P0199_Set_web.jpg

 

Δεν ζχρησιμοποιω καποια SHURE διοτι δεν τα φτανει η τσεπη....

οι κιθαρες μπαινουν απ ευθειας στην κονσολα απο την εξοδο που εχει η κιθαρα και το cajon με μικροφωνο απο πισω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι μουντος οπως λες ο ηχος σου ειναι κατι πολυ γενικο.Απο οσα εχω διαπιστωσει με μικρη εμπειρια:Για εχεις ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα σε μια ηχογραφηση θες και αξιοπρεπες εξοπλισμο, καταλληλο χωρο, γνωσεις και εμπειρια.Για αρχη παντως δεν θα αγνοουσα καποιες βασικες γνωσεις και εξοπλισμο. Για τις behringer κονσολες δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα η αληθεια ειναι(και γενικοτερα για τα behringer προιοντα).Επισης αν καταλαβαινω σωστα η κιθαρα σου ειναι ακουστικη. Αν ειναι ετσι,τοτε για να δωσεις ογκο στον ηχο της κιθαρας σου, ηχογραφεις με μικροφωνο τον ηχο που βγαζει το σωμα της και οχι τον ηχο που βγαινει απο το line out της,αυτο ειναι καβαντζα για τα live σας,ειναι κριμα να χανεται ετσι ο ηχος της .Στο φορουμ υπαρχουν αρκετα θεματα για ηχογραφηση φωνης ειτε κιθαρας και για τεχνικες,και γενικοτερα για ηχογραφηση.Προσπωπικη μου αποψη,δοκιμαστε αλλη καρτα ηχου,καλυτερα μικροφωνα,και καποιος να κανει τον κοπο να πειραματιστει αρκετα με το μαστερινγκ και με τα ψιψιψονια.Δεν εχω και πολλες γνωσεις επι του θεματος αλλα αφου ασχολειστε με ηχογραφησεις καλο ειναι εσεις να κατσετε και να τα μαθετε! Υπαρχουν στο ιντερνετ πολλα χαου του με λιγο ψαξιμο....Ας πουμε πιστευω θα βοηθησει κατι για αρχη μια σειρα πο βιντεο:http://www.groove3.com/str/studio-secrets-with-krish-sharma.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ηχογραφηση εγω ασχολουμαι καθως οι αλλοι ειναι στα μουσικα οργανα...

τωρα για αλλον εξοπλισμο δεν νομιζω γτ δεν υπαρχουν χρηματα....

Κι αυτος που εχω δικος μου ειναι και θα μου μεινει στο τελος...

 

Η φωνη ας πουμε ειναι μουντη...

Ναι και οι 2 οι κιθαρες ηλεκτροακουστικες ειναι...

Καρτα ηχου δεν εχουμε αλλη..εκτος κι αν επιλεξω την on board του pc αλλα νομιζω χειροτερα θα γινουν τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγω την γνωμη μου αν και ειμαι αρχαριος...

 

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι θελει λιγο περισσοτερο δουλεια στην μιξη (ισορροπία μεταξυ φωνης και λοιπων οργανων κλπ)  και ενα αλλο μικροφωνο για φωνη σιγουρα θα βοηθουσε...

H μουνταδα που μπορει να σου ερχεται απο την φωνη μαλλον οφειλεται στο οτι ηχογραφεις με δυναμικο μικροφωνο των 10 ευρω...

Επισης εχω ερωτηση (λιγο ηλιθια) το ιντρο με την ακουστικη επιτηδες ακουγεται τοσο "παραμορφωμενο"? Εχεις χρησιμοποιησει μεσα απο το πισι distortion για την ακουστικη?

 

Ενας αλλος παραγοντας που μπορει να σε κανει να πιστευεις οτι ειναι "μουντο" ειναι οτι μπορει να το εχεις ακουσει τοσες φορες συνεχομενα προσπαθωντας να το μιξαρεις που να σου ακουγεται περιεργα. Εγω (και μαλλον και αλλοι) αυτο που παθαινω ειναι οτι οταν ακουω μια ηχογραφηση ή ακομα και ενα τραγουδι συνεχωμενα επι 3-4 ωρες μετα μου φαινεται πολυ flat και "βαρετο". Κανε διαλείμματα, ακου και αλλα πραγματα αναμεσα σε αυτα και μην προσπαθεις να τελειωσεις την δουλεια σε μια μερα σε "χ" ωρες. Αμα μιξαρεις επι 5 ωρες συνεχομενα μια μερα το πιο πιθανο την επομενη κατι να μην σου ακουγετε σωστα (ετσι πιστευω τωρα εγω...)

 

Καταλλαλα ωραια μελωδια, ωραια συνθεση! Θα θελα να το ακουσω ολο.

 

Η λυση στο θεμα πιστευω πως ειναι τουλαχιστον η αγορα ενος μεγαλου διαγραμματος πυκνωτικο μικροφωνο. Καταλαβαινω πως μπορει να ειστε στριμωγμενοι οικονομικα και για αυτο δεν σου λεω να παρεις ενα καρο εξοπλισμο αλλα αμα σκεφτεστε για ηχογραφησεις με φωνη πιστευω πως ενα πυκνωτικο (εστω και των 60-90Ε) ειναι must!

Ενα compressαρισμα - επεξεργασια επισης στην κιθαρα του ιντρο πιστευω πως επισης θα βοηθουσε... μου φαινεται λιγο παραπανω τσιριχτη απο οτι "πρεπει" (εκτος εαν αυτο ειναι το κονσεπτ και εγω δν το επιασα)

+ Ενα τραγουδι με συγχορδιες και χωρις σολο αμα το ακους πολυ συχνα νομιζω πως θα αρχισει να γινεται μουντο. Βεβαια η ολη συνθεση σας ειναι πολυ ωραια και αμα προσπαθεις να ακους το καθε track την φορα θα σου ακουγεται παλι λιγο μουντο...

 

Edit: καλυτερα η behringer παρα η on board του pc

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackforest καταρχας εννοεις μεγαλου διαφραγματος,δευτερον το distortion που λες ειναι ο θορυβος ειτε των προενισχυσεωντης καρτας ειτε του καλωδιου ειτε της εξοδου της κιθαρας ειτε τα επαγωγικα ρευματα του pc ειτε ολα μαζι.Η κιθαρα δεν εχει distortion.Γι αυτο λεω για καποια μικρη επενδυση σε εξοπλισμο,δυστυχως φιλε μου ειναι ακριβο χομπυ,αλλιως θα συμβιβαστεις με το αποτελεσμα σου.Προφανως και δεν θα πας στην onboard.Και η μιξη ειναι σημαντικο θεμα αλλα εδω εχει να κανει η ποιοτητα και η χροια του ηχου και οχι τοσο η ισορροπια μεταξυ των εντασεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε πολύ Γενικές Γραμμές.

Καταρχάς:

1ον Να γράφετε ΕΝΑΣ –ΕΝΑΣ, όχι όλοι μαζί. (είναι πολύ πιο δύσκολο το Live recording σε ηχοληψία και όχι μόνον)

2ον Στις κιθάρες, να χρησιμοποιείς για την ηχογράφηση μικρόφωνο (ένα ή και περισσότερα, τοποθετημένα διαφορετικά στο χώρο)  και επικουρικά και το line out της, για να έχεις περισσότερα ηχοχρώματα. Επίσης μπορείς να της προσθέσεις και ένα «ελαφρύ» chorus ή reverb , έτσι για να γίνει πιο glossy.

3ον Ό,τι ισχύει και για την κιθάρα, ισχύει και για τα υπόλοιπα ακουστικά όργανα.

4ον Η φωνή στη μίξη είναι πολύ ΜΠΡΟΣΤΑ και dry.

Άρα , χρησιμοποιείστε κανένα ελαφρύ «βάθος» και ισορροπείστε καλλίτερα το mix.

Οι κιθάρες και τα κρουστά ακούγονται από το υπερ- πέραν και η φωνή…πρώτο τραπέζι πίστα.

5ον H κονσόλο σου έχει 24-bit multy FX processor, χρησιμοποίησέ το.

Επίσης η κονσόλα σου έχει EQ, παίξε μαζί του να δεις τι κάνει το κάθε "κουμπάκι".

 

Επίσης:

Μπορεί να μην ξέρεις πολλά από ηχογράφηση, όπως λες, αλλά σίγουρα ξέρεις τι σου αρέσει. Παίξε με τα κουμπάκια , eq, να καταλάβεις τι κάνει το καθένα , και μετά θα βρεις αυτό που σου αρέσει.

 

Τέλος, μία χαρά είναι ο εξοπλισμός σου. Δεν φταίει αυτός, απλά θέλεις λίγο τριβή και θα το βρεις. Συνέχισε δυνατά και μην πτοείσαι.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως φταιει το οτι δουλευω με ενα προγραμμα που ειναι μονο για ομιλια;;

γιατι παταω rec και γραφονται ολα μαζι κατ ευθειαν..δεν ειναι και τοσο επαγγελματικο

 

compress(αρισμα) την κιθαρα πως να την κανω δεν εχω εξωτερικο compressor

και μεσα απο το προγραμμα θα το compress(αρει) ολο το συνολο....

Για τα μικροφωνα εψαχνα αρκετες ωρες και διαβασα απο πολλους καλες κριτικες για αυτο το σετ...

Εχω κι ενα δυναμικο shure των 30ε...Μηπως να δοκιμασω με εκεινο;;

Αν και η κοπελα που τραγουδαει μου ειχε φερει shure beta δεν ακουσα καμια διαφορα

ισα ισα δεν ειχε προενισχυση και επρεπε να ανιξω εγω το gain για να την πιασω...

 

Εχετε να προτεινετε κανενα καλο προγραμμα για rec + edit;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackforest καταρχας εννοεις μεγαλου διαφραγματος

 

Oυπς. Ναι αυτο εννοουσα :P

 

πα ακουστικά όργανα.

4ον Η φωνή στη μίξη είναι πολύ ΜΠΡΟΣΤΑ και dry.

 

+1000 (και βασικα σε οτι ειπε, σοφος o LK :P)

 

Εγω παντως (περα απο το θεμα της μιξης) πιστευω πως με ενα τετοιο http://www.thomann.de/gr/se_electronics_se_2000.htm θα εδινε κατι παραπανω στην φωνη...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου