Προς το περιεχόμενο

Roland XV-5050 perf.mode & XV Editor (PC)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

προσπαθώ να φτιάξω ένα sequencer template μέσο του XV Editor (PC) για χρήση από το Sonar και συμβαίνει το εξής μάλλον περίεργο:

 

πηγαίνω στην οθόνη που αναθέτεις τα patches/rhythm kits ανά part στον XV Editor, διαλέγω τα patches ανά part που θέλω, σώζω το performance. Γράφω μια φράση στο sonar (midi), στο playback όμως, ακούγεται το σωστό όργανο που είχα επιλέξει στο συγκεκριμένο κανάλι, αλλά είναι όμως ξερό (dry) - χωρίς τα εφέ από το συνθ. Αν μπω σε Patch Mode kai επιλέξω απευθείας το patch από το συνθ, ακούγεται κανονικά με τα εφέ που είχε.

 

Πηγαίνοντας πάλι πίσω στον XV Editor είδα ότι τελικά δεν έχει κοπιάρει τις αρχικές ρυθμίσεις που είχε το patch που είχα επιλέξει, σε chorus, reverb ktl.

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να σώζω στο performance και τις αρχικές ρυθμίσεις των εφέ του οποιοδήποτε επιλεγμένου patch?

 

εχω ήδη τσεκάρει το μανιουάλι αλλά δεν πρόσεξα τίποτα σχετικό...

 

οποιαδήποτε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, καταρχήν σε performance mode τα εφφέ του κάθε patch καταργούνται και υπάρχουν μόνο τα εφφέ του performance. Το XV έχει (νομίζω) 2 μονάδες effect. Σε patch mode δουλεύουν και οι 2 για λογαριασμό του patch αλλά σε performance mode δουλεύουν και οι 2 για λογαριασμό και των 16 patches του performance. Οπότε, είναι δεδομένο ότι ένα patch θα ακούγεται διαφορετικά όταν μπει μέσα σε ένα performance.

 

Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιείς τον XV Editor αλλά εναλλακτικά να προγραμματίζεις τα performances απ'ευθείας από το Sonar. Εμένα με βολεύει περισσότερο αυτό και κάνεις λιγότερες κινήσεις.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση,

 

με αυτά που μου είπες, φίλε Γεράσιμε, μόλις έφαγα φρίκη (!)... ανάλογη με αυτή όταν είχα πάρει το Korg electribe EM1 και διαπίστωσα ότι ενώ είχε πολύ καλή γεννήτρια εφέ, ήταν κοινή για τα όλα τα μέρη των κρουστών και τη δυνατότητα είτε on είτε off σε κάθε μέρος ...

 

Τεσπα, όταν λες προγραμματισμό των performances απ'ευθείας από το Sonar, τι εννοείς ακριβώς? Για παράδειγμα, αν έχω δύο tracks (midi channel 1 kai 2) να πηγαίνω στο event list και το πρώτο πράγμα που καταχωρώ να είναι ένα patch change event σε κάθε κανάλι? ή εννοείς κάτι άλλο?

 

ευχαριστώ

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για τη φρίκη...:roll:

 

Αυτά που θα σου πω είναι από το Sonar 2 αλλά πιστεύω να ισχύουν και στη δική σου έκδοση.

 

1. Πως να βλέπεις/επιλέγεις patch/rhythm του 5080 από ένα Midi track

-------------------------------------------------------------------

 

[Options] -> [instruments...] -> [Define...] -> [import...]

 

βρες και επέλεξε το αρχείο Roland.ins (σε εμένα είναι στο \Program Files\Cakewalk\SONAR 2\Sample Content)

 

Από εκεί επέλεξε τα

 

Roland XV-5080:Patch

Roland XV-5080:Rhythm

 

και [Close]

 

Στη συνέχεια, από την οθόνη "Assign Instruments" θα αντιστοιχήσεις κανάλια του Midi Out με patch ή rhythm του 5080 ή με άλλο instrument που πιθανώς να έχεις στο setup σου.

 

Τώρα, μπορείς να προσπελάσεις όλες τις βιβλιοθήκες του 5080 από τις επιλογές:

 

Out

Ch

Bnk

Pch

 

του Midi Track σου. Στο Out επιλέγεις την Midi Output Port που έχεις συνδέσει το 5080 (φυσική σύνδεση) και αυτόματα τα επόμενα List-boxes ανανεώνονται με τους ήχους του 5080.

 

2. Ρυθμίσεις στο XV-5080

------------------------

 

Το μόνο που θα κάνεις στο 5080 είναι να το έχεις σε Performance Mode. Δεν έχει σημασία ποιο performance θα φορτώσεις, καθώς με την εκκίνηση του κομματιού σου από το Sonar θα φορτωθούν οι ήχοι που έχεις επιλέξει στα Midi tracks. Το performance θα δείχνει αλλαγμένο στο panel του 5080 (θα βγάλει αστερίσκο) αλλά αυτό δεν σε απασχολεί, δεν χρειάζεται να το κάνεις save.

 

Τώρα, μπορείς να επιλέξεις ένα Performance που να έχει τα effect που θέλεις.

 

Με άλλα events και SysEx δεν χρειάζεται να μπλέξεις ακόμα, αρκούν αυτά.

 

Κάποιες δυσλειτουργίες μπορεί να σου εμφανιστούν μέχρι να το μάθεις, αλλά αντιμετωπίζονται.

 

Αυτά για τώρα :)

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου