Προς το περιεχόμενο

Ποιά η σωστή σειρά στα πετάλια μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε η στιγμη (που όλοι περιμένατε :P) να αποκτήσω καινουριο ενισχυτή...

Κάτοχος του Peavey Valve King Royal 8 και ΠΟΛΥ ικανοποιημένος απο αυτόν...Έχοντας δοκιμασει όμως και αρκετούς άλλους -"φθηνούς" και "ακριβούς"- ενισχυτές κατέληξα στην αγορά του fender pro junior από το www.dv247.com (με shipping costs 335E)...Έχω διαβάσει άπειρες κριτικές,άπειρα σχόλια και φυσικά και εδώ στο noiz τα περισσότερα σχετικά threads...Το σημαντικότερο ειναι οτι έχω παίξει με αυτόν τον ενισχυτή πολλές ώρες οποτε ειμαι σιγουρος για την αγορά του!

 

Τώρα το θέμα που με απασχολεί(καθως ελπίζω οτι έχω "αναβαθμιστει" και στα ακουσματα και στο παιξιμο) είναι να βάλω σε μια σωστή σειρά τα πετάλια μου ώστε να βγάζω αξιοπρεπέστερο ήχο με το πολυ καλό(για μένα και την ενασχόληση μου) εξοπλισμό μου!!Είναι λογικό να είναι υποκειμενικο το στήσιμο αλλά θα ήθελα κάποιους γενικούς κανόνες(αν υπάρχουν) της συνδεσμολογιας και συμβουλές!!

 

Παραθέτω με σειρά σύνδεσης τα πετάλια μου:

 

Morley II Pro Series Wah

Digitech Bad Monkey Tube Overdrive

Boss PH-2 Super Phaser

Boss PN-2 Tremolo

Toadworks Mad Dog Fuzz

Fulltone '69 Fuzz

Boost D.L.A analog delay

 

Η κύρια κιθάρα μου είναι η Fender Classic Player 60's Strat(thnx Ηλία ;)) και για πιο "βρώμικα" ακούσματα η Squier Tele Custom II με τους P-90...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά που έχεις τα εφέ σου είναι μια χαρά κατα την ταπεινή μου άποψη.

Μόνο σκέψου την προσθήκη ενός compression και ενος gate.

Το πρώτο πρίν το Digitech Bad Monkey Tube Overdrive και το δεύτερο μετά.

Απλά το αναφέρω καθώς με single coils ίσως να θές να "σφίξεις" λίγω τον ήχο και να συμμαζέψεις μια ενδεχόμενη βαβούρα.

Φιλικά πάντα και υπενθυμίζω πως αυτό είναι απλά μια άποψη!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα δύο fuzz πριν απ το phaser και το tremolo.. είναι λογικό το σήμα να παραμορφώνεται πρώτα και μετά να οδηγείται σε time-based ή volume-based effects.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έβαζα το ένα φαζ πρώτο, μπροστά απο όόόλα!

 

αλλά επειδή κάθε ενας που θα γράψει εδώ θα χει και ένα διαφορετικό συνδυασμό να σου πει, ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ μόνος και αποφάσισε. Ξέρεις τι ήχους θες να βγάλεις καλύτερα από τον καθένα μας! ;)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Morley II Pro Series Wah

Digitech Bad Monkey Tube Overdrive

Boss PH-2 Super Phaser

Boss PN-2 Tremolo

Toadworks Mad Dog Fuzz

Fulltone '69 Fuzz

Boost D.L.A analog delay

 

Το 69 (και μάλλον όλα τα fuzz) αρέσκονται στην πρώτη πρώτη θέση, αμέσως μετά τους μαγνήτες γιατί θέλουν οπωσδήποτε να τους "βλέπουν" πρώτα, ειδικά το 69 που το λέει και στις οδηγίες ότι αν του βάλεις buffered ή γενικά μη true bypass πετάλια πριν, δυσανασχετεί πολύ.

 

Υπάρχει μεν η δυνατότητα να βάλεις πριν από ένα fuzz ένα wah, αλλά πολλές φορές βγαίνει τσίριγμα & αυτό είναι ένα πρόβλημα που υφίσταται εδώ και 40 ακριβώς χρόνια. Για αυτό το σκοπό χρειάζεσαι ένα FoxRox Retrofit. Koίτα εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=10476.msg138880#msg138880

 

Oπότε για να μην πολυλογώ:

69 --> Wah --> Mad Dog Fuzz --> Bad Monkey OD --> Phaser --> Tremolo --> Delay

 

ή αν τροποποιήσεις το wah σου, βάλτο πριν το 69 και μετά τα ίδια. Γενικά τα fuzz είναι πολύ ευαίσθητα στο overloading (δλδ αν τους παρέχεις ένα δυνατό σήμα από άλλα πετάλια πριν) αλλά τα overdrives δεν καταλαβαίνουν και πολλά, οπότε μπορείς να πειραματιστείς και με τους ήχους τoυ ενός ή του άλλου fuzz επάνω στο ανοιχτό Bad Monkey, με ήπια volume και gain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank you guys...Θα τα δοκιμασω...

@dizzypsycho:Πιστευω πως ενας compressor θα χρειαστει αλλα οχι προς το παρον

@bloody_sunday:Όντως αυτή η σειρα ειναι καλύτερη γιατι περιλαμβανει φαζ και ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ το wah οποτε εχω "περισσοτερες" ηχητικές επιλογες this way...!!Πάντως το '69 μιστερ μπλαντυ ειναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΟ...και με το ειδικο trimmer στο εσωτερικο του κανει θαύματα!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες γενικούς κανόνες κοίτα εδώ..

Μαζί με τα distortion βάλε και τα fuzz και overdrives.. ;)

 

Οπ! ξεχασιάρης!

 

http://www.guitarplayer.com/pop-up.aspx?content_id=35211&section_code=2

 

εδώ εννοούσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.dv247.com (με shipping costs 335E)...Έχω διαβάσει άπειρες κριτικές,άπειρα σχόλια και φυσικά και εδώ στο noiz τα περισσότερα σχετικά threads...

 

Τι τιμές είναι αυτές!!! Το Yamaha MM6, 509 στον thomman, 403 sto DV247!!! Φανταστικά!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τιμές είναι αυτές!!! Το Yamaha MM6, 509 στον thomman, 403 sto DV247!!! Φανταστικά!!!

 

Όντως!!Το μόνο αρνητικο κατ' εμε ειναι οτι ο μονος τροπος πληρωμης ειναι πιστωτικη...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου