Προς το περιεχόμενο

Ποιά η σωστή σειρά στα πετάλια μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης κατι που αξιζει να δοκιμασεις ειναι το phaser πριν τα fuzz/overdrives/distortion

 

αυτο το δοκιμασα και μου "ξινισε" λιγο...μπορει ισως επειδη δεν το εχω συνηθισει...Πάντως με ενα fuzz πριν και μετα το wah εχω πολύ καλύτερο ήχο απο πριν που ειχα τα fuzz σε σειρα...

 

@bloody:Το '69 όντως ακούγεται αισθητα καλύτερα όταν ειναι πρωτο στην αλυσίδα!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ' αρχήν χαίρομαι πολύ που σου αρέσει! Και κατά δεύτερον χαίρομαι επίσης που δεν άκουγα μόνο εγώ βελτίωση! Τώρα πες μου ότι ακούγεται καλύτερα και με ψιλοψόφιες μη αλκαλικές μπαταρίες και θα πάμε κι οι δυο παρέα στο... τρελοκομείο!!!  ;D ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ' αρχήν χαίρομαι πολύ που σου αρέσει! Και κατά δεύτερον χαίρομαι επίσης που δεν άκουγα μόνο εγώ βελτίωση! Τώρα πες μου ότι ακούγεται καλύτερα και με ψιλοψόφιες μη αλκαλικές μπαταρίες και θα πάμε κι οι δυο παρέα στο... τρελοκομείο!!!  ;D ;D ;D

 

Οι μπαταρίες είναι στο τελειωμα τωρα και παρατηρώ ότι ΧΩΡΙΣ να πειραξω τα τοουν και βολιουμ της κιθάρας βγαίνει ένας πολύ ζεστός ΦΑΖΙΖΩΝ-ΟΒΕΡΝΤΡΑΙΒ ήχος ο οποίος είναι καθόλα ΒΙΝΤΑΤΖΙΑΡΙΚΟΣ...και μιλάει κιόλας

Ive been waiting so long

To be where Im going

In the sunshine of your looooooooooooooooooooooooooooove.

 

TI TI RI TI

TI RA RA TON TON TON

TI TI RI TI

TI RA RA TON TOOOON TON!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα, μιας και δεν είναι τελείως άσχετο αυτό που με βασανίζει.

 

  Έχω τα εξής πετάλια συνδεδεμένα με τη σειρά αυτή:

Boss TU2>Route 66>cry baby wah>Big Muff>

>Boss DS1 (Japan)>T-rex tremster>MXR phase 90>EH Electric Mistress>

>Dunlop Volume pedal>H2O>AMP VOX AC15CC1X

 

Το πρόβλημα το έχω με το cry baby. Στη σειρά που το έχω τοποθετήσει, δηλ. μετά το Route 66 και πριν το muff και το DS1, εμφανίζει μεγάλο εύρος wah (μεγαλύτερο από ότι θα επιθυμούσα) στο overdrive του 66 και μικρό (πολύ μικρότερο από ότι θα επιθυμούσα) στις "βρομιές" του muff και του DS1.

Είναι τόσο λάθος η σειρά που τα έχω συνδέσει?

Σας ευχαριστώ

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα  wah πάνε πριν από όλες τις παραμορφώσεις.. βασικά έτσι φτιάχτηκαν για να λειτουργούν! (δεν αποκλείω όμως τους πειραματισμούς). από κει και πέρα 2 πράγματα μπορώ να φανταστώ.. :)

 

1 φταίει το cry baby που στην κανονική του θέση (πρίν τα dist) έχει μικρό εύρος, μιας που κι εμένα μου φαίνεται σχετικά μικρό το εύρος του σε σχέση με άλλα wah.. ;D

 

2 μπορεί έχοντας συνηθίσει τον ήχο του wah με τεράστιο εύρος μετά το 66 (μετά από κάποιο overdrive dist τα wah σταματούν να είναι wah και είναι πλέον tone controls περισσότερο) να σου φαίνεται μικρό το κανονικό του εύρος.. :-\

 

Επίσης είναι γνωστό ότι με τα fuzz και γενικά με πολύ πριμαριστές παραμορφώσεις ένα wah χάνει κάτι απ το εύρος του.. ;)

 

Ελπίζω να βοήθησα! ;D ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

if_it_is  σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.

Έχεις απόλυτο δίκιο, πράγματι μετά το 66 ακούγεται σαν tone control περισσότερο παρά σαν wah. Αν του αλλάξω θέση στην αλυσίδα και το τοποθετήσω πριν το 66, πόσο αρνητικά θα επηρεάσει αυτό τον κομπρέσορα, αφού το Route 66 - όπως θα γνωρίζετε - είναι 2 σε 1 πετάλι (compressor - overdrive) ?

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Οπ! ξεχασιάρης!

 

http://www.guitarplayer.com/pop-up.aspx?content_id=35211&section_code=2

 

εδώ εννοούσα!

 

επειδη αυτο το link δεν λειτουργει πλεον ξερει καποιος καποιο παρομοιο για να διαβασω λιγο?

ευχαριστω!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη αυτο το link δεν λειτουργει πλεον ξερει καποιος καποιο παρομοιο για να διαβασω λιγο?

ευχαριστω!

 

Kοίτα .. Ενα πολύ καλο site που μπορεις να διαβαζεις ωρες ατελειωτες ειναι το

 

www.amptone.com

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοίτα .. Ενα πολύ καλο site που μπορεις να διαβαζεις ωρες ατελειωτες ειναι το

 

www.amptone.com

 

ευχαριστω! ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου