Προς το περιεχόμενο

H ΠΙΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑΣΟΥΜΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

wind: το επιασες το νοημα!!!!

 

Ολοι οι ροκ σταρς δεν περιοριζονται σε 5-10 σουπερ ονοματα και αυτοι θα ξερετε απευθυνονται σε κοινο ανα το κοσμο οποτε ας δεχτουμε οτι εχουν δικαιωμα στην πολυτελεια.

 

οι δικοι μας νεοελληναρες πουλανε 3000-5000 κομματια και νομιζουν οτι πιασανε τον παπα απο τα α.......α!!

 

μα το χειροτερο ειναι οταν ξερουμε και ξερουν οτι ειναι αχρηστοι αλλ παραμυθιαζονται και παρμυθιαζουν και το κοσμο οτι ειναι ΚΑΤΙ!!!

 

Αυτο προσπαθω να πω!!

 

Δεν σας ενοχλει αυτο? Δες σας ενοχλει το γεγονος οτι εσεις εχετε να πειτε κατι και δεν εχετε τη προσβαση που εχουν αυτοι?

 

και στο κατω κατω αν και εγω δεν αξιζω οκ!! ας μου δοθει η ευκαιρια να προσπαθησω και μετα ας παω σπιτι μου!!

 

ΠΑΡΤΕ ΘΕΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα νομίζω οτι το προβλημα ειναι στην εντίπωση που εχουμε για τους λεγομενουσ σταρς και οχι στο τι ειναι ντην πραγματικοτητα.

αν αυτη τη στιγμη παει καποιος στο nme.com θα δει τισ εχης ειδησεις. οτι οι oasis επαιξαν καινουρια τραγουδια κι οτι δεν ειναι τοσο χαλια οσο περισυ στο glastonbury (που παρεπιπτοντος ειμουν και ηταν οντος χαλια), οτι οι rolling stones ανακοινοσαν την καινουρια περιοδια τους (για να παρετε εισιτηρια), οτι οι babyshambles τελειωνουν την ηχογραφηση του αριστουργηματηκου πρώτου δίσκου τους(???) και για να μην συνεχισω σε ολες τισ υπολοιπες εν ολιγοις μονο διαφημηση. Και το nme θεωρειτε κατεστημενο....βασικα ειναι κατεστημενο.

παρολα αυτα το παιδακι που θα το παρει στην ελλαδα και την ιταλια και παντου ακομα και εδω στην αγγλια θα δει οτι οι kings of leon (yuk!) επαιξαν λεει το μεγαλυτερο live στην καριερα τους (την τεραστια) αρα δεν πρεπει να τουσ χασετε την επομενη φορα.

οι "σταρς" οπως του αποκαλειτε δεν καθονται με σταυρομενα χερια. εχουν ολοι τον plugger και τον publishist που τους χρυσοπληρωνουν για να κανουν αυτη τη δουλεια. αλλοι διαλεγουν την πρωσοπικη ζωη ος οπλο (britney) αλλοι αυτα που προανεφερα.

στην ελλαδα υπαρχει το ιδιο πραγμα αλλα υπαρχει μονο εκει που υπαρχουν λεφτα.

Ειναι τυχαιο που στις ειδησεις αποθεωνεται η Βισση για τη συναυλια της στο Λονδίνο (στις ειδησεις παντα ε!)και γινεται λόγος για θριαμβο στο εξωτερικο και πωλησεις του δίσκου της κτλ. COME On!!

οχι μονο ειμουν εδώ αλλα ειχα και την τύχη να ειμαι πολυ φίλος με ενα απο τους διοργανωτες. ολος ο κοσμος ηταν κυπριοι και ελληνες. κανενας θριαμβος.

που θελω να καταληξω.

στο οτι πως περιμενει καποιος οτι το ροκ στην ελλαδα θα εχει την ιδια αποιχηση οταν εχει ηχογραφησει δισκο με 1000 ευρω και ξοδευει 50-100 για αφησες?

ειναι βλακες αυτοι οι διεθνεις σταρ που στα σκανε στα ακριβοτερα στουντιο?που τα σκανε στους πιο ακριωουσ pluggers?

δεν πρεπει να ζουμε με αυταπατες οποιοσδηποτε θελει μπορει να γινει γνωστος αυτη τη στιγμη αρκει να εχει λεφτα.

αυτο ακριβως κανουν οι μεγαλομανατζερς. επενδυσεις σε νεους καλλιτεχνες μερικες πετυχαινουν μερικες οχι.

α και φυσικα μην βλεπεται εμας που ειμαστε μεγαλωμενοι στην ελλαδα και μαθαμε να παιζουμε μουσικη επειδη γουσταρουμε. Ειναι επαγγελμα αυτο οπως ολα τα αλλα.

την επομενη φορα που θα θελετε να βρισετε την britney σκεφτειται ποσ στα 30 της θα εχει αποιρα λεφτα στην τραπεζα, δεν θα χρειαζεται να δουλευει, και μπορει να κανει οτι γουσταρει χωρις να εχει φαει τα χρονια της να δουλευει σε μπαρ και καφετεριες. Δεν ειναι τυχερο το κοριτσι?(οχι οτι ανακαλυφθηκε τυχαια κανεις δεν ειναι τυχαιος στο χωρο)

Ειναι πολυ μεγαλο το θεμα αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι η "τεχνη" στην μουσικη ειναι κατι το οποιο συνηθως αναφερουν αυτοι που δεν εχουν καταφερει να ζουν απο αυτο η ειναι πλεον εκτος συναγωνισμου λογω προηγουμενης επιτυχιας. τρεχα γυρευε γενικως

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και sorry για την ορθογραφία και ολα αυτα αλλα το ωρισκο πολυ δυσκολω να γραφω στα ελληνικα με το πληκτρολογιο ειμαι της greeklish σχολης

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wind: το επιασες το νοημα!!!!

 

Ευχαριστώ! :) Φαντάζομαι κι εσύ όταν λες η πίτα και πως να τη

μοιράσουμε εννοείς πίτα γύρο :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ δυσκολω να γραφω στα ελληνικα με το πληκτρολογιο ειμαι της greeklish σχολης

 

Ω θεε μου! Τόσο κακό έκανε λοιπόν το ίντερνετ στην Ελληνική γλώσσα????? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οττομο : ΜΠΡΑΑΑΑΒΟ!!!!!!! ΕΥΣΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!! δε θα μπορουσα να μη συμφωνησω απολυτα μαζι σου :)

 

wind: U R A GOD!!!!!! διπλη και με απο ολα!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω τι καθόσαστε και ασχολείστε με τους ροκ σταρς. Ο μόνος λόγος που η λέξη ροκ υπάρχει στο λεξιλόγιό μου, είναι εξ' αιτίας μερικών μουσικών που χρησιμοποίησαν το ροκ όχημα για να καταφέρουν μία προσωπική καλλιτεχνική δήλωση - οι υπόλοιποι είναι απλώς σαβούρα των δισκογραφικών εταιρειών.

 

Για κάποιον που θέλει να ακούει σύγχρονη δυτική μουσική (καθότι ξέρω και κάποιους που αδιαφορούν εντελώς), υπάρχουν και άλλες λύσεις, πολύ πιο σοβαρές: τζαζ π.χ. ή ειδικές περιπτώσεις όπως οι Mogwai, τέλος πάντων οτιδήποτε μακρυά από αυτό το χαζό σταριλίκι.

 

Απ' την άλλη (και κάπου το έχω ξαναπεί αυτό και μάλλον δεν άρεσε σε κανέναν) γιατί ρε παιδιά πρέπει να σας πληρώνει κάποιος για να κάνετε αυτό που γουστάρετε; Που το βρήκατε γραμμένο αυτό το πράγμα; Αφού το γουστάρετε κάντε το, αν θέλετε να βιοπορίσετε πρέπει να κάνετε αυτό που οι άλλοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν.

 

Πριν λίγους μήνες ήμουν ένα βράδυ στην Κολωνία. Εκεί έπαιζε σε ένα μπαράκι ένα σεξτέτο πνευστών που καθένας τους ήταν απίστευτος δεξιοτέχνης. Μιλάμε για μουσικούς, όχι για πατατάκια. Ρωτώντας, έμαθα ότι καθένας από αυτούς είναι πολύ ευτυχής να έχει μία εντελώς διαφορετική καθημερινή δουλειά, κάνανε τις πρόβες τους όποτε μπορούσαν και όταν θέλανε εμφανιζόντουσαν σε ένα μπαράκι για να κάνει κέφι ο κόσμος (ποτάμια οι μπύρες).

 

Στην Ελλάδα, όποιος έμαθε να παίζει ακόρντα στη κιθάρα του και δάκρυσε με το Another Brick In The Wall, έχει την απαίτηση να ζει από τη μουσική και μάλιστα όχι από τη μουσική που γουστάρουν οι συμπάτριώτες του αλλά από τη μουσική που γουστάρουν οι Εγγλέζοι. Εμένα αυτό το πράγμα μου φαίνεται εντελώς παρανοϊκό.

 

Και - εν' πάσει περιπτώσει - νομίζω ότι κάποια στιγμή όλοι μας πρέπει να έχουμε την ωριμότητα να παραδεχθούμε ότι μπορεί όντως να υπάρχει έλλειψη ταλέντου. Ταλέντο είναι να ξέρεις να παίζεις ακόρντα, ταλέντο είναι να ξέρεις να τραγουδήσεις σωστά, ταλέντο είναι να γράφεις ενδιαφέροντες στίχους, ταλέντο είναι να ξέρεις να ηχογραφήσεις σωστά μία ντραμς, αλλά ταλέντο είναι και να ξέρεις να τοποθετηθείς σωστά στην αγορά σου και να ξέρεις να πουλήσεις σωστά τη δουλειά σου.

 

Αν υπάρχει έλλειψη ταλέντου σε οτιδήποτε από αυτά - και ειδικά στο τελευταίο - τότε ή ζητάς επαγγελματική βοήθεια (μέχρι σήμερα δεν έχω δει ροκ μουσικό να έχει αντίληψη αυτού του θέματος στην Ελλάδα) ή αποδέχεσαι ότι δεν μπορείς να βιοπορίσεις μέσω της μουσικής και τελειώνει η υπόθεση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και - εν' πάσει περιπτώσει ταλέντο είναι και να ξέρεις να τοποθετηθείς σωστά στην αγορά σου και να ξέρεις να πουλήσεις σωστά τη δουλειά σου.

 

Αν υπάρχει έλλειψη ταλέντου σε οτιδήποτε από αυτά - και ειδικά στο τελευταίο - τότε ή ζητάς επαγγελματική βοήθεια (μέχρι σήμερα δεν έχω δει ροκ μουσικό να έχει αντίληψη αυτού του θέματος στην Ελλάδα) ή αποδέχεσαι ότι δεν μπορείς να βιοπορίσεις μέσω της μουσικής και τελειώνει η υπόθεση.

 

Ίσως η καλύτερη και ουσιαστικότερη τοποθέτηση που έχω διαβάσει εδώ μέσα.

Μπράβο !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα, όποιος έμαθε να παίζει ακόρντα στη κιθάρα του και δάκρυσε με το Another Brick In The Wall, έχει την απαίτηση να ζει από τη μουσική και μάλιστα όχι από τη μουσική που γουστάρουν οι συμπάτριώτες του αλλά από τη μουσική που γουστάρουν οι Εγγλέζοι. Εμένα αυτό το πράγμα μου φαίνεται εντελώς παρανοϊκό.

 

you have hit the nail in the head!!

 

η στο ελλήνικος

 

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου