Προς το περιεχόμενο

Συγκρίνοντας Virtual Πιάνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιες ειναι οι κυριότερες χρήσεις που προτιμάς το κάθενα? Αναφέρσου σε βασικά σημεία. Μια δύο για το καθένα' date=' όχι παραπάνω.[/quote']

 

Βασικά με hardware δουλεύω κυρίως και όλοι οι ήχοι που χρησιμοποιώ είναι από hardware καθώς επίσης και οι ήχοι που φτιάχνω είναι σε hardware.Software χρησιμοποιώ όταν είμαι εκτός σπιτιού (γιατί το hardware δεν μετακινείται εύκολα) και συνήθως το chameleon,ένα από τα ωραιότερα soft synths που έχω ακούσει!!!

Γενικά μου αρέσει να ψάχνομαι και στα soft synths τύπου absynth αλλά δεν αλλάζω με τίποτα το hardware.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς physical modeling για πιάνο http://www.pianoteq.com/

 

Για ρίξτου μια ματιά. Έχει κάνει πάταγο λόγω του ήχου του και το κουλό ξες ποιο είναι; Ότι είναι μόνο 8mb πρόγραμμα 8O

 

Τσίμπα το demακι να δεις και μόνος σου :wink:

 

Βέβαια αν ξέρεις τι είναι όλα αυτά που ρυθμίζεις, τότε θα πετύχεις απίστευτους ήχους.

 

 

Τώρα αν εννοείς για physical modeling γενικότερα, το sculpture του logic θεωρείται ως 1 από τα δυνατά που παίζουν.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α... και κάτι ακόμα' date='

 

Ποιο softsynth είναι το καταλληλότερο απο όλα για physical modeling σύνθεση άραγε?[/quote']

 

Ώωωωπα!!!Δεν υπάρχει καταλληλότερο!Είναι θέμα γούστου φυσικά.Εμένα μου αρέσει το korg legacy πολύ!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο απόλα από αυτά που έχει το korg legacy;

 

Μπας και μπέρδεψες την virtual analog τεχνολογία, με την physical modeling σύνθεση;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α... και κάτι ακόμα' date='

 

Ποιο softsynth είναι το καταλληλότερο απο όλα για physical modeling σύνθεση άραγε?[/quote']

 

Και το Tassman!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάλι ρε παιδιά θεωρώ πολύ ανώτερα τα hard σε physical modeling (όχι μόνο για πιάνο) Βασικά δε με ενδιαφέρει τόσο να πετύχω το τέλειο πιάνο.

 

Πιστεύω οτι μηχανές σαν τις radias, moss, VL δεν πιάνονται εύκολα από soft. Bέβαια αυτό είναι προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου