Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για Boss GT-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α μαλιστα, καταλαβα καλυτερα τωρα.. Ασχετο διαβαζω τωρα σε πολλα φορουμ καλα σχολια για το Rocktron piranha και αρκετοι αναφερουν οτι ειναι ακομα πιο "μεταλιαρικο" απο το engl 530 και οτι το 530 ειναι κομματι πιο 80's. Ισχυει ? εχει κανεις ακουσει το rocktron ? χμμ το κοβω να γινεται ετσι η δουλεια με G major και preamp..

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τη μια λες αυτό

Στο παρελθον δεν ειχα ποτε τοσο περιπλοκη πεταλιερα πιο συγκεκριμενα παλαιοτερα χρησιμοποιουσα το zoom 707 ΙΙ . Ομολογω οτι οσο καιρο εχω την boss δεν την εχω σεταρει καταληλα και ενας λογος γιαυτο ειναι γιατι εν μερη δεν γνωριζω ακριβως πως να το κανω

και την άλλη αυτό

μιας και εχω καπως σιχαθει την βαβουρα της πεταλιερας και την ψηφιακουρα.

 

Μήπως κάτι δεν κολλάει μεταξύ τους;

Κάτσε και μάθε την πεταλιέρα (η gt8 έχει πολλές δυνατότητες, αλλά δύσκολο interface) και μετά αφού την μάθεις καλά τότε θα δεις αν σου τη σπάει η ψηφιακούρα ή όχι, καθώς μάλλον προκατειλλημένο σε κόβω....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μαλιστα, καταλαβα καλυτερα τωρα.. Ασχετο διαβαζω τωρα σε πολλα φορουμ καλα σχολια για το Rocktron piranha και αρκετοι αναφερουν οτι ειναι ακομα πιο "μεταλιαρικο" απο το engl 530 και οτι το 530 ειναι κομματι πιο 80's. Ισχυει ? εχει κανεις ακουσει το rocktron ? χμμ το κοβω να γινεται ετσι η δουλεια με G major και preamp..

το συγκεκριμενο rocktron δεν ετυχε να το δοκιμασω.με το 530 μπορεις να εχεις παρα πολλες επιλογες στον ηχο λογω του παραμετρικου eq Που εχει.οσο απο gain δεν προκειται να σου λειψει ποτε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μαλιστα, καταλαβα καλυτερα τωρα.. Ασχετο διαβαζω τωρα σε πολλα φορουμ καλα σχολια για το Rocktron piranha και αρκετοι αναφερουν οτι ειναι ακομα πιο "μεταλιαρικο" απο το engl 530 και οτι το 530 ειναι κομματι πιο 80's. Ισχυει ? εχει κανεις ακουσει το rocktron ? χμμ το κοβω να γινεται ετσι η δουλεια με G major και preamp..

To piranha εχω εγω και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

Εχει το + οτι εχει παραμετρικο eq για τα μεσαια

+ οτι εχει κ midi αν οπως λες θες να εχεις διαφορετικα presets

Το γκαζι του ειναι υπεραρκετο

Δυστυχως δεν εχω ακουσει το 530 για να εκφερω αποψη μεταξυ των 2

Επισης το piranha μονο μεταχειρισμενο θα το βρεις  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μπουκας δεν ειμαι εμπειρος να ρυ8μιζω την gt8 αλλα δεν εχω κουλο αυτι για να ακουσω την ψηφιακουρα αλλωστε στο παρελθον εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες πενταλιερες σε στουντιο και σε φιλους, ηταν απλα ετοιμες  , εβαζα την κιθαρα και επαιζα.Δεν παιζω πρωτη φορα με πεταλιερα, πρωτη φορα σεταρω πεταλιερα αυτο ειναι το κακο. Ποτε δεν ειχα δικη μου για να την σεταρω απο το 0. Την ψηφιακουρα την ακους πολυ ευκολα στα πεταλακια, προσωπικα εγω την βαριεμαι γιατι με κουραζει το γεγονος οτι παιρνω ενα πενταλ και αντι να χτισω με τη μια ενα ηχο, πρεπει να φροντισω να ξεφορτωνομαι την βαβουρα και το ζζζζ που ακουγεται μεσα στο εφε. Σε οσα rack builds εχω παιξει στο παρελθον ο ηχος με αφηνε καγκελο. Θα μου πεις ειχαν καλες ρυθμισεις, οκ δεκτο. Ποτε ομως δε συναιβει αυτο σε πεταλιερα με μενα παντα κατι με χαλαγε στον ηχο. Μαρεσαν αρκετα εφε δε λεω αλλα ποτε 100%.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είμαι και εγω κάτοχος της gt-8 και πριν την αγοράσω είχα ενημερωθεί για την δυσκολία της στις ρυθμίσεις. Αλλά τελικά κατέληξα στην εξής λύση:

-Αγόρασα ένα midi cable σε usb απο www.e-shop.gr (30 ευρω εκανε, τώρα δεν το έχει) για να συνδεσω την πεταλιέρα μου με τον Η/Υ

-Κατέβασα το πρόγραμμα "GT Master" το οποίο είναι πολυ ωραίο και εύχρηστο.

 

Τώρα ρυθμίζω την πεταλιέρα με απλα κλικ απο τον υπολογιστή μου και δεν σκυβω απο πάνω της (κάτι που 8α χαρακτήριζα ενοχλητικό και κουραστικό). Απο την άλλη το interface του προγράμματος είναι τόσο απλό που κανει τα δυσκολα εύκολα. Να φανταστεις με απλο drug & drop αλλάζεις την σειρά των effect. Κάθε αλλαγή μπορείς να την κάνεις σε πραγματικό χρόνο έτσι ώστε να ακούς αμέσως τις αλλαγες που κανεις.

 

Εδώ θα το κατεβάσεις http://www.download.com/GT-8-Master/3000-2169_4-10703818.html

 

Άλλαξε τελείως την σχέση μου με το μηχάνημα. .  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράμα σεταρισμένο από άλλον και άλλο από εσένα τον ίδιο. Ασχολήσου και άσε τα αυτιά για όταν το κατέχεις καλύτερα. Τα πάντα είναι θέμα ρυθμίσεων. Μπορεί ένα απλό boss sd με κατάλληλες ρυθμίσεις να ακουστεί ταμάμ και ένα σουπερ ντουπερ rack system από κάποιον που δεν το έχει, αίσχος.

Καλύτερα να μάθεις να φτιάχνεις τον ήχο σου, όπως όλοι οι κιθαρίστες, παρά να περιμένεις κάτι έτοιμο. Αυτό εξάλλου είναι και η αιώνια κατάρα των κιθαριστών. Να παλευουν για να βρουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις και μηχανήματα. Οπότε καλό δικό σου θα κάνεις.

Και η βαβούρα και το τζιζ βρίσκεται παντού, όχι μόνο σε ψηφιακά εφε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράμα σεταρισμένο από άλλον και άλλο από εσένα τον ίδιο. Ασχολήσου και άσε τα αυτιά για όταν το κατέχεις καλύτερα. Τα πάντα είναι θέμα ρυθμίσεων. Μπορεί ένα απλό boss sd με κατάλληλες ρυθμίσεις να ακουστεί ταμάμ και ένα σουπερ ντουπερ rack system από κάποιον που δεν το έχει, αίσχος.

Καλύτερα να μάθεις να φτιάχνεις τον ήχο σου, όπως όλοι οι κιθαρίστες, παρά να περιμένεις κάτι έτοιμο. Αυτό εξάλλου είναι και η αιώνια κατάρα των κιθαριστών. Να παλευουν για να βρουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις και μηχανήματα. Οπότε καλό δικό σου θα κάνεις.

Και η βαβούρα και το τζιζ βρίσκεται παντού, όχι μόνο σε ψηφιακά εφε.

 

 

αν και καθιμενος ορθα μιλησες ειδικα σε αυτο :

εξάλλου είναι και η αιώνια κατάρα των κιθαριστών. Να παλευουν για να βρουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις και μηχανήματα

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boukas δεν νομιζω οτι πουθενα ανεφερα οτι ψαχνω ετοιμο ηχο.. Αλλωστε το ποστ το εκανα για να καταλαβω πως σεταρω και με πια κρητιρια τεχνικα οχι μονο ακουστικα. Το τι θελω να βγαλω σε θεμα ηχου το ξερω. Το πως θα το κανω με την χρηση του συγκεκριμενου εξοπλισμου δε ξερω. Το ζζ σαφως και υπαρχει παντου και το γνωριζω και εχει και αλλα αιτια δεν ειναι θεμα ρυθμισεων στο πεταλι μονο, αν τα ηλεκτρονικα της κιθαρας ειναι σε αθλια κατασταση παλι ζζζ θα εχω αν οι λαμπες στον τελικο ειναι πολυπεγμενες και παλιες τα ιδια επισης θα εχω.. το ζζ που εγω αναφερω δεν ειναι θεμα ηλεκτρικων η λαμπων η φυσικου τεσπα θορυβου αλλα ειναι θεμα του τι μπορει ενα πεταλι να μου δωσει με το αλφα ψαξιμο που θα του κανω οσο μπορω. Προσθεου δεν ειπα οτι αγορασα το Boss το εβαλα στην πριζα και παρακαλαγα να μου βγαλει αυτα που θελω.. Το εχω δουλεψει τουλαχιστον οσο μπορεσα με τις γνωσεις που εχω απλα το αποτελεσμα δε μου αρεσει επειδη σαφως δε γνωριζω να το κανω με σωστο τροπο η και σειρα.

 

  Μου λες αλλες οι ρυθμισεις αλλων κιθαριστων, αλλες οι δικες μου.. εν μερη συμφωνω.. αλλα φανταζομαι αν για παραδειγμα εισαι φαν του Steve Vai σ'αρεσει ο ηχος του σωστα ? ειναι μια κατα καποιο τροπο επιρροη στο τι εσυ θα σεταρεις στο μελλον στον εξοπλισμο σου.. Ετσι και τα rack που ανεφερα οτι επαιξα δεν σημαινει οτι επειδη δε τα σεταρα εγω ειναι μουφτιες. Ηταν παρα πολυ κοντα στον ηχο που θελω, στις επιρροες που εχω απλα τα ακουσα ετοιμα μπροστα μου και τα λατρεψα. Ξερω οτι ακομα δε μπορω να σεταρω κατι τετοιο με τις τωρινες γνωσεις. Ομως δεν ειπα οτι δε σκοπευω να το κανω και να το μαθω. Απλα ανεφερα τις δυσκολιες της gt που εγω αντιλαμβανομαι και απλουστατα ζητησα ενα χερακι βοηθειας. Στο φιλικο αυτα..  :)

 

    Οσο για το προγραμματακι που ανεφερε ο mastixas θα το κοιταξω και ακουγεται καλη πατεντα.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου