Προς το περιεχόμενο

Προβληματική ηχογραφηση πρόβας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εχετε να προτεινετε κανενα καλο προγραμμα για rec + edit;;

http://www.reaper.fm/download.php

 

(και βασικα σε οτι ειπε, σοφος o LK :P)

 

....μη σου πώ ημί-σοφος!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως φταιει το οτι δουλευω με ενα προγραμμα που ειναι μονο για ομιλια;;

γιατι παταω rec και γραφονται ολα μαζι κατ ευθειαν..δεν ειναι και τοσο επαγγελματικο

Εχετε να προτεινετε κανενα καλο προγραμμα για rec + edit;;

 

Audicity ή Reaper (μαλλον προς το 1ο θα σου φανει πιο "λιτο")

 

compress(αρισμα) την κιθαρα πως να την κανω δεν εχω εξωτερικο compressor

και μεσα απο το προγραμμα θα το compress(αρει) ολο το συνολο....

 

Νομιζα πως την ειχες ηχογραφησει ξεχωριστα... Λαθος μου

 

Περι μικροφωνων συγκρινε μεσω του thomann τα samples που εχει στα behringer XM1800s (τα δικα σου δλδ) με αλλα πυκνωτικα μικρωφωνα να δεις διαφορα. Τα samples βεβαια σπανια αντιπροσωπευουν την πραγματικοτητα μιας και εχουν επεξεργαστει αλλα σ αυτο η διαφορα ειναι εμφανη! Π.χ συγκρινε το sample των ΧΜ1800S με του Neumann M149 (νταξει μαλλον θα σου πεσει λιγο ακριβο αυτο :P) με του Rode Nt1a.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει σιγουρα αν θελησουμε να γραψουμε ενα cd για να το δωσουμε θα παμε σε studio απλα ηχογραφουμε ετσι και γραφουμε cd και τα δινουμε στους μαγαζατορες

μπας και κανουμε κανενα Live...

 

Μεχρι στιγμης ολοι θετικοι αλλα κανεις δεν ηθελε μες τις γιορτες...

δεν μπορω να το καταλβω αυτο...

Επισης μια αλλη απορια που εχω...

 

Στην κονσολα που σας ειπα οτι εχω...Δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργουν τα monitor αν δλδ θελω να βαλω μονιτορ που θα τα συνδεσω;;εκει που λεει AUX RTN;;

Και την ενταση απο που θα την ελενχω;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κονσολα που σας ειπα οτι εχω...Δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργουν τα monitor αν δλδ θελω να βαλω μονιτορ που θα τα συνδεσω;;εκει που λεει AUX RTN;;

Και την ενταση απο που θα την ελενχω;;

 

Τα μονιτορ μπαινουν στα Main Out (Output) και για την ενταση λογικα θα σου εχει ενα κουμπακι που λεει Out

 

Eπισης μην σε περνει απο κατω αμα δεν σας καθεται κανενα live. Το οτι δεν σας ηθελαν μεσα στις γιορτες μπορει να σημαινει ή οτι ειχαν κλεισει αλλοι πριν απο εσας για live (σε αρκετα μαγαζια θελει να κλεισεις για live 5-6 μηνες πριν) ή στο οτι μπορει τις μερες των γιορτων να τους φαινοταν πολυ σκοτουρα ολη η διαδικασια και να ηθελαν λιγοτερη "βαβουρα" και τρεξιμο

 

Εδιτ: Στο site της behringer λεει πως η κονσολα ερχεται μαζι με  Audacity, Podifier, Juice, Podnova and Golden Ear  για δες τι λεει το καθενα

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν με καταλαβες..Μονιτορ δεν εννοω τα ηχεια για την ηχογραφηση για μιξαρισμα..

οταν θα στησω εννοω ενα PA γτ εκει τα κατεφερνω πολυ ποιο καλα...

στο Main out θα βαλω τα κεντρικα ηχεια τα μεγαλα και θελω και 2 μονιτορ για φωνη και οργανα στου μουσικους...

Αυτα εννοω που θα συνδεσω;;

 

Πικραμενη ιστορια το Live...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν με καταλαβες..Μονιτορ δεν εννοω τα ηχεια για την ηχογραφηση για μιξαρισμα..

οταν θα στησω εννοω ενα PA γτ εκει τα κατεφερνω πολυ ποιο καλα...

στο Main out θα βαλω τα κεντρικα ηχεια τα μεγαλα και θελω και 2 μονιτορ για φωνη και οργανα στου μουσικους...

Αυτα εννοω που θα συνδεσω;;

 

Πικραμενη ιστορια το Live...

 

Α σορρυ λαθος μου! Να σου πω την αληθεια δεν ξερω... Παντως αμα ειναι να κανεται live περνετε ολο τον εξοπλισμο σας μαζι? Συνηθως τα (σωστα) livαδικα εχουν δικιες τους κονσολες.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι ντε ολον τον εξολισμο περνουμε κονσολες ηχεια καλωδια μικροφωνα ενισχυτες βασεις ολο το πακετο...

Απο ηχεια εχουμε 2 Behringer b215xl και 2 EV SX200

Kονσολες αυτην που σου ειπα οτι εχω εγω και μια Yamaha emx 2000

Kι εναν τελικο 900watt στα 4ohm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν με καταλαβες..Μονιτορ δεν εννοω τα ηχεια για την ηχογραφηση για μιξαρισμα..

οταν θα στησω εννοω ενα PA γτ εκει τα κατεφερνω πολυ ποιο καλα...

στο Main out θα βαλω τα κεντρικα ηχεια τα μεγαλα και θελω και 2 μονιτορ για φωνη και οργανα στου μουσικους...

Αυτα εννοω που θα συνδεσω;;

 

Πικραμενη ιστορια το Live...

 

Σε 2 auxiliary sends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα! Σορρυ αμα γινομαι αδιακριτος αλλα με τετοιο εξοπλισμο ενα πυκνωτικο μικροφωνακι για ηχογραφησεις θα πρεπει να αγοραστει πιστευω...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ενταξει το παραδεχομαι εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα μας....

Αλλα να ρωτησωκ αι κατι αλλο...

Αν κανουμε καποιο live για κυριως ηχεια θα εχουμε μαλλον τα EV τα οποια θα τα εχω κανονικα συνδεδεμενα στον τελικο και απο εκει στην κονσολα...

 

Τα μονιτορ πρεπει να τα συνδεσω και αυτα στον ενισχυτη;;Δεν ειναι αυτοενισχυομενα...

Αν τα βαλω κατευθειαν στα Aux sends θα δουλεψουν η οχι;;

Εμενα η κονσολα δεν εχει πουθενα Αux sends μονο Αux Rtn

Eκει τα βαζω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου