Προς το περιεχόμενο

H ΠΙΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑΣΟΥΜΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και για να το κανουμε πιο ενδιαφερον για πειτε μου αν μπορειτε ποσα

"another brick in the wall" αντιστοιχα εχουν γραψει οι συμπατριωτες μας?

 

γιατι το εχετε ευκολο το αναθεμα στο ροκ κατι που πρεπει να μας υποψιαζει. Οι Εγγλεζοι εχουν κανει πολα κακα στο κοσμο αυτο οπως και τα Αμερικανακια επισης και κανεις νομιζω δε διαφωνει σε αυτο.

 

ομως το ροκ αλλα και η τζαζ που αναφερθηκε κλπ κλπ ειναι made In US and UK και με παγκοσμια απηχηση.

το γεγονος βεβαια οτι καποιοι δικοι μας καπηλευονται το τιτλο του ροκα η του τζαζοβιου αυτο εινα μια αλλη ιστορια.

 

αλλα δε σας προβληματιζει ασχετως των μεγεθων οτι ολοι μπορουν βιοπορισουν εξω παιζωντας οτι θελουν ενω στην Ελλαδα μονο σκυλοπαιζοντας?

 

το παρδειγμα της Γερμανιας που ανεφερε καποιος φιλος πριν ειναι ενδεικτικο. και μαλιστα ξερω σχηματακια που τα Σαβ/Κυριακα τους παιζουν 4-6 φορες το μηνα βγαζονατς καποια χρηματα που τουλαχιστο χρηματοδοτουν το χομπυ τους χωρις να μπαινουν μεσα.

 

εδω μαλλον καποιοι μουσικοι απο τους καλους περιμενουν τη προταση η την ευκαιρια για τα μεγαλα μαγαζια για το κονομι της νυχτας ισως για αυτο και δεν εκτιθενται με το να πουνε ανοιχτα "ναι ρε δε γουσταρω το σκυλαδικο". και μαλιστα τωρα που η τεχνολογια εχει ερθει στο σπιτι ποιος κιθαριστας πχ τολμα να βγαλει παραγωγη δικης του μουσικης? κανεις !!!

 

γιατι ολοι εχουν δεχθει το κατεστημενο αυτο και ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ παρα πανε με το σωρο.

 

Και κατι αλλο ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑΛΕΝΤΟ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΗΛΙΘΙΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και για να το κανουμε πιο ενδιαφερον για πειτε μου αν μπορειτε ποσα

"another brick in the wall" αντιστοιχα εχουν γραψει οι συμπατριωτες μας?

 

ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ!

μερικα παραδείγματα:

 

ΤΑ ΜΑΤΟΚΛΑΔΑ ΣΟΥ ΛΑΜΠΟΥΝΕ,ΒΕΡΓΟΥΛΕΣ,ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ (ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ)

ΤΑ ΠΙΚΡΑΜΕΝΑ ΔΕΙΛΙΝΑ (ΖΑΜΠΕΤΑΣ)

ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ (ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ)

ΝΥΧΤΕΡΙΔΕΣ & ΑΡΑΧΝΕΣ (ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ (ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ)

 

και καμμια πεντακοσαριά ακόμα :wink:

 

 

γιατι το εχετε ευκολο το αναθεμα στο ροκ κατι που πρεπει να μας υποψιαζει. Οι Εγγλεζοι εχουν κανει πολα κακα στο κοσμο αυτο οπως και τα Αμερικανακια επισης και κανεις νομιζω δε διαφωνει σε αυτο.

 

ομως το ροκ αλλα και η τζαζ που αναφερθηκε κλπ κλπ ειναι made In US and UK και με παγκοσμια απηχηση.

το γεγονος βεβαια οτι καποιοι δικοι μας καπηλευονται το τιτλο του ροκα η του τζαζοβιου αυτο εινα μια αλλη ιστορια.

 

κανείς δεν αναθεματιζει το ροκ ισα ισα το ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ οι περισσότεροι εδω μεσα πως να το κανουμε όμως η πικρη αλήθεια είναι ότι οι ΑΓΓΛΟΙ & οι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ το κάνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο εμας,όσο & να προσπαθήσουμε μια & είναι η ΕΘΝΙΚΗ τους μουσική (ναι αυτη που ακούνε στα ... σουβλατζιδικά τους)

 

στους περισσότερους "ξενους" το ελληνικο ροκ,ειδικα το αγγλοφωνο,ακούγεται όπως ακούγεται στα αυτιά των Ελλήνων το ...ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ :lol:

 

αλλα δε σας προβληματιζει ασχετως των μεγεθων οτι ολοι μπορουν βιοπορισουν εξω παιζωντας οτι θελουν ενω στην Ελλαδα μονο σκυλοπαιζοντας?

 

το παρδειγμα της Γερμανιας που ανεφερε καποιος φιλος πριν ειναι ενδεικτικο. και μαλιστα ξερω σχηματακια που τα Σαβ/Κυριακα τους παιζουν 4-6 φορες το μηνα βγαζονατς καποια χρηματα που τουλαχιστο χρηματοδοτουν το χομπυ τους χωρις να μπαινουν μεσα.

 

Δεν μπορείς να αγνοήσεις τα μεγέθη,ακομα & η Γερμανία που αναφερεις εχει 85.000.000 κατοίκους!(και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΣΟΒΑΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ....)

 

Μη ξεχνάς ΠΟΤΕ ότι ανήκωμεν μεν στη δύση αλλα ΠΑΝΤΟΤΕ στην πραγματικότητα θα είμαστε στην ΑΝΑΤΟΛΗ...

 

ΠΑΝΤΟΤΕ

 

βεβαια (και μιλάω πολυ σοβαρά) αν δεν αντεχεις πλέον εδω μπορείς να μεταναστεύσεις σε πιο .......ροκ χώρες ,ειναι κριμα να ταλαιπωρείς τον εαυτό σου τόσο πολύ μια και δεν αντέχεις την εγχώρια κατάσταση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΣΟΒΑΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ....)

 

 

Superfunk, με αυτά που γράφεις τελευταίως κινδυνεύεις να γίνεις το alter ego μου, αλλά αυτό τι τόθελες τώρα; Καντο edit, κάνε edit και αυτό το δικό μου, να ξεχαστεί τελείως. :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω αλλα αυτα ειναι τα ΕΘΝΙΚΑ μας αριστουργηματα αγαπητε superfunk. Eγω εννοω στο ροκ!! και απο την αλλη παλι δεν ειναι ουτε ο χατζηδακις ουτε ο τσιτσανης πχ στα πραγματα σημερα. δε ζηταμε να καταδικασουμε τη δικη μας Εθνικ μουσικη.

 

Ασε το ροκ απεξω. Παρε θεση για τα αριστουργηματα που ανεφερες στο ερωτημα γιατι δεν ακουγονται στα ραδιοφωνα οσο ακουγωνται τα αλλα "σκουπιδια"?

 

και ναι δε διαφωνω επισης οτι ανηκομεν εις την Ανατολη η καλυτερα "ανηκωμεν εις τη ΒΙΣΣΗ και οχι στη ΔΥΣΗ"

 

το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι ΔΕΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ το ροκ οσο πρεπει και ακομα χειροτερα ΔΕΝ υπερασπιζεσαι τη καλη Ελληνικη μουσικη που αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν υπάρχει μετρητής ΛΑΤΡΕΙΑΣ για το ροκ :lol:

 

Κατα δεύτερον με λύπη μου διαπιστώνω ότι πολλοί "ροκάδες" της γενιάς μας κολλημένοι στα μανιφέστα των 80's κινδυνεύουν να γίνουν η νεα ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ :cry: αρνούμενοι την πραγματικότητα & την σχετικότητα των πραγμάτων :wink:

 

Δυστυχώς μετα το 80 η ελληνική μουσική ελάχιστες πραγματικά μεγάλες στιγμές εχει να επιδείξει κατα την ταπεινή μου γνώμη,οπότε μη μου ζητας να σου βρω αντάξιο του another brick in the wall τραγούδι γιατι μαλλον δεν υπάρχει :cry:

 

Τρισάθλια μουσική (σαν και αυτη που όντως επικρατεί στη χώρα μας) παράγεται σε ολα τα μηκη & πλάτη του πλανήτη ΣΥΜΦΩΝΩ ομως μαζί σου ότι στην Ελλάδα το κακό έχει παραγίνει (σε αυτό όμως φταει και το γεγονός ότι δεν έχει γίνει & καμμιά σοβαρή ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ σε ολα αυτα τα χαλια (εντεχνα & ...ατεχνα) που μας ταλαιπωρούν :cry: )

 

Τελος για το αν υπερασπίζομαι την καλή ελληνική μουσική ή οχι ΔΕΝ μπορείς να ξερεις μια & δεν με γνωρίζεις & βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσω να "καυχιέμαι" για το ποιός είμαι & τι έχω κάνει μια και σίγουρα ειναι το τελευταίο πράγμα που ενδιαφέρει το φόρουμ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΣΟΒΑΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ....)

 

 

Superfunk' date=' με αυτά που γράφεις τελευταίως κινδυνεύεις να γίνεις το alter ego μου, αλλά αυτό τι τόθελες τώρα; Καντο edit, κάνε edit και αυτό το δικό μου, να ξεχαστεί τελείως. :lol:[/quote']

 

ΕΝΝΟΩ την λαϊκή μουσική της βρε παιδί μου!!ξερεις αυτούς τους τύπους με τα δερματινα σορτσάκια και της καλτσούλες που παίζουν τρομπόνια & ακκορντεόν και πίνουν μπυρες όλη την ημέρα :lol: :lol:

 

δεν εννοώ τον Μπετόβεν :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα συμφωνουμε φιλε μου!!!

 

Εκει ειναι το κεντρικο σημειο του θεματος Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ στα χαλια αυτα απο οποιο χωρο και αν προερχονται!!

 

Τι θα μπορουσε κατα τη γνωμη σου να γινει?

 

Πως να αντιδρασει καποιος στο φαινομενο αυτο!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να το παιξω οτιδηποτε θα ηθελα φιλε mule να μοθ πεις ενα καλλιτεχνη που θεωρεις 'γνησιο' καθως και ποτε τον ακουσες για πρωτη φορα. ο σκοπος ειναι να σου δειξω πως οι καλλιτεχνες εχοθν την μοθσικη σαν εππαγγελμα κυριως ειτε σου αρεσει ειτε οχι ασχετως απο το ειδος μουσικης

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Γιωργος Μαγκας και δε θυμαμαι ποτε τον πρωτοακουσα αλλα δε καταλαβαινω το νοημα της ερωτησης.

 

εξαλλου γνησιοτητα εχουν ολοι ειτε ως προς το ποσο δραχμολατρες ειναι ειτε ως προς το ποσο γουσταρουν τη τεχνη και μονο.

 

επαναλαμβανω την ερωτ/θεση και του superfunk: τι κανουμε για να αντιδρασουμε!!!

 

και μη μου πειτε "αδιαφορουμε" γιατι η αδιαφορια στο καθε τι ειναι "ΣΥΝΕΝΟΧΗ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου