Προς το περιεχόμενο

Πως επιλέγουν οι επαγγελματίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πολύ συζήτηση γίνεται σχετικά με "all-around" κιθάρες, "ποια είναι η καλύτερη κιθάρα που μπορώ να πάρω με τα χρήματά μου", "το καλό ράγμα κοστίζει", "θα τις βάλω μαγνήτες και θα τη στείλω στον ¶ρη", κλπ, θα άξιζε να σκεφτούμε πως επιλέγουν τελικά όργανα οι κορυφαίοι παίκτες.

 

Η γνώμη μου είναι πως όποιον "πειραματισμό" είναι να κάνουν οι επαγγελματίες, τον κάνουν όσο είναι ακόμα... ερασιτέχνες!

 

Τελικά θα καταλήξουν σε μια κιθάρα που είναι "αυτό που τους βολεύει". Και που πιθανώς τα χαρακτηριστικά της να μην εντυπωσιάζουν (εννοώ ότι οι μαγνήτες δεν θα είναι φτιαγμένοι με την τελευταία τεχνολογία της NASA, τα μεταλλικά μέρη δεν θα είναι από κράματα τιτανίου και το σώμα δεν θα είναι από Τίμιο Ξύλο...).

 

Παραδείγματα;

 

Ο Satch και οι Ibanez του. Μπράτσο και σώμα που τον βολεύει στο παίξιμο, μαγνήτες που κατασκευάστηκαν γι'αυτόν απ'τη Dimarzio και τίποτε άλλο ιδιαίτερο

 

Ο Vai και οι Jem του. Πρακτικά όμοια με παραπάνω.

 

Ο Lukather και η MusicMan Luke.

 

Βλέπουμε ότι γενικώς πρόκειται για απλά, καλοκατασκευασμένα όργανα. Τίποτα παραπάνω ή λιγώτερο. Σαφώς δεν πρόκειται για "αεροπλάνα"!

 

Και επέλεξα παραδείγματα μουσικών που πραγματικά χρησιμοποιούν τα όργανα που φέρουν το όνομά τους.

 

Πλέον σήμερα μπορεί κανείς να επεξεργαστεί σε τόσο βάθος τον ήχο του, που δεν έχει νόημα να μιλάμε για τη διαφορά που κάνει αν το μπράτσο είναι από walnut ή paduck ή φελιζόλ.

 

Και πριν βιαστεί ο καθένας να αγοράσει ένα signature όργανο για να μοιάσει στο ίνδαλμά του, ας μην ξεχνάει 2 πράγματα:

 

1) Ο ήχος είναι στα δάκτυλα.

2) Ο επαγγελματίας έχει την πολυτέλεια να χρησιμοποιήσει ό,τι θέλει στο στούντιο αν χρειαστεί "κάτι άλλο" στον ήχο του.

 

My 2c anyway. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς με τι παίζουν οι διάσημοι κιθαρίστες. τους τα χώνουν χοντρά για να παίζουν με αυτές τις κιθάρες και τους ενισχυτές για να τα διαφημίσουν.

Αυτό που κοιτάει ενας επαγγελματίας είναι να έχει μια κιθάρα ξεκούραστη στο χέρι και φυσικά με ήχο που ταιριάζει στο κάθε κομμάτι(γιαυτο και έχει πάνω από μια κιθάρα) και ποτέ το όνομα της.

 

¶λλοι πάλι προτιμούν χειροποίητες από γνωστούς τεχνίτες πχ. βραχατης κλπ..

Δεν είναι οι καλύτερες κιθάρες στον κόσμο οι fender,είναι όμως οι διασημότερες..

Ο ήχος και η αίσθηση είναι σίγουρα υποκειμενικό θέμα αλλά η ποιότητα κατασκευής και η τεχνολογία είναι αντικειμενικό.και εκεί στηρίζω την άποψη μου..

 

Είναι γνωστό εξάλλου πως πολλοί γνωστοί κιθαρίστες γράφουν με άλλες κιθάρες και φωτογραφίζονται με άλλες..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς με τι παίζουν οι διάσημοι κιθαρίστες. τους τα χώνουν χοντρά για να παίζουν με αυτές τις κιθάρες και τους ενισχυτές για να τα διαφημίσουν.

Αυτό που κοιτάει ενας επαγγελματίας είναι να έχει μια κιθάρα ξεκούραστη στο χέρι και φυσικά με ήχο που ταιριάζει στο κάθε κομμάτι(γιαυτο και έχει πάνω από μια κιθάρα) και ποτέ το όνομα της.

...

Είναι γνωστό εξάλλου πως πολλοί γνωστοί κιθαρίστες γράφουν με άλλες κιθάρες και φωτογραφίζονται με άλλες..

Εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι αν αγόραζα μια PRS Santana,

1ον δε θα ακουγόμουνα σαν αυτόν (εκτός και αν έκανα...μεταμόσχευση δακτύλων...) και

2ον γιατί η signature κιθάρα του δε νομίζω να είναι πανομοιότυπη με αυτή που έχει πραγματικά ο Carlos...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να την αγορασε και ο santana απτον thomann για να του ερθει πιο φτηνα??η μηπως το γεγονος οτι η prs πουλαει σαν τρελη χαρη σ'αυτον,δεν επιρεαζει και την δικη του τσεπη ??ασ'μη γελιομαστε...

εγω παντως εχω δει αρκετους καθηγητες και session να παιζουν με τις ακριβες cort..αν θελετε με πιστευτε..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς με τι παίζουν οι διάσημοι κιθαρίστες. τους τα χώνουν χοντρά για να παίζουν με αυτές τις κιθάρες και τους ενισχυτές για να τα διαφημίσουν.

Αυτό που κοιτάει ενας επαγγελματίας είναι να έχει μια κιθάρα ξεκούραστη στο χέρι και φυσικά με ήχο που ταιριάζει στο κάθε κομμάτι(γιαυτο και έχει πάνω από μια κιθάρα) και ποτέ το όνομα της.

 

¶λλοι πάλι προτιμούν χειροποίητες από γνωστούς τεχνίτες πχ. βραχατης κλπ..

Δεν είναι οι καλύτερες κιθάρες στον κόσμο οι fender' date='είναι όμως οι διασημότερες..

Ο ήχος και η αίσθηση είναι σίγουρα υποκειμενικό θέμα αλλά η ποιότητα κατασκευής και η τεχνολογία είναι αντικειμενικό.και εκεί στηρίζω την άποψη μου..

 

Είναι γνωστό εξάλλου πως πολλοί γνωστοί κιθαρίστες γράφουν με άλλες κιθάρες και φωτογραφίζονται με άλλες..[/quote']

 

Μα... :? δεν διαφωνούμε... εξάλλου τα παραδείγματα που ανέφερα αφορούν μουσικούς που πραγματικά αυτά τα όργανα χρησιμοποιούν, δεν είναι ότι τους τα "χώνουν" (ή όχι μόνο αυτό...).

 

Δηλαδή πιστεύεις πως το γεγονός ότι ο DiMeola χρησιμοποιεί Ovation εδώ και... έναν αιώνα, οφείλεται στο ότι "του τα χώνει" η εταιρεία; Αντίθετα, το γεγονός ότι βγήκε signature μοντέλο προέκυψε από την "πίστη" του μουσικού στην εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω δει αρκετους καθηγητες και session να παιζουν με τις ακριβες cort..αν θελετε με πιστευτε..

 

@#%$&!! :evil: :evil: :!: Έβγα έξω ρέ να τα πούμε σαν άντρες !!!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω δει αρκετους καθηγητες και session να παιζουν με τις ακριβες cort..αν θελετε με πιστευτε..

 

@#%$&!! :evil: :evil: :!: Έβγα έξω ρέ να τα πούμε σαν άντρες !!!

:D ...δεν εχω λογο να πω ψεματα...εχω??λιγο πολυ,12 χρονια νταλαβεριζομαι με μουσικους και συγκροτηματα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το δούμε λίγο απο τη μεριά μας.Αν εξαιρέσεις οτι μας λείπει η εμπειρία(για τους νεαρούς της παρέας)Τα κριτήρια μας δεν διαφέρουν και πολυ απο αυτά των επαγγελματιών.Θέλουμε μια κιθάρα να μας κάθεται καλα στο χέρι να μας αρέσει ο ήχος και η αίσθηση και φυσικά να νιώθουμε ευχάριστα παίζοντας με αυτή.Εκτός αν υπάρχει κάποιος που θέλει η κιθάρα του να ψήνει τοστ :!: :D :!:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το δούμε λίγο απο τη μεριά μας.Αν εξαιρέσεις οτι μας λείπει η εμπειρία(για τους νεαρούς της παρέας)Τα κριτήρια μας δεν διαφέρουν και πολυ απο αυτά των επαγγελματιών.Θέλουμε μια κιθάρα να μας κάθεται καλα στο χέρι να μας αρέσει ο ήχος και η αίσθηση και φυσικά να νιώθουμε ευχάριστα παίζοντας με αυτή.Εκτός αν υπάρχει κάποιος που θέλει η κιθάρα του να ψήνει τοστ :!: :D :!:

 

Νομίζω πως οι περισσότεροι γουστάρουν την κιθάρα τους με... ποδιά και φακιόλι !! Στην αρχή τουλάχιστον, οι περισσότεροι θέλουν το όργανο τους (!!) να μπορεί να κάνει τα πάντα, ακόμη κι αν οι ίδιοι δεν μπορούν :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν υπάρχει κάποιος που θέλει η κιθάρα του να ψήνει τοστ :!: :D :!:

ε οχι και να ψηνει τοστ...ας μην ειμαστε υπερβολικοι..

αλλα με εναν midi μαγνητη συνδεμενο στην γραμμη τηλεφωνου να παραγγελνει καμια πιτσα οταν παιζοντας ξεχνιομαστε και μας πιανει πεινα,δεν θα ηταν ασχημα... :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου