Προς το περιεχόμενο

Bridge μαγνήτη για ibanez rg370


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους.Λοιπόν είμαι έτοιμος να αλλάξω τον brige μαγνήτη αφού με το καλό τελιώσουν οι εξετάσεις.Είμαι με μία ibanez rg370 όπως έχω ξανααναφέρει.Παίζω metal(metallica,mop album και load) και διάφορα γνωστά rock(.Οι μαγνήτες που μου πρότειναν είναι οι ακόλουθοι...

emg 81 αυτός που είναι με τα ηλεκτρικά μαζί.

duncan distortion

dimarzio super distortion

duncan tone zone

Ποιές οι διαφορές του και ποιόν πρέπει να επιλέξω μιας και είμαι τελείως ασχετος΄?Άλλες επιλογές?.Επειδή δεν θέλω να με μπερδέψετε περισσότερο  ???αποφασίστε όλλοι μαζι ποιον θα παρω για να τελιώσουν όλλα με αυτό το θέμα :-* :-* :-*.ευχαριστώ!

                                                                                                 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν βάλεις Emg θα μπλέξεις πάρα πολύ άσχημα γιατί θα πρέπει να αλλαχτούν και οι υπόλοιποι μαγνήτες σου σε active όπως ο Emg. Τον λόγο δεν τον θυμάμαι, νομίζω κάτι παίζει με διαφορές στα ποτενσιόμετρα που χρησημοποιούν οι active με αυτά που χρησημοποιούν οι passive. Ασε που θα πρέπει να σου σκάψουν την κιθάρα για να χωράει η μπαταρία στην κιθάρα (αν δεν χωράει ήδη).

Από την άλλη οι Emg είναι και αυτοί που χρησημοποιούν οι μετάλικα οπότε αν θες να πλησιάσεις στον ήχο τους θα πρέπει να βάλεις εκείνους.

Μια συμβιβαστική λύση είναι να βάλεις τον D activator της Dimarzio που λέει οτι έχει τα στοιχεία των active (Emg κλπ) χωρίς όμως να είναι ενεργοί μαγνήτες και να χρειάζονται όλα αυτά τα μπλεξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η τον X2N Dimarzio η τον Dimebucker απο SH-13.Θα τους προτιμούσα απο αυτούς που αναφέρεις πλην του EMG που είμαι φανατικός χρήστης του ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διορθωσουλα για να μην μπερδευτεις, ο tone zone ειναι dimarzio. Και σαν ηχος ειναι ας πουμε πιο μοντερνος απο τον super distortion. Τον εχω στην ibanez μου αρκετα χρονια.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ drummer είμαι αλλα σε μία απ ότι ακούω απο τον κιθαρίστα της μπάντας μου π γενικώς μας αρέσουν οι Metallica κτλ σαν ήχος υπάρχουν κ passive EMG [EMGHZ] όπως και ο καινούριος Seymour Duncan Blackout που άν και passive ο ήχος τους πλησιάζει κατα πολύ τους EMG 81. (Εϊναι δηλαδή η passive έκδοση των 81 με λίγα λόγια οπότε με αυτούς αποφεύγεις την φασαρία που θα είχες αν η κιθάρα σου δν ''χωράει'' active)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ drummer είμαι αλλα σε μία απ ότι ακούω απο τον κιθαρίστα της μπάντας μου π γενικώς μας αρέσουν οι Metallica κτλ σαν ήχος υπάρχουν κ passive EMG [EMGHZ] όπως και ο καινούριος Seymour Duncan Blackout που άν και passive ο ήχος τους πλησιάζει κατα πολύ τους EMG 81. (Εϊναι δηλαδή η passive έκδοση των 81 με λίγα λόγια οπότε με αυτούς αποφεύγεις την φασαρία που θα είχες αν η κιθάρα σου δν ''χωράει'' active)

 

Όχι παιδιά...Αν είναι να πάρεις passive δεν παίρνεις EMG.Έκαστος στο είδος του και ο EMG στους active ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχουν κάποια clips που μπορώ να τα συγκρίνω?γιατι με τον ήχο του youtube και τις διαφορετικές κιθάρες που χρισημοποιούνε δεν βγάζω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ drummer είμαι αλλα σε μία απ ότι ακούω απο τον κιθαρίστα της μπάντας μου π γενικώς μας αρέσουν οι Metallica κτλ σαν ήχος υπάρχουν κ passive EMG [EMGHZ] όπως και ο καινούριος Seymour Duncan Blackout που άν και passive ο ήχος τους πλησιάζει κατα πολύ τους EMG 81. (Εϊναι δηλαδή η passive έκδοση των 81 με λίγα λόγια οπότε με αυτούς αποφεύγεις την φασαρία που θα είχες αν η κιθάρα σου δν ''χωράει'' active)

 

Όχι παιδιά...Αν είναι να πάρεις passive δεν παίρνεις EMG.Έκαστος στο είδος του και ο EMG στους active ;)

δηλαδή απορρίπτω τους passive που ΄μοιάζουν΄με active?  πρώτα από ολα δεν έχω καταλάβει την γενική διαφορά του ήχου τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν απορίτπτεις αυτό που είπες.Απλώς οι EMG είναι γνωστοί για τα active σετ τους.Έχουν πείρα να στο πω έτσι στην κατασκευή τέτοιων μαγνητών και τα καταφέρνουν περίφημα.Εγώ ο ίδιος η αλήθεια έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο την απόδοση τους.Αν ήθελα όμως passive θα κοιτούσα άλλη εταιρία.Τώρα η διαφορά που ρώτησες...

 

Συνήθως ένας active έχει πολύ μεγαλύτερη έξοδο πράγμα που τον καθιστά άχρηστο τελείως ίσως για καθαρά αλλά ιδανικό για γκαζωμένες καταστάσεις ειδικά για μέταλιές ;) Όχι ότι οι passive υστερούν.Κάθε άλλο.Ο λόγος να προτιμήσεις active θα είναι αν είσαι πολύ κάφρος και αν θες αθόρυβους εντελώς τους μαγνήτες σου(έχουν και αυτό το πλεονέκτημα οι EMG).Τώρα στα λέω πολύ γενικά.Στην πράξη μπορει εσένα να σου φανεί διαφορετικά.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους ακούσεις αν είναι αυτό εφικτό ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου