Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη λαμπατου απο κιτ Madamp 15W


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπράβο βρε Marillion.

Σ' ωραίος !!!

Αντε γιατί είχαμε ξεροσταλιάσει περιμένοντας..........

Επανέρχομαι δριμύτερος σε λίγη ώρα γιατί τρέχω. Μέχρι και για το καλάϊ θα σε ρωτήσω (αν δεν είναι WBT ασήμι....κάφτον  ;) )

Από καμπίνα;

 

Τα κλιπς, τα κλιπς....................

Σ' ωραίος, το πα;

 

Τον πάγκο τον καθάρισες για την φωτό ή έτσι καταφέρνεις και τον κρατάς καθαρό;

;D ;D ;D ;D

Ο παγκος ειναι παντα καθαρος κ τακτοποιημενος αλλιως δεν μπορει να γινει δουλεια!!! ;) ;) ;)

    Ευχαριστω ολα τα παιδια για τα καλα τους λογια , βεβαια εγω δεν εκανα τιποτα το σπουδαιο , απλα συναρμολογησα το κιτ με υπομονη αρκετη κ προσοχη περισσοτερη! Τα ωραια ομως τωρα αρχιζουν επεμβαινοντας στο voicing αναλογα με τον ηχο που μου αρεσει κ την κιθαρα που θα χρησιμοποιω με αυτον που μαλλον θα ειναι μονο Strat.

  Παντως φτειαχνοντας εναν ενισχυτη κ καταλαβαινοντας το κυκλωμα του βλεπεις ποσο μεγαλη επιδραση μπορει να εχει η αλλαγη ενος κ μονο πυκνωτη στην συνολικη χρεια του ηχου κ γενικα στο αποτελεσμα. Ετσι εξηγειται γιατι πολλοι μεγαλοι κιθαριστες μονταρανε τα μηχανηματα τους ( οχι οι ιδιοι φανταζομαι) στα μετρα τους!

  Τον ενισχυτη τον εχω δοκιμασει σε μια 1χ12 με eminence tonker  ανοιχτη και  σε μια 2χ12 με eminence delta pro  k  legend 121 κλειστη. Αλλη χρεια σε καθε καμπινα , ο ηχος ομως το ιδιο καλος!!

  Το απογευματακι θα παρω κ το μικροφωνο απο το στουντιο κ το βραδακι θα ετοιμασω τα πρωτα clipakia!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D

    Ευχαριστω ολα τα παιδια για τα καλα τους λογια , βεβαια εγω δεν εκανα τιποτα το σπουδαιο , απλα συναρμολογησα το κιτ με υπομονη αρκετη κ προσοχη περισσοτερη!

 

Καλά, τα ίδια έλεγα και εγώ.

Αν όμως ο ενισχυτής δεν έχει επάνω το συστηματάκι BS&T (Blood, Sweat & Tears) δεν ακούγεται όπως πρέπει.

 

Ο πάγκος μου, πολύ πιο μικρός, ποτέ δεν ήταν τόσο καθαρός.

 

Για πες μας για ποιότητα υλικών (πυκνωτές, pots, λυχνιολαβές κλπ.). Τον μ/σ καλά έκανες και τον άλλαξες. Μου φαίνεται (ο original) ίσα - ίσα για την υλοποίηση. Στα δυναμικά στις μεγάλες εντάσεις (πρόβες, κλαμπάκι) θα ακούσεις την διαφορά.

 

Προσεγμένο το layout. Μπράβο. Νοικοκύρης. Από βόμβους ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τα ίδια έλεγα και εγώ.

Αν όμως ο ενισχυτής δεν έχει επάνω το συστηματάκι BS&T (Blood, Sweat & Tears) δεν ακούγεται όπως πρέπει.

 

Ο πάγκος μου, πολύ πιο μικρός, ποτέ δεν ήταν τόσο καθαρός.

 

Για πες μας για ποιότητα υλικών (πυκνωτές, pots, λυχνιολαβές κλπ.). Τον μ/σ καλά έκανες και τον άλλαξες. Μου φαίνεται (ο original) ίσα - ίσα για την υλοποίηση. Στα δυναμικά στις μεγάλες εντάσεις (πρόβες, κλαμπάκι) θα ακούσεις την διαφορά.

 

Προσεγμένο το layout. Μπράβο. Νοικοκύρης. Από βόμβους ;

 

;D ;D ;D Ωραιο το συστημα ΒS&T!!!!!! Εισαι φοβερος!!!!

Τα υλικα ειναι μετριας  προς καλης ποιοτητας αλλα ετσι κι αλλιως στις δοκιμες που κανω βαζω τα δικα μου (silver mica η orange drop απο πυκνωτες κλπ ) οποτε στο τελικο ρετουσαρισμα θα εχουν αλλαχτει αρκετα ( κυριως τους ηλεκτρολυτικους  , coupling caps  και τα cathode bypass caps που ειναι ολα τα λεφτα μιας κ κανουν το λεγομενο focus gain  ενισχυοντας την συχνοτικη περιοχη που θελουμε).

  Βομβους κυριολεκτικα  μηδεν!!! ?Θελει προσοχη στις θωρακισεις των καλωδιων που οδηγουν το σημα στα οποια γειωνουμε ΜΟΝΟ την μια ακρη.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη δουλεια!!!!! Σε ζηλευω !!!

Οταν ημουν πιστιρικος με ειχανε βαλει σε μια σχολη στην Αθηνα να σπουδασω ηλετρονικος,ελα ομως που για  να παω στην σχολη περναγα απο 12 Μπ@υρ@ελα

Τελικα εμαθα αλλα κολπα!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ε?τι να πω!!!

respect!!!

μεγιες!!!καλοπαιχτος!!!

 

αντε αντε περιμενουμε λοιπον και κλιπακια! :-* :-*

 

Ευχαριστω φιλε μου , τα clipakia ερχονται!!!!!!!!!!!!!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη δουλεια!!!!! Σε ζηλευω !!!

Οταν ημουν πιστιρικος με ειχανε βαλει σε μια σχολη στην Αθηνα να σπουδασω ηλετρονικος,ελα ομως που για  να παω στην σχολη περναγα απο 12 Μπ@υρ@ελα

Τελικα εμαθα αλλα κολπα!!!

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Αρχηγος εισαι Μακη , μπραβο!!!!! Εγω το εριξα στα ηλεκτρονικα κ τους πειρατικους σταθμους κ ερωτευτηκα...τις λαμπες!!!!!!  :) :) :) ( ειναι κ αυτες πουτ...ες ωρες ωρες!!!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο πραμα Μαρίλιε!  :)  ευγε!

 

επειδη ειδα οτι τον "ψαχνεις" ηχητικα, λεω να σου "ριξω μερικα χαρτια στο τραπεζι"...  ;D

 

βλεπω orange drops μεσα.  Σ' αρεσουν?  εγω δεν τους πολυχωνευω.  :-\

Πολυ ...Hi-Fi για κιθαροενισχυτες (αν ειναι οι polypropylene 715 και 716).

Αnyway, γουστα ειν' αυτα.  :-X

 

Μπορεις να δοκιμασεις Mallory 150 ή κανα Sozo στο βρωμικο καναλι να δεις τη διαφορα... (για πιο Marshall ηχο) και τιποτα paper in oil για coupling. Απο Jensen (Angela, Αudio note,και ισως Αlessandro)

 

Για πιο 7εndεr ηχο στο καθαρο δοκιμασε τους Jupiter που υποτιθεται ειναι σαν τους παλιους blue molded...

 

Απλα μην ξεχνας το σωστο orientation!  ;)

 

Τα tonestacks τι στυλ ειναι? 7εndεr, Marshall ή κατι αλλο?

 

Οπως ειπε και καποιος πριν, ο Mercury θα φανει οταν γκαζωθει καλα ο ενισχυτης.

 

 

Και παλι μπραβο. Πολυ καλη δουλεια!  Πολυ θελω να κανω κι εγω καποια στιγμη ενα ...λαμπατέρ  ;)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου