Προς το περιεχόμενο

Συγκρίνοντας Virtual Πιάνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ενδιαφέρον, πράγματι είναι σπάνια στιγμή να έχεις δείγματα απο όλα τα όργανα συγκεντρωμένα,

 

Ηταν πολύ καλή κίνηση να μοιραστείς αυτήν την ανακάλυψη σου, με εμάς,

 

Η δικιά μου άποψη και πρίν τα ακούσω, βάση της εμπειρίας που τουλάχιστον έχω , είναι

 

1. Kurzweil

2. roland

3. Sampletank

και μετά τα υπόλοιπα κατα βούληση,

 

Για τη σειρά triton , τα default acustic piano ,δεν τα θεωρώ αισχρά, απλά τα άλλα είναι καλύτερα, και μόνο με ρυθμίσεις, η με sample βιβλιοθήκη περασμένη πάνω στις default θέσεις , κάνοντας αλλαγή δηλαδη στα oscillators , μπορείς να ακούσεις το triton να παίζει καλό ακουστικό πιάνο,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Συγκριτικό test virtual ακουστικών πιάνων μπορεί να βρεθεί και εδώ :

http://emusician.com/sftinstruments/emusic_software_eightyeights/index.html

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και εμενα που έχω παίξει και με αρκετα καλά πιανα...και με το ποταπό δικό μου...εχω να δηλώσω ότι τα περισσοτερα απο αυτά που ακουσα είχαν παααρα πολύ καλό ηχο....Βεβαια πολυ τελεια κουρδισμενα ειναι...:lol:

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως γενικά δεν δίνουν τον χαρακτηρα του πιάνο....Ειδικα στις ψιλές νοτες...(δεν ξερω αν με πιάνετε....:) )

 

Βεβαια μπορεί να είναι και η ιδέα μου...

 

Επειδη τα περισσότερα μου αρεσαν...(τι τα περισσοτερα όλα οσα ακουσα...) αυτό που δεν με αρεσε ήταν το sampletank......Επισης κάτι που ξεχωρισα ήταν τo vst της Pianoteq το οποίο δεν ήταν samples αλλά modeled piano...μονο 8mb...

 

Γενικά όλα ηταν εξαιρετικά...Επισης δεν με ενθουσιασε και τοu motif....αλλά ήταν και αυτό αρκετα καλό...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα αλλα μεταξυ των αλλων σε μια συγκριση

οταν υπαρχει η λεξη Kurzweil,τα υπολοιπα νομιζω πως λιγουλακη

Ωχριούν. :lol:

Περα απο 'κει Yamaha s90 es roland rd 700 sx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

παιδιά ποιό είναι καλό και αξιόλογο αλλά με μικρό σχετικά μέγεθος (όχι πάνω από 1 gb)?Το ni akustik piano ειναι 7 gb ενώ το steinberg the grand 2 είναι 2.

Κάτι μικρότερο εξίσου καλό όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα όρθιο silent piano της yamaha που o convoluted ήχος του από την καρτούλα δέρνει τον ακουστικό (άσε που δε ξεκουρδίζει ποτέ :D ) το μόνο κακό είναι ότι μπορώ να το ηχογραφήσω μόνο από τις εξόδους των ακουστικών.

 

πρόσφατα δοκίμασα το steinway grand d από το kontakt2 της ni και μου άρεσε αν και δε το πολυέψαξα, και δεν είναι και τεράστιο (~500 MB για να είμαι λίγο πιο συγκεκριμένος αλλά θέλει το kontakt2 sampler). εντάξει το akoustik παίζει να 'ναι αρκετά ανώτερο.

 

εγκυκλοπαιδικά για μεγακαφρίλα βγάζει και η vienna symphonic library πιάνο, bosendorfer imperial grand, μoooόνο 55 GB samples. φυσικά τα εκμηδενίζει όλα αλλά είναι για programmers, όχι για ταπεινούς πιανίστες που θέλουν plug'n'play ήχους σα και μένα. για demos:

 

http://vsl.co.at/en-us/211/412/287.vsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου