Προς το περιεχόμενο

προηχογραφημένα σε live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

κανά 2 treads που διάβασα δε με βοήθησαν και πολύ. :(

 

επειδή με την μπάντα μου θα θέλαμε να αποδώσουμε live κάποια προηχογραφημένα θέματα (λούπες, κιθάρες έξτρα, σύνθια μίνθια ή ό,τι άλλο προκύψει) από αυτά που γράφουμε σπίτι, και δεδομένου ότι προς το παρών λ7 για laptop δεν υπάρχουν, μήπως κανείς θα μπορούσε να μου πει 5 πράματα για τα dat και το πως θα μπορούσε ένα dat να χρησιμοποιηθεί για αυτό το σκοπό?

 

επίσης, υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να παιχτούν live τα προηχογραφημένα μέρη?

 

επειδή είμαστε και διαβαστερά παιδιά :), αν έχετε να προτείνετε και κανένα link για έξτρα διάβασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνώμη μου είναι (χωρίς να ξέρω πολλά) ότι όταν θες να κάνεις τέτοια πράγματα γενικώς η καλύτερη λύση είναι το laptop. Το πρόβλημα δεν είναι η τιμή του (μάλλον η φτηνή λύση είναι), αυτό που εγώ φοβάμαι ειναι μη σου πετάξει κανένα blue screen στη μέση του κομματιού κ τρέχεις κ δε φτάνεις!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια λύση είναι να γράψεις τα playback μέρη μονοφωνικά στο Right κανάλη και ένα μετρονόμο στο Left και να τα παίζεισ απ΄το ipod. Δηλαδή, απ'το Right θα δίνεις στο PA και απ΄το Left θα ακούει ο drummer στα ακουστικά του. Πιο σίγουρο από laptop, αλλα δε μπορείς να κάνεις αλλαγές την ωρα του live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια λύση είναι να γράψεις τα playback μέρη μονοφωνικά στο Right κανάλη και ένα μετρονόμο στο Left και να τα παίζεισ απ΄το ipod. Δηλαδή, απ'το Right θα δίνεις στο PA και απ΄το Left θα ακούει ο drummer στα ακουστικά του. Πιο σίγουρο από laptop, αλλα δε μπορείς να κάνεις αλλαγές την ωρα του live.

 

ευχαριστώ :)

ναι, το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά με προβλημάτιζε το γεγονός ότι θα είναι μονοφωνικά. για προηχογραφημένα φωνητικά ή κιθάρες φαντάζομαι θα είναι οκ, αλλά για συνθς και άλλες loopes?

ρώτησα για το dat γιατί φανταζόμουν -χωρίς να ξέρω- ότι θα έχει περισσότερες από μία εξόδους (συμπεριλαμβανομένης και μίας που θα είναι ο μετρονόμος). δεν ξέρω αν υπάρχει συσκευή που να το κάνει αυτό ή κάποιου είδους player και για αυτό θα ήθελα να ψάξω λίγο τις τεχνικές λεπτομέρειες και τις δυνατότητες του dat.

 

menelaos, σίγουρα με το laptop στημένο και μια κάρτα ήχου με πολλές εξόδους θα είναι καλύτερα. Ακόμα και στην πρόβα, το κουβαλάς και πειράζεις τους ήχους σου επί τόπου. (π.χ. στο qbase)

Αλλά ψάχνω μία οικονομικότερη λύση, προς το παρών τουλάχιστον, γιατί θέλω να κρατήσω και κανένα μισθό ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι (χωρίς να ξέρω πολλά) ότι όταν θες να κάνεις τέτοια πράγματα γενικώς η καλύτερη λύση είναι το laptop. Το πρόβλημα δεν είναι η τιμή του (μάλλον η φτηνή λύση είναι), αυτό που εγώ φοβάμαι ειναι μη σου πετάξει κανένα blue screen στη μέση του κομματιού κ τρέχεις κ δε φτάνεις!!! :)

Τι να παθει ρε σιγα...Πρεπει να σαι πολυ γκαντεμης  :P .Απλα θα εχεις ενα σχετικα φτηνο λαπτοπ φορμαρισμενο και μονο γιαυτον τον σκοπο καλυτερα οποτε και χωρις ιους.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα ηχητικά μέρη είναι ρυθμικά τότε οπωσδήποτε ο ντράμμερ πρέπει να παίζει με μετρονόμο.

Από εκεί και πέρα μπορεί ο πληκτράς να έχει κάποιο sampler και να φορτώσει τα θέματα, το καθένα σε κάποιο πλήκτρο και να παίζει την κατάλληλη στιγμή το αντίστοιχο θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που εγώ φοβάμαι ειναι μη σου πετάξει κανένα blue screen στη μέση του κομματιού κ τρέχεις κ δε φτάνεις!!! :)

 

Γι αυτό: Apple Macbook. Γρήγορο, μικρούλι, κόζικο (αφού είναι για live), και προπάντως αξιόπιστο. Απο 1060 ευρώ (μεταχειρισμένο απο 650-700) . Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι (σοβαροί) DJ's όταν πρόκειται για υπολογιστή σε live προτιμούν πάντα Apple λόγω αξιοπιστίας.

 

Αυτά αν αποφασίσεις τελικά να κινηθείς στη λύση λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

πληκτράς είναι ο ....μπασίστας, αλλά θέλουμε να παίζει μπάσο.

(μάλλον θα πάρουμε έξτρα άτομο, θα μας βγει φθηνότερα) :)

 

πέρα από την πλάκα, πάντως, το mac το σκεφτόμασταν και εμείς, ως fully dedicated εργαλείο για αυτή τη δουλειά, απλά όχι άμεσα.

για την ιστορία του πράγματος, για τα dat ή κάποιον άλλον τρόπο αναπαραγωγής προηχογραφημένων ξέρει κάποιος μερικά πράγματα παραπάνω? ξέρω κόλλησα, αλλά είμαι περίεργος :) και θα ήθελα να δοκιμάσω.

δεν μπορώ να φανταστώ ότι το αμέσως επόμενο προς τα κάτω βήμα από ένα laptop είναι το ..ipod (ή οποιοσδήποτε άλλος wav player)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν είναι critical το να μπει ακριβώς στο κλάσμα του δευτερολέπτου π.χ. το ηχογραφημένο, τότε και ένα cd player μπορεί να σας κάνει τη δουλειά. Δηλ, αν μπαίνει κάποια φωνή και λέει κάτι ή αν είναι κάποιο special effect, το βάζει κάποιος με το τηλεχειριστήριο του cd player και τελειώνει η υπόθεση.

 

Aλλά αν είναι ρυθμικό μέρος και από ότι λές δεν μπορεί να τριγκάρει κάποιος τα samples στη σωστή ώρα με ένα keyboard, τότε ο ντράμμερ θα πρέπει να ακούει τον μετρονόμο που θα στέλνει το computer μαζί με τα ηχογραφημένα τοποθετημένα στον κατάλληλο χρόνο στο sequencer, και να μην χάσει ούτε μέτρο γιατι αλλιώς θα μπουν όλα σε λάθος χρόνο.

 

Διάλεξε, ή αγχώνεις μέχρι ..θανάτου τον ντράμμερ ή βάζεις κάποιον και σκαλίζει ένα keyboard.

 

Aν όπως είπα δεν είναι ρυθμικά τα ηχογραφημένα, βάλε ένα φθηνό επαγγελματικό cd player να τα παίζει και πατάει κάποιος το play, παίζει το sample και σταματάει μόνο του μόλις τελειώσει την αναπαραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου