Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Mogami 2792


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.αγορασα  10 μετρα μικροφωνικο καλωδιο mogami 2792  πριν λιγες μερες και εχω μεγαλο προβλημα.μολις βαζω phantom power εχω πολυ θορυβο στο καναλι του μικροφωνου.μολις το βαλω στα ηχεια μου (ενεργα) δουλευει πολυ καλα.χωρις noise.εκανα και την αποπειρα να το κανω 5 μετρα αλλα ο θορυβος αυξηθηκε.στη σελιδα της η mogami το πουλαει σαν mic cable.οι κολλησεις ειναι πολυ καλες και στα xlr βυσματα το 1 παει στο 1 (γειωση), το 2 στο 2 (κοκκινο) και το 3 στο 3 (ασπρο).οποιος μπορει ας με βοηθησει.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε άλλο Mic ή/και άλλο καλώδιο. Μήπως είναι χαλασμένο το phantom? Eίναι σίγουρα τα καλώδια στα σωστά pins και από τις δυο μεριές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα το μικροφωνο με αλλο καλωδιο και phantom power και δουλευει αψογα.το καλωδιο στα pins οπως ειπα και πιο πανω ειναι σωστα κολλημενο και απο τις δυο πλευρες και τσεκαρισμενο με το πολυμετρο οτι δεν βραχυκυκλωνει πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,το σ/κ ανακαλυψα τι προβλημα ειχε το καλωδιο.αρχικα ηταν 10 μετρα.το εκοψα στα 5 μετρα οπου το μισο καλωδιο δουλευει

χωρις προβλημα και το αλλο μισο ειχε παρα πολυ θορυβο.τα 5 μετρα που ειχαν το θορυβο τα εκοψα στη μεση.

το μισο δουλευει και το αλλο οχι.

τα 2.5 μετρα τωρα τα ξαναεκοψα στη μεση και αυτη τη φορα ειχαν και τα δυο θορυβο.για να μην σας κουραζω πολυ το πολυμετρο

εδειξε σε 1,25 μετρα καλωδιο μικροφωνου την εξης αντισταση:6 ΚΩ και κατι παραπανω,που σημαινει οτι το καλωδιο βραχυκυκλωνει

σε καποιο σημειο.

απο πεισμα και μονο ανοιξα το καλωδιο για να δω πως ειναι εσωτερικα.τετοια προχειροκατασκευη δεν εχω ξαναδει

στο πιο φτηνο καλωδιο μικροφωνου που υπαρχει.

Οταν επικοινωνησα με τον κυριο Λάιο για το προβλημα μου ειπαν το εξης:το καλωδιο αποκλειεται να εχει προβλημα,

ειναι δυνατον?δεν εχεις κανει σωστα τις συνδεσεις μου λεγαν κι επειμεναν.μιλαμε για μια εταιρεια κορυφαια και στο τελος

μου ειπαν και ειρωνικα:οταν μαθεις τι προβλημα υπαρχει ελα να μας πεις κι εμας.

ξεχασα να σας πω οτι το πληρωσα 4 ευρω το μετρο τη στιγμη που στο εξωτερικο εχει 1,50 δολλαρια το μετρο.(www.redco.com)

και η αποδειξη δεν εγραφε οτι αγορασα καλωδιο αλλα κατι βυσματα.δεν ειπα κατι γιατι την ειδα στο σπιτι πολυ αργοτερα.

Για να τελειωνω,αμφιβαλλω παρα πολυ αν το καλωδιο ειναι original γιατι υποτιθεται οτι καθε σοβαρη εταιρεια κανει ελεγχους

στα καλωδια πριν βγουν στην αγορα.

Σημερα κιολας θα στειλω mail στην ιδια τη Mogami για να μου πει κι εκεινη την αποψη της και ειμαι διατεθιμενος να τους στειλω

και τα 1,25 μετρα καλωδιο που εχει προβλημα να το διαπιστωσουν και οι ιδιοι.

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου