Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για Boss GT-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα σου προτεινω κατι εναλακτικο..πουλα την πεταλιερα,παρε αυτο http://www.thomann.de/gr/engl_e530_preamp_egitarre.htm

 

και 2-3 καλα πεταλια και θα εχεις τον ηχο που θελεις χωρις να ζοριζεσαι και να ψαχνεσαι πολυ 8)

Εγω θα αλλαξω λιγο την προταση του maze...

Κρατα το gt-8 και λειτουργησε καθαρα σαν εφφεδιερα και παρε τον προενισχυτη που σου προτινει ο maze

 

Engl θα βρεις στο λογοθετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια πρόταση είναι επειδή δε σε κόβω να αφιερώνεις ώωωρες για την

εξερεύνηση μιας πεταλιέρας, πούλα την και πάρε μια tonelab le...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς, για το Output select λέει στο manual πρώτο πρώτο να το φτιάξεις. Εγώ σου λέω να δοκιμάσεις πρώτα την τελευταία ρύθμιση (Line/Phones), οι άλλες ακούγονται όντως περίεργα. Ειδικά εσύ που απ'ότι λες έχεις τελικό ενισχυτή(50/50) νομίζω αυτή είναι η ιδανική ρύθμιση για σένα, έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από τις άλλες. Κατά δεύτερον, σου προτείνω 1-2 καλά presets στα οποία εγώ έχω βασίσει τον ήχο μου (όταν έπαιζα με τη GT8 τέλος πάντων  :P :P )

 

1) To κορυφαίο για μένα σε ήχο και ευελιξία: 5-4 - Clean --> Lead CTL. Mε αυτό στο manual mode βγάζεις live  ;D (με μόνη την αλλαγή του assignment του CTL που είναι αρκετά δύσκολο να το κάνεις αλλά σιγά σιγά θα εξοικειωθείς )

 

2) Επίσης έχει πολύ ωραίο ήχο το 2-2 5150 Lead

 

3) Κάποιοι ενισχυτές,εκτός αυτών στα προαναφερθέντα, στην προσωμοίωση των οποίων βγάζει συμπαθείς ήχους (εννοείται με ψάξιμο!! δε μπορεί κανείς να σου δώσει έτοιμο preset για αυτό που έχεις στο μυαλό σου) είναι: MS HiGain (Hi-Gain Marshall), T-Amp (H&K TriAmp), SLO-100...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Το μάνουαλ ευαγγέλιο να το έχεις (μια χαρά είναι και κατατοπιστικό, πίστεψέ με, το έχω και στα ελληνικά και προτιμώ απείρως την αγγλική έκδοση :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια το εκτιμω. Θα προσπαθησω να εφαρμοσω ολα αυτα και ελπιζω σε αποτελεσματα θα κοιταξω και τον engl σιγουρα σε λιγες μερες. (Μηπως engl + g-major+ footswitch > boss gt8 ? )

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως engl + g-major+ footswitch > boss gt8

Ειδικα με τον υπαρχον σου εξοπλισμο οντως αυτο ισχυει

Αν κρατησεις το gt-8 για την δουλεια που θα σου κανει το g major δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα γλυτωσεις απο xtra χρηματα για g-major + footswitch  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε maze ειμαι πολυ κοντα σε μια τετοια επιλογη μιας και εχω καπως σιχαθει την βαβουρα της πεταλιερας και την ψηφιακουρα. Ειχα στο νου μου την περιπτωση αγορας προενισχυσης με λαμπα και ολα να τα ελεγχω απο ενα footwswitch βεβαια γνωριζω οτι κοστιζουν αυτα και πολλοι μου προτειναν οτι παει κουτι στον εξοπλισμο που χτιζω και στα ειδη που παιζω το triaxis που ομως θελει 2 μινιατικα για να το παρω συνεπως.. δε προκειται. Το engl που μου εδειξες φαινεται αρκετα οικονομικοτερο, τωρα σιγουρα πρεπει να μου πεις που μπορω εντος συνορων ισως και εντος Αθηνας να το δοκιμασω σε καποιο καταστημα..

 

Παιδες κανεις δε μου απαντησε παρολαυτα στο τι ειναι compressor και τι ρολο βαραει.. Τα φωτα σας και δω

 

ΥΓ: συγχωρεστε με αν σας κουραζω.. αλλα "δεν ηξερες δε ρωταγες" λεει το ρητο.. και το τηρω  ;)

 

περνα μια βολτα απο το λογοθετη να το δοκιμασεις.σαν ποιοτητα ηχου δεν θα το ελεγα χειροτερο απο το triaxis.αυτο που δεν εχει στην ουσια ειναι οι midi λειτουργιες και η αποθηκευση presets.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως εννοεις με το "αποθηκευση presets" δλδ δεν θα μπορω να αποθηκευσω 10 ηχους που εχω "σεταρει" καταλληλα ? δε το πιασα ..

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως εννοεις με το "αποθηκευση presets" δλδ δεν θα μπορω να αποθηκευσω 10 ηχους που εχω "σεταρει" καταλληλα ? δε το πιασα ..

 

αν εχεις τον engl και το gmajor θα μπορεις να εχεις ενα καθαρο και ενα βρωμικο σε συνδιασμο με οποιο εφε θελεις λογω της δυνατοτητας relay που εχει το gmajor.πχ θα μπορεις να εχεις ενα καθαρο με delay,το ενα καθαρο με chorus,ενα καθαρο με φλανγερ και κατι αλλο κλπ.αυτα θα μπορεις να τα σωζεις σαν πρεσετς αλα ολα θα ειναι με τον ιδιο καθαρο ηχο.αυτο που θα αλαζει ειναι το εφε.το καλο ομως ειναι οτι μονο και μονο με το volume και to tone της κιθαρας σου θα μπορεις να φτιαχνεις πολλα ηχοχρωματα (τα οποια δεν γινονται το ιδιο καλα με μια ψηφιακη πεταλιερα) και για equalizer θα μπορεις να χρησιμοποιεις αυτο του gmajor.στην ουσια οταν εσυ θα πατας ενα κουμπι στην πεταλιερα,αυτο που θα συμβαινει ειναι οτι θα διαλεγεις εναν ηχο απο την προενισχυτη (καθαρο η βρωμικο) και ενα preset απο το gmajor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου